News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

bogdymol

^^ Din cate am vazut pe filmarile colegilor de forum se poate circula spre/dinspre Ovidiu (pe ambele sensuri), iar nodul de acolo nu-i chiar gata, dar e circulabil.

Drum bun!
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

isotech_ro

Quote from: adsailton92 on July 21, 2012, 09:19:08 PM
Salut,
Din motive personale, in ultimele zile urmaresc pe sarite forumul.....niste intrebari am:
A4-partea spre localitatea Ovidiu, este data in circulatie pe ambele sensuri?
Nodul de la Ovidiu in ce stadiu de finalizare este?
Va multumesc pentru intelegere si raspunsuri!
:)

Situatia nodurilor de pe A2/A4 Cernavoda - Constanta se prezinta asa:

- nodul de la Valea Dacilor - A2/DJ381 este finalizat si deschis;
- nodul de la Agidea/Lazu - A4/DN39 nu este finalizat, dar este deschis partial, nu sunt finalizate pasajele si autostrada spre port Poarta nr. 9 Constanta Sud;
- nodul de la Poiana A4/DC89 nu este finalizat;
- nodul de la Ovidiu - A4/DN2A nu este finalizat, dar este deschis partial;
- mai trebuie asfaltat deasemenea si 2km sensul/banda Ovidiu - Constanta (DN3) - am inteles ca ar fi vorba de relocarea conducta magistralei Transgaz;

adsailton92

Multumesc pentru raspunsuri!
Drumuri Bune!

U1600

Salutare.... Vineri am circulat pe autostrada A2 de la Agigea la Bucuresti. S-a circulat lejer cu 80-100 km/ora. Sensul spre Constanta (Medgidia-Cernavoda) era foarte aglomerat. Partea buna e ca am scapat de traficul local si de localitati.Mai tarziu voi pune si cateva poze de pe A2.

U1600

Cateva poze de pe Agigea - Cernavoda (A2 si A4). Scuze pentru parbrizu murdar...

Sensul giratoriu Agigea (dupa pod)...



Vedere spre Constanta - Port ???



A4...












U1600

A2...


Spatiu de servicii...




Iesirea spre Medgidia...


 



U1600


U1600

Fara parapet de protectie...




km 177...



madad

Frumoase poze. Multumim pentru update U1600 :cheers:

U1600


U1600

Cu placere...
...........







si ne apropiem de Cernavoda...

















si ultima poza...



frunzamihai

Am mers in seara asta pe toate portiunile noi din A2 si A4. Foarte bine executata A4(aproape completa cu exceptia unei mici portiuni half profile aproape de Ovidiu), asfalt impecabil iar trecerile peste poduri au fost mai bune ca orice am vazut pana acum. Semnalizarea insa la capatul dinspre Ovidiu spre A2 era deficitara o portiune scurta de half profile nefiind semnalizata ca atare. Venind dinspre Ovidiu nu stii ca pe banda ta vine cineva din contrasens. Posibil sa nu fi observat eu...dar nu cred. Noua portiune din A2 arata foarte bine insa scopul de fluidizare a traficului nu functioneaza catusi de putin cand sunt atatia turisti la mare cati au fost weekend-ul asta. 6 ore Neptun - Bucuresti. A fost crancen. 2.5 ore Neptun - Agigea (lucrari la pod - evident fara muncitori la lucru si "speed bumps" la final ca sa incetineasca omul si sa blocheze cu totul traficul). Aproximativ 2 ore Agigea - Cernavoda cu blocaj complet inainte cu 5 km de intrarea pe half profile. Mers bara la bara, viteza pana in 20 kmh, opriri dese (din cauza celor fara bun simt care depaseau desi se statea pe loc si fortau reintrarea la loc pe banda si ii fortau pe cei dinspre Cernavoda sa circule pe banda de urgenta). Ca plus portiunea ramasa nedeschisa inca era destul de avansata cu asfalt pe unele portiuni si foarte multe utilaje desfasurate. Concluzia: autostrada A2 va avea utilitate maxima cand va fi finalizata. Am facut si ceva filmulete dar nu stiu daca se va vedea ceva interesant pt ca apusese soarele pana am ajuns pe portiunile de interes. Vad maine. 

Ionut

#342
@U1600: excelente pozele, multumim! Se vede si din poze si din clipurile video puse pana acum ca sensul celalalt pe Cernavoda-Medgidia va fi gata in toamna, fara probleme. Probabil ca vor ramane cu lucrari si in 2013, insa se va putea deschide pentru trafic in 2-3 luni lejer. Excelent.

@frunzamihai: multumim de info! Deci e nevoie de A4 pana in Vama... :D Oricum vara n-ai ce sa-i faci, sunt clar sanse de a te bloca in trafic. Eu am patit-o si pe Riviera Franceza unde sunt autostrazi pe coasta. Am stat ca fraierii o groaza pana am intrat in Cannes pentru ca traficul era INFERNAL. La fel a fost in tot Cannes-ul, toti venisera parca sa vada statiunea, groaznic de aglomerat. Parca eram la Mamaia. :lol: Deci se poate si la cele mai mari case, cu toate autostrazile lor cu tot. Cand traficul este prea mare, n-ai ce sa-i faci.

Ionut

QuoteAutostrada Soarelui: peste 15.000 de ore economisite în trafic în primul weekend de la deschidere

Între 15.000 şi 25.000 de ore economisite în trafic pentru turiştii de sfârşit de săptămână - acesta este bilanţul primului weekend de vară după inaugurarea autostrăzii Soarelui de joia trecută, potrivit unei estimări a ZF, care ia în calcul faptul că în medie au mers circa 30-50.000 de turişti cu maşina la mare în acest weekend.

"Câştigăm ca timp de parcurs circa 30 de minute. De asemenea, consumul de carburant este mai redus pentru că se merge la o viteză constantă, dar câştigăm şi din prisma siguranţei circulaţiei. Când se va putea circula la două benzi pe sens de la Bucureşti la Constanţa, efectele vor fi chiar mai vizibile", spune Augustin Hagiu, consultant în transporturi.

sursa: ZF

frunzamihai

#344
Domnul Hagiu trebuia sa mearga la mare weekendul asta! Vorbeste din carti ! Pe dn sunt convins ca s-a circulat mai bine. Toata lumea stia de autostrada si voia sa incerce. (later edit: asa a fost. A venit confirmarea de la stiri)
Problema e atat lipsa autostrazii pana la Vama Veche cat si trecerea de la 2 benzi pe sens la o banda pe sens. In Eforie dupa giratoriu s-au straduit totusi sa imbunatateasa traficul (au semnalizat 2 benzi pe sens inspre Bucuresti in weekenduri si 2 benzi pe sens inspre litoral in restul timpului - cu ajutorul unor panouri care se pliaza). Dar lucrarile de la podul Agigea au dat tot traficul peste cap.