Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

carutasul

nu e vorba de cea dinspre Deva ci de cea dinspre Sibiu. Deși tehnic e posibil să facă intrarea și ieșirea în același giratoriu nu cred că le-ar aproba nimeni așa ceva, așa că trebuie să ajungă și în nodul de peste A1.

horatiu.cosma

hefaistos, nu știu ce tot zici, că nu prea face sens. La gabioane mai au maxim un rând de ridicat pe o parte, pe cealalătă pot în orice moment să îi dea bătaie la balast stabilizat și apoi asfalt. Nu știu despre ce bretele spre Deva vorbești, se poate deschide circulația și fără alea. Există uzură și spre Sebeș, prin zona parcărilor. Carutasul, breteaua scurtă peste A1 e betonată.

carutasul

scuze, aveam impresia că acum au pus armătura, dar cred că nu am fost atent și am încurcat bretelele. Am văzut că hidroizolarea nu ia mult ( la Pizza ia mult așteptarea până începe :) ) deci înseamnă că sunt bine. Marcajele.... pleacă azi trotineta, mâine e la capătul celălalt ( chiar dacă mai prinde și un câine mort :) )

horatiu.cosma

Depind și marcajele de vreme, trebuie să fie uscată uzura și o umiditate/temperatură corespunzătoare în aer.

hefaistos

@horatiu
Poate nu m-am exprimat bine, nu e vorba ca durează luni de zile. Dar:
Gabioanele încă nu sunt terminate, nu mai e mult dar nu sunt gata. Zidul de sprijin nu e gata nici pe o parte.
Deabia după pot finaliza umplutura nu e mult dar to ia ceva timp. După pun stabilizat și la final asfaltul. Toate astea în puțin peste doua săptămâni. Nu e imposibil dar trebuie sa se miște impecabil. Și încă ceva, la cât de înalte sunt gabioanele risca cineva o deschidere fara parapeti.
In ceea ce privește uzura și marcajele, și astea se pot face pe cei 6-8 km rămași, dar... Întrebarea e poate Pizzarotti? Ar trebui sa se miște cum se mișcă UMB pe A7 zilele astea.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

hefaistos

In ceea ce privește nodul Sebeș asta zis și eu: bretelele spre giratorii sunt minimumul necesar. Ce am mai zis e ca la suprabetonarea bretele de Deva, din motive de securitate as închide traficul de jos. Dar e opinie subiectiva.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

hefaistos

Și spun toate astea dintr-un motiv patriotic. Mi-aș dori ca la serbarea a 102 ani de la Unire orașul Unirii sa fie conectat la rețeaua de autostrăzi a României.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

horatiu.cosma

Păi în nodul Sebeș una dintre bretelele (dinspre Deva) e deja suprabetonată, la a doua e treabă de câteva săptămâni dacă își dau interesul să o armeze și suprabetoneze, oricum, se poate deschide pe sub și fără să termine acolo și se pot găsi devieri temporare ulterior. În rest la Oarda e treabă de 2 săptămâni să ajungă la uzură și pare că ține vremea cu ei. Însă cu Pizza ne-am fript deja de prea multe ori ca să mai credem că fixează un obiectiv clar și se concentrează apoi să îl atingă. Pare că în continuare lucrează peste tot, fără să accelereze în punctele nevralgice, la parapete nu se agită, la marcaje nu, la hidroizolație nu. Deci mai degrabă dau șanse de deschidere la Brașov și la Bacău anul ăsta decât aici.

Stefan01

Nici la gardul de protectie nu se agita, desi e obligatoriu (cum a zis Cip) pentru deschidere. Cred ca aceasta se aplica si daca deschiderea este partiala.

voicul

Daca i-au adus pe Strabag in santier e clar ca se agita.
In cel mai rau caz ramane (mult) mai putin pentru 2021, dar eu zic ca se incadreaza lejer pentru anul asta. Poate nu 6 Dec, dar un 23 Dec se face.

Oricum vedem ca oricat a tras de timp pizza, odata ce partenerul serios a devenit chiar serios ... de fapt aici pare sa fie buba cea mai mare! - la CNAIR!

Ionut

Las asta aici. Ce se face acum putea sa se faca din 2018. De ce nu s-a facut?

Duta C


hvm

^^
Cand spune o coana ca ea nu vorbeste cu Ministrul fiindca stie ce o sa o intrebe si ea nu stie ce sa ii rapunda ca nu s-a interesat, desi trebuia sa se intereseze de mai bine de o luna, Eu cred ca ai o problema cu acea coana.....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

carutasul

nu cu acea coană e problema, ci cu șefii ei...  (cam ce ar face șeful de la privat în acest caz? aici e articol clar în codul muncii)

AlinC