News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alin2pas

Ar avea sens împreună cu autostrada Satu Mare - Oradea - Arad, cu A6, A2, autostrada Constanța - Tulcea - Brăila - Focșani și cu A7: ar fi autostrada de centură a României  :D :lol: .
Totuși, acum vorbind serios, dacă nu mă înșel, între cei 3000 km de autostrăzi care figurau într-un plan de pe timpul lui Ceaușescu figura și autostrada Cluj-Napoca - Dej - Suceava - Iași. A apărut într-un timp o hartă cu traseele prevăzute în acel plan și pe internet, dar îmi pare rău că nu o mai găsesc. Nimic nu e imposibil, nimic nu e bătut în cuie. Totuși, m-aș bucura să văd că se mai gândesc și la optimizări locale, mai ușor și mai ieftin de realizat, gen centuri ocolitoare, intersecții denivelate între drumurile principale și cu bandă de virare la stânga la intersecțiile cu drumuri secundare. Sunt drumuri naționale în țară unde pe porțiuni mari localitățile sunt legate între ele și mergi zeci de km cu 40 - 50 km/h, asta dacă nu dai de tot felul de obstacole: cai, căruțe, câini liberi pe drum, fie că este zi sau noapte.

TibiV

O abordare proaspata, umoristica, a aceleiasi probleme, venita insa din lumea HR...

:lol: :lol: :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

Parchez ca un bou, varianta dobrogeană. Cu un iaurt (cred că e iaurt, sper că nu altceva :lol:) pe parbriz, de la un participant nervos la trafic. La circa 100 m este parcarea etajată a Spitalului.

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

adiarc

Nu se ridica masini in CT?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Harry

Din martie se vor ridica

kitsune

#11556
 Doar cele abandonate pe domeniul public. Și se mișcă destul de repede cu alea. Azi am văzut o fază ciudată, o înștiințare lipită pe un Renault 16 care nu se mai mișcă din 2005-2006, dar este pe un loc de parcare, rezervat pentru numărul ăla (conform site-ului primăriei) și probabil plătit. Ori nu au verificat localii că e locul de parcare plătit, ori le ridică și de acolo. Păcat de mașina aia, că se degradează, ar fi potrivită pentru o restaurare, nu e epavă.

Referitor la parcarea aiurea, localii au alte locuri unde stau, mai profitabile  :lol:

Quote...duminică, 10 februarie a.c., când o bucureșteancă de 44 de ani și-a parcat Dacia Duster pe plajă, în zona Trei Papuci. Ea a fost depistată de polițiștii locali din cadrul Direcției Generale Poliția Locală Constanța și amendată contravențional cu suma de 10.000 de lei, conform OUG 19/2006, care prevede interzicerea circulației sau staționării autovehiculelor pe plajă, cu exceptia celor care asigură intervenții operative și a utilajelor de întreținere a plajelor.



sursa

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

alin2pas

Quote from: yk17fox on February 12, 2019, 08:09:45 PM
Parchez ca un bou, varianta dobrogeană. Cu un iaurt (cred că e iaurt, sper că nu altceva :lol:) pe parbriz, de la un participant nervos la trafic. La circa 100 m este parcarea etajată a Spitalului.
Dacă era vopsea poate îl învăța minte. Totuși, nu trebuie să-l criticăm, a avut un motiv serios să nu mai meargă până în parcare, sigur are un handicap, ceva... Nu neapărat fizic... Deja nu mai e staționare în loc interzis, e blocarea drumului (penal, nu contravențional!).
Sunt zone unde ar trebui să fie montate camere de supraveghere și să se dea și amenzi în baza înregistrărilor video. Sunt destui care parchează unde îi taie capul și încurcă circulația. Dacă nu mă înșel, au fost inițiative în trecut în mai multe localități prin care cei care duceau la primărie înregistrări foto sau video prin care dovedeau parcarea în loc interzis a unui vehicul primeau anumite recompense financiare. Poate așa ceva i-ar ajuta pe unii să-și parcheze mașina unde trebuie, fără să blocheze traficul. Nu avem poliție numeroasă ca în Manhattan să poată observa toți bizonii.

gruiarew

Vedeți că la faza cu vopseaua intră și cel care face treaba asta la distrugere. Nu prea merge să-ți faci dreptate. Nici aia cu înregistrările duse la primărie nu e ok. Nu ne facem toți polițai. Ar trebui cei care-s plătiți pentru asta să-și facă treaba. Atât.

@yk17fox apropo cu restaurările: Habar nu aveți cât de bătuți în cap sunt unii oameni. Mă chinui și eu cu o Dacie de un an și ceva. Dacă găsești una prin parcare uitată de lume o să-ți ceară proprietarul scoruri de cazi jos. Mulți preferă să le lase să putrezească în loc să le dea cuiva care poate chiar o să facă ceva din ele. Și care prind câte una și găsesc piese le vând la preturi de aur. Dar asta e altă poveste.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

kitsune

^Aici ai dreptate. Preferă să le lase să ruginească decât să le vândă cuiva care le pot restaura. Și țin la preț, de parcă ar fi vorba de RR, nu de o mașină comună.
Am un prieten care are un vw beetle din '51 și îl lasă să se degradeze (ce nu e degradat deja), îmi vine să îl iau la pumni. Vroia să o dea la "rabla".
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

gruiarew

O cam dau în offtopic, dar suntem în parcare. Preferă să le lase în parcare în speranța că vine unul și scoate banul gros. E vorba de mentalitatea de chiflar. Când o chiflă contează, omul vrea s-o obțină, nu contează de unde rupe și cum.

Eram interesat de mașina cuiva, o Dacie din '75. Nemișcată de ani, între blocuri. Vă puteți da seama în ce stare era. Dar era completă și merita salvată. M-am învârtit pe acolo, până la urmă am dat de proprietar. Munca dracului de convingere că vreau să salvez rabla de la tăiat. Omul super suspicios și într-un fel îl înțeleg. Ceruse 1500lei pe ea, a rămas că fac rost de platformă și s-o iau... Când m-am dus după ea, era cu nepotul și se făcuse 1500€. Cică n-am priceput eu bine. Încă e în același loc. Acum nu știu dacă mai merită cei 1500 lei având în vedere că au trecut doi ani în care a plouat și a nins în ea. Deocamdată mă chinui cu alt ciur.

Cu chestia cu rabla: Oamenii nu pricep ca de fapt nu primești banii ăia. E un bilet pentru achiziția uneia noi. Citez: "La rabla iau minim 1500€ pe ea. Nu ți-o dau ție cu 1500 lei, ce mă crezi nebun?". Acum văd că au introdus faza cu ITP-ul pentru rabla :)

Spre deosebire, la alții (SE că am un șef de acolo), când se apucă de restaurări care mai are ceva rămas pe acasă cică le donează. Nu speră nimeni să se îmbogățească dintr-o tablă ruginită, sau furtun copt.
Vrea ăsta să-și facă nu știu ce dubă de prin 50 - 60 ca să se ducă în Germania cu ea să-și ia bere. Cică durează prea mult cu barca. Și-a recondiționat nu știu ce velier. Mi-a povestit, dar nu mă pricep deloc la bărci. Omul a fost sudor înainte de a se apuca de IT. Și e cam într-o ureche :)
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

infraAdi_ro

Foarte bine spus si frumoasa initiativa

"Din doua mii de oameni, macar unul moare nevinovat pe drumuri! De ce sa moara un om nevinovat din cauza drumurilor? Nu vreau sa stau la doi metri sub pamant, asa ca ma intreb, in SRL-ul numit Romania, cine anume se face vinovat pentru ca n-am un singur centimetru de autostrada in Moldova si riscul de a deceda nevinovat in trafic este cel mai ridicat?

Exista vinovati cu nume si prenume pentru toti nervii pe care mi i-am facut pe sosele de 15 ani de cand am permis de conducere?

Exista nume si prenume pentru ca mi s-a pus viata in pericol sau ca am stat la volan ani in plus? Ca mor oameni nevinovati? Ca pot fi strivit de tiruri, ca-mi cad bariere in cap pe drum botezat "EUROPEAN"? Ca pot calca eu la randul meu pietoni, carute, pisici, caini?

-am printat peste TREI milioane de afise pe care le-am livrat clientilor pe tavile din restaurantele din toata tara, imprimate cu ROMANIA VREA AUTOSTRAZI.

– am tiparit alte milioane de servetele personalizate cu ROMANIA VREA AUTOSTRAZI, pe care le transport spre restaurantele din tara cu camioane care circula pe strazi mai proaste decat in Bosnia Hertevogina"


https://www.aktual24.ro/romania-vrea-autostrazi-satul-de-vorbe-un-tanar-a-tiparit-3-milioane-de-afise-nu-ma-opresc-pentru-nimic-in-lume/

Romania are un viitor doar daca are prezent!

Harry

Eu nu sunt (partial) de acord cu amendarea celor care intra cu masina pe plaja. ar trebui amenajate zone unde sa poti sa te dai cu masina pe plaja la fel cuma r trebui o plaja speciala unde sa te poti duce cu animalul de companie. In USA exista asa ceva. In alta ordine de idei. Avantajul de a sta la mare: accidente "unice" :)))

Chiar dacă nu este marți, 13, un șofer a trecut printr-o experiență pe care cu greu o va putea uita. Acesta, la data de 12 februarie, a mers în portul Constanța și, din pricina neatenției în conducere, a ajuns cu mașina, fiind vorba despre Dacia Duster, în apele mării.

https://www.replicaonline.ro/din-cauza-neatentiei-a-cazut-cu-masina-in-apa-marii-in-portul-constanta-video-381750/

Earthchild


kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence