Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

johnny348

Au montat grinzile si la al doilea pod peste Mures?

ciprebbe

Pe lotul III, TS , sunt montate.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adiarc

in continuare nici o miscare pe lotul 1....linistea totala
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dorum

#4653
...mi-as dori o reziliere... si lista neagra la fel ca Impregilo... deja pute treaba, stiu ca are si CNADNR o contributie importanta aici, dar mie-mi ajunge deja...optimizari, claim peste claim, "santaje", LENE, figuri, povesti, etc... Sa mearga dracu' la Italy sa gaureasca macaroanele, ca se pare ca ei au inventat-o... :(

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

yetiman

#4655
Status lucrari la 21.03 conform DRDP Cluj:

Autostrada Sebes Turda

Lot 1, km 0+000 – 17+000
Constructor : Asociere Impresa Pizzarotti & C S.p.a – Pomponio Constructii S.R.L.;
Proiectant SF: SC SEARCH CORPORATION SRL
Consultanta : EGIS Romania
Beneficiar: C.N.A.D.N.R. SA
Valoarea Lucrarilor : 541.739.137,21 lei fara TVA
Durata de execuţie: 22 de luni (4 luni proiectare+18 luni execuţie)
Perioada de garanţie: 48 de luni.
Data semnare contract : 14.11.2014 .
Stadiu fizic: 11.00% (21.03.2016)

Lot 2, km 17+000-41+250
Constructor: Asociere Aktor Tehnical Societe Anonyme (Aktor S.A.) – S.C. Euro Construct Trading 98 SRL
Proiectant SF: SC SEARCH CORPORATION SRL
Consultanta: S.C KAPPA – ARCHITECTS&ENGINEERS S.R.L
Beneficiar: C.N.A.D.N.R. SA
Valoarea Lucrarilor: 549.332.493,62 lei fara TVA
Durata de execuţie: 22 de luni (4 luni proiectare+18 luni execuţie)
Perioada de garanţie: 48 de luni
Data semnare contract: 14.11.2014 .
Stadiu fizic: 8.00% (21.03.2016)

Lot 3, km 41+250 – 53+700
Constructor : Asociere Tirrena Scavi SPA – Societa Italiana Per Condotte d'aqua SPA
Proiectant SF: SC SEARCH CORPORATION SRL
Consultanta : DRDP Cluj – Inginer FIDIC Temporar
Beneficiar: C.N.A.D.N.R. SA
Valoarea Lucrarilor : 420.511.921,44 lei fara TVA
Durata de execuţie: 22 de luni (4 luni proiectare+18 luni execuţie)
Perioada de garanţie: 48 de luni.
Data ordin de incepere : 20.05.2014 .
Stadiu fizic: 48.50% (21.03.2016)

Lot 4, km 53+700-km 70+000
Constructor: Asociere Porr Construct SRL–Porr BAU GMBH
Proiectant SF: SC SEARCH CORPORATION SRL
Consultanta: TECNIC Consulting & SPEA Ingegneria
Beneficiar: C.N.A.D.N.R. SA
Valoarea Lucrarilor: 470.004.894,83 lei fara TVA
Durata de execuţie: 22 de luni (4 luni proiectare+18 luni execuţie)
Perioada de garanţie: 48 de luni
Data ordin de incepere: 20.05.2014 .
Stadiu fizic: 45.00% (21.03.2016)


Spre reamintire, cifrele publicate la 31.01:
Lot 1, km 0+000 – 17+000    Stadiu fizic: 11.00% (31.01.2016)
Lot 2, km 17+000-41+250     Stadiu fizic: 7.00% (31.01.2016)
Lot 3, km 41+250 – 53+700   Stadiu fizic: 45.50% (31.01.2016)
Lot 4, km 53+700-km 70+000 Stadiu fizic: 42.20% (31.01.2016)

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

adiarc

Cred ca vroiai sa spui 21.03.....oricum daca stadiul reflecta de fapt stadiul plăților ( 11 % lotul 1 Versus 8% lotul 2 ) ,atunci se confirma din nou modul "impecabil"de lucru al CNADNR ....de a plăti pe cei care nu lucrează sau lucrează execrabil....si a-i plăti cu "țârâita"pe cei care lucrează sau ai opri pur si simplu...ca sa o lungim cu banii
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Daniel_I

De mâine 22.03.2016 începe numărătoarea zilelor de întârziere execuție lucrare.
Cine plătește întârzierea?
Cine plătește nervii contribuabililor din trafic, viețile pierdute pe DN?
Cine are o explicație clară și limpedepentru fiecare zi de întârziere?
Noi contribuabilii ne-am făcut datoria. Taxele le-am plătit la timp. Accizele la fel, doar sunt un prețul combustibilului. Nu le putem evita nici cu un cent
Un plan de măsuri, de revenire la normalitate...nimic?
On The Road

yetiman

@adiarc - mersi, am corectat data
Si nu e vorba de plati, ci de stadiul fizic.
Dar nu ma intreba de unde au scos cifrele. Eu doar le-am preluat de la ei de pe site si le-am adaugat aici.  :D
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

adiarc

 :lol:....stadiu fizic....vai de capul lor.....oameni copy-paste......e bine ca ai pus totusi cifrele,ca sa se vadă competentă la cel mai înalt nivel....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

Quote from: adiarc on March 21, 2016, 10:09:41 PM
oricum daca stadiul reflecta de fapt stadiul plăților [...] ,atunci se confirma din nou modul "impecabil"de lucru al CNADNR ....de a plăti pe cei care nu lucrează sau lucrează execrabil....si a-i plăti cu "țârâita"pe cei care lucrează sau ai opri pur si simplu...ca sa o lungim cu banii

Apropo de plati, sa nu cumva sa credeti ca am uitat sa actualizez sinteza platilor. :lol:
Din pacate nu au mai facut nici o plata si nu am ce actualiza, iar informatiile curente de acolo sunt de fapt actuale.

Silviu

Pana in prezent Pizzarotti are mai mult incasat decat Tirrena.De aici se vede competenta CNADNR!!!sau pe lotul 3 nu s-au putut emite facturi(respectiv achita) din lipsa de AC?

ddfab

oare le platesc grinzile? singurele miscari sunt in zona de fabricare a grinzilor si mai nou si alte tipuri de elemente prefabricate. grinzi au produs , estimez eu, intre 200 si 250 bucati. nu mai au pe unde le depozita. au inceput sa le depoziteze din  nou pe terasamnetul facut in apropiere. la fel si alte elemente, tot pe terasament. baza le este plina de munti de agregate. ok. de acord, sa le produca, dar pe cand le vor pune in scena? ... peste mult imp. :bash: :bash: :bash:

istvan78

#4663
E buna strategia, in lipsa de AC nu poti intra in santier, dar poti turna grinzi. Daca ai PT aprobat deja stii sigur ce ai de produs. De ce sa stea degeaba pana asteapta AC?
E alta discutie ca de ce nu au AC inca?... si contributia lor la aceasta situatie.

yetiman

Nu uitati ca pe lotul 1 nu s-a eliberat AC. Asa ca eu zic sa mai asteptam pana sa-i acuzam pe cei de la Pizarotti. Daca pregatesc toate grinzile si prefabricatele si nu au depus complet armele, nu e (deocamdata) un semn rau.
Cel mai bine o sa-i putem evalua dupa ce apare AC. Atunci vom vedea daca se mobilizeaza in forta sau nu.

Vedeti ca si pe lot 3 e o situatie asemanatoare. TS apropae a oprit lucrarile, tot in asteptarea AC.

Iar pe lot 2 si 4, se lucreaza, in principal, doar in zonele cu AC. In rest nici ei nu am vazut sa faca ceva substantial.

Ce nu inteleg este aceasta "liniste" legata de AC. S-a dat AM-ul, s-a dat Ordonata pentru accelerare procese si tot nimic.

:D Poate asteapta sa taie padurea de pe A3 ca sa aiba materie prima pentru hartia pe care se vor tipari AC-urile???  :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu