Comunicare oficiala cu MT/CNIR/CNAIR si alte institutii

Started by Ionut, June 12, 2012, 08:24:17 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

NGC

Pentru cei care primesc raspunsuri de tipul celui de mai jos, exista o solutie simpla.

Quote from: dancosta on September 14, 2019, 04:54:27 PM
Quote
Din solicitarea dumneavoastră lipsesc datele de identificare, așa cum este stipulat în Legea 544/2001 în baza căreia solicitați informațiile.

Din refuzul dumneavoastră de a vă identifica și din modul abuziv în care interpretați Legea 544/2001 rezultă că dumneavoastră aveți o atitudine rău intenționată față de activitatea CNAIR S.A.

Pe această cale vă solicităm să vă prezentați datele de identitate pentru a oferi siguranța că discutăm cu o persoană reală și nu cu un personaj fictiv.

Menționăm că și abuzul de drept este prevăzut de Noul Cod Civil în art.15 ,,niciun drept nu poate fi exercitat în scopul de a vătăma sau păgubi pe altul ori într-un mod excesiv și nerezonabil, contrar bunei-credințe".

Solutia consta in atasarea documentului primit de la MCPDS la solicitarea voastra. Documentul il gasiti aici, dar sa il mai punem o data si aici.





Nu va lasati intimidati de prevederile legale invocate de CNAIR. In primul rand ei trebuie sa respecte legea.

Asa cum am mai zis-o, singurele informatii despre voi care trebuie sa apara in solicitarea trimisa prin E-Mail sunt numele si prenumele. ATAT! In rest puteti sa scrieti oricum vreti.

QuoteART. 14

[...]

(2) Modelele formularelor-tip ale cererii de informaţii de interes public şi ale reclamaţiei administrative sunt prezentate în anexele nr. 4 - 6.
(3) Utilizarea formularelor-tip este facultativă. Nu poate constitui motiv de refuz al accesului la informaţiile publice dacă solicitarea este redactată într-o altă formă decât modelul prevăzut la alin. (1).

pentium10

Eu am făcut asta și au zis ca MCPDS nu mai exista.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

Art. 9 alin. (1) din Codul Civil

Quote
Cel care a adoptat norma civila este competent sa faca si interpretarea ei oficiala.

Interpretarea data de MCPDS, adica cei care au elaborat HG 478 / 2016, ramane valabila.
In cazul asta fa reclamatie administrativa sau vezi una din solutiile de care vorbeam de curand.

pentium10

#1038
Inclusiv și organe locale nu mai accepta. Cred undeva în martie a fost o schimbare. De atunci nu doar CNAIR dar și organele locale și județene clasează anonim sau nu accepta reclamația administrativa.

Eu ma tot întrebam ce naibii sa schimbat anul acesta ca brusc nici una din organele statului nu mai accepta și clasează anonim. O fi primit ei ceva alte legi sau norme de aplicare.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

Eu vorbeam despre solicitarea initiala.

Oricum, am intrebat si in stanga si in dreapta si nu se stie de nici o modificare legislativa in 2019. Esti sigur ca nu cumva pur si simplu nu au raspuns la reclamatia administrativa?


pentium10

ia uite venita recent (si asta e doar un caz pozitiv)

numele si adresa de email e trecuta pe raspuns, totusi ultima fraza zice ca a fost clasat anonim si imi cer date de identificare

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

La CJ Mures, care a vorbit despre clasare "ca anonima", ai trimis raspunsul MCPDS? Din ce ai pus pe forum pare un raspuns la o solicitare si nu la o reclamatie administrativa.

Cine a zis aia cu "MCPDS nu mai exista"? Poti sa pui pe forum ce mai urma in mesajul CNAIR din 2 Iulie?

Cine trimite o "felicitare" la MJJS si SGG pentru ca sa ceara confirmarea valabilitatii in continuare a raspunsului MCPDS?

disney

Daca tot eu am fost cel care a obtinut raspunsul MCPDS, voi adresa tot eu "felicitarea".

disney

Quote from: NGC on September 13, 2019, 06:33:03 PM
Sa vedem ce vor decide institutiile abilitate si ce surpriza ne asteapta. Conform art. 4 alin. (3) lit. b) din OUG 30 / 2006, ANAP trebuia sa isi exprime opinia privind derularea procedurii de atribuire.

Am scris acum la ANAP sa vedem cum stam.
Quote
Stimata Doamna, Stimate Domn,

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii si documente cu caracter public.

Mentionez ca doresc aceste informatii si documente in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) si alin. (4) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Va rog sa tineti cont de prevederile art. 22, alin. (2-1) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016, care prevede ca "în situația în care informația publică solicitată se află pe un înscris care conține atât informații la care accesul este liber, cât și informații exceptate de la liberul acces, informația publică solicitată va fi comunicată, după anonimizarea informațiilor exceptate, prevăzute la art. 12 din Legea nr. 544/2001, cu modificările și completările ulterioare".

Informatiile si documentele solicitate sunt urmatoarele:

In cadrul achizitiilor publice
- anunt de participare 174865 din 22.04.2017, "Proiectare si executie "Varianta de ocolire Timisoara Sud”"
- anunt de participare 174933 din 26.04.2017, "Reabilitare DN6 Alexandria - Craiova, Lot 2: km 132+435 - km 185+230 - relicitare"
- anunt de participare 176940 din 08.07.2017, "Proiectare si executie Drum Expres Craiova - Pitesti, Tronsonul 1"
- anunt de participare 176986 din 11.07.2017, "Proiectare si executie autostrada Sibiu - Pitesti, Sectiunea 5 Curtea de Arges – Pitesti km 92+600 – 122+950"
la solicitarea autoritatii contractante conform art. 196 alin. (2) din legea 98/2016, inainte de atribuirea contractului, operatorul economic Tirrena Scavi a prezentat 5 certificate fiscale diferite, cu numerele
- 2018/56919/02.10.2018
- 2018/64592/08.11.2018
- 2018/65777/13.11.2018
- 2018/71285/10.12.2018
- 2019/686/08.01.2019
toate mentionind aceleasi obligatii de plata neconfirmate definitiv la acea data, dar confirmate definitiv in 18.01.2019, respectiv
- 150.793,00 Euro pentru anul de impozitare 2015;
- 127.849,00 Euro pentru anul de impozitare 2014;
-  68.236,00 Euro pentru anul de impozitare 2013;
-  43.034,00 Euro pentru anul de impozitare 2016.

In baza acelorasi certificate, doua comisii de evaluare a ofertelor ale autoritatii contractante au exclus in acest an acest operator economic in baza art. 165 alin. (2) din legea 98/2016, adica faptul ca operatorul economic "si-a incalcat obligatiile privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat". Excluderea a fost facuta pentru achiziile 174933, "Reabilitare DN6 Alexandria - Craiova, Lot 2: km 132+435 - km 185+230 - relicitare" si 176986, "Proiectare si executie autostrada Sibiu - Pitesti, Sectiunea 5 Curtea de Arges – Pitesti km 92+600 – 122+950".
Corectitudinea excluderii conform art. 165 alin. (2) din legea 98/2016 a acestui operator economic din cadrul celor doua achizitii amintite a fost confirmata de decizia CNSC 322/C7/110 din 05.03.2019 si mai apoi de decizia definitiva 63/12.04.2019 a Curtii de Apel Bucuresti in dosarul 1699/2/2019, care au retinut ca obligatiile de plata, desi neconfirmate definitiv in Decembrie 2018, nu dovedesc certitudinea inexistentei datoriilor restante.

In schimb, alte doua comisii de evaluare a ofertelor ale aceleiasi autoritati contractante, respectiv cele de la achizitiile 174865, "Proiectare si executie "Varianta de ocolire Timisoara Sud”" si 176940, "Proiectare si executie Drum Expres Craiova - Pitesti, Tronsonul 1", nu au respins ofertele acestui operator economic conform art. 165 alin. (2) din legea 98/2016, desi exact aceleasi obligatii de plata existau si la momentul atribuirii celor doua contracte catre acest operator economic in Decembrie 2018, obligatii de plata stinse abia in luna Ianuarie 2019.

Atribuirea pentru achizitia 176940, "Proiectare si executie "Proiectare si executie Drum Expres Craiova - Pitesti, Tronsonul 1" s-a facut in 10.12.2018, dupa decizia CNSC din 25.10.2018, iar obligatiile de plata au fost active pina in 21.01.2019.
Atribuirea pentru achizitia 174865, "Proiectare si executie "Varianta de ocolire Timisoara Sud”" s-a facut in 19.12.2018, dupa decizia CAB din 22.11.2018, iar obligatiile de plata au fost active pina in 21.01.2019.
Excluderea pentru achizitia 174933, "Reabilitare DN6 Alexandria - Craiova, Lot 2: km 132+435 - km 185+230 - relicitare" s-a facut in 15.01.2019 si a fost confirmata de decizia CNSC 322/C7/110 din 05.03.2019 si de decizia definitiva a CAB din 12.04.2019, iar obligatiile de plata au fost active pina in 21.01.2019.
Excluderea pentru achizitia 176986, "Proiectare si executie autostrada Sibiu - Pitesti, Sectiunea 5 Curtea de Arges – Pitesti km 92+600 – 122+950" s-a facut in 01.03.2019 si a fost confirmata de decizia CNSC 509/C5/380/386 din 02.04.2019 ramasa definitiva prin necontestare, iar obligatiile de plata au fost active pina in 21.01.2019.
Se poate observa asadar ca la momentul atribuirii contractelor pentru achizitiile 174865 si 176940 in Decembrie 2018, obligatiile de plata erau active (pana in Ianuarie 2019).

Avand in vedere prevederile art. 4 alin. (3) lit. b) din OUG 30/2006 conform caruia ANAP trebuie sa isi exprime opinia privind derularea procedurii de atribuire, va rog sa imi oferiti urmatoarele informatii si documente publice:

1. Va rog sa imi trimiteti in format electronic (si editabil daca e disponibila), opinia ANAP conform art. 4 alin. (3) lit. b) din OUG 30/2006 pentru fiecare din achizitiile 174865, 174933, 176940 si 176986.

2. Va rog sa precizati clar daca ANAP a luat deja la cunostinta de problema expusa, respectiv faptul ca operatorul economic a fost tratat diferit in baza acelorasi documente prezentate la doua achizitii (176940 si 174865, unde i-a fost atribuit contractul) fata de celelalte doua achizitii (174933 si 176986, unde a fost exclus din procedura), desi trebuia sa fie exclus in baza art. 165 alin. (2) din legea 98/2016 si de la achizitiile unde i s-a atribuit contractul (176940 si 174865).

3. Va rog sa explicati cum este posibila o astfel de situatie si cine este responsabil de corectitudinea atribuirii, precum si cine este responsabil cu verificarea corectitudinii atribuirii.

4. a) Va rog sa precizati clar daca ANAP a efectuat un control ex-post pentru achizitiile 174865 si 176940 si sa imi puneti la dispozitie in format electronic (si editabil daca e disponibil) rapoartele ANAP rezultate in urma controlului ex-post.
b) Va rog sa precizati clar daca ANAP trebuie sesizata pentru a face un control ex-post pentru achizitiile 174865 si 176940, sau daca ANAP se va autosesiza in acest sens.
c) Cine poate sesiza ANAP pentru a face un control ex-post pentru achizitiile 174865 si 176940? Va rog sa precizati institutiile publice care pot face acest lucru (DNA, Curtea de Conturi, Comisia Europeana, etc), respectiv daca sesizarea poate fi facuta si de persoane fizice.

5. a) Care sint consecintele posibile ale neaplicarii art. 165 alin. (2) din legea 98/2016 in cazul achizitiilor 174865 si 176940, unde contractul a fost deja semnat?
b) Exista posibilitatea ca atribuirea celor doua contracte sa fie anulata?
c) Ce sanctiuni pot fi aplicate in acest caz si cine le poate aplica?

Cu stima,
Alex David

disney

Pentru sursele lui NGC, aici sint doua raspunsuri de la CNAIR cu data si ora receptionarii la mine.

Thursday, July 25, 2019 12:52 PM
QuoteSTIMATE DOMNULE ALEX DAVID,

Urmare a solicitării dumneavoastră, transmisă în data de 21 iulie 2019 reiterăm aspectele semnalate în corespondența anterioară și anume:

Din solicitarea dumneavoastră lipsesc datele de identificare, așa cum este stipulat în Legea 544/2001 în baza căreia solicitați informațiile.

Din refuzul dumneavoastră de a vă identifica și din modul abuziv în care interpretați Legea 544/2001 rezultă că dumneavoastră aveți o atitudine rău intenționată față de activitatea CNAIR S.A.

Pe această cale vă solicităm să vă prezentați datele de identitate pentru a oferi siguranța că discutăm cu o persoană reală și nu cu un personaj fictiv.

Menționăm că și abuzul de drept este prevăzut de Noul Cod Civil în art.15 ,,niciun drept nu poate fi exercitat în scopul de a vătăma sau păgubi pe altul ori într-un mod excesiv și nerezonabil, contrar bunei-credințe".

Pentru nemulțumirile dumneavoastră legate de modul de soluționare a solicitării trimisă, vă puteți adresa instanței de contencios administrativ iar potrivit prevederilor Codului de Procedură Civilă sunteți obligat să comunicați datele de identificare.

Cu deosebită considerație,
CNAIR S.A./Biroul Relații Publice

Friday, August 30, 2019 11:31 AM
QuoteSTIMATE DOMNULE ALEX DAVID,

Urmare a solicitărilor dumneavoastră, transmise în data de 29 august 2019 reiterăm aspectele semnalate în corespondența anterioară și anume:

Din solicitarea dumneavoastră lipsesc datele de identificare, așa cum este stipulat în Legea 544/2001 în baza căreia solicitați informațiile.

Din refuzul dumneavoastră de a vă identifica și din modul abuziv în care interpretați Legea 544/2001 rezultă că dumneavoastră aveți o atitudine rău intenționată față de activitatea CNAIR S.A.

Pe această cale vă solicităm să vă prezentați datele de identitate pentru a oferi siguranța că discutăm cu o persoană reală și nu cu un personaj fictiv.

Menționăm că și abuzul de drept este prevăzut de Noul Cod Civil în art.15 ,,niciun drept nu poate fi exercitat în scopul de a vătăma sau păgubi pe altul ori într-un mod excesiv și nerezonabil, contrar bunei-credințe".

Pentru nemulțumirile dumneavoastră legate de modul de soluționare a solicitării trimisă, vă puteți adresa instanței de contencios administrativ iar potrivit prevederilor Codului de Procedură Civilă sunteți obligat să comunicați datele de identificare.

Cu deosebită considerație,
CNAIR S.A./Biroul Relații Publice

TibiV

Ce naiba vor astia? Datele biometrice?
Sau trebuie sa le scrii cu "x-ulescu, fiul lui Y-escu si al Z-easca, nascut la Poplaca, port 42 la pantofi..." ?!?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pentium10

#1048
Raspuns de la ANAP, nu detin lista operatoriilor economici cu certificat constatator.
@NGC stii cumva daca legea chiar obliga pe ei? Parca a fost mentionat pe forum undeva.

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

dancosta

#1049
Am primit ieri raspunsul la reclamatia administrativa.
QuoteStimate domnule ministru,

Prin prezenta formulez o reclamatie administrativa, conform Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public, cu modificarile si completarile ulterioare, intrucat la solicitarea mea din 30 Mai 2019 nu am primit rapuns in termenul legal, stabilit de lege.

Informatiile/documentele de interes public solicitate erau urmatoarele:

1. a) Care e stadiul la contractul cu Louis Berger incheiat de CNAIR, acordul de incetare 92/32554/10.05.2018 la contractul 93/10724/11.06.2008?
b) Despre ce contract este vorba?

2. Pentru contractul POST/2009/2/1/003/002 din 14.12.2010 incheiat de CNAIR, va rog sa precizati
a) Denumirea completa a proiectului, inclusiv toate modificarile survenite
b) Numarul actelor aditionale semnate, data semnarii, obiectul si valoarea fiecaruia dintre ele
c) Stadiul actual al contractului
d) Data, numarul si valoarea fiecarui ordin de plata emis pentru plata serviciilor pentru indeplinirea acestui contract

3. Pentru contractul de realizare a studiului de fezabilitate pentru autostrada Sibiu-Fagaras incheiat de CNAIR, va rog sa precizati
a) Numarul actelor aditionale semnate, data semnarii, obiectul si valoarea fiecaruia dintre ele
b) Denumirea si data predarii fiecarui raport predat pana acum in cadrul contractului
c) Stadiul actual al contractului
d) Data, numarul si valoarea fiecarui ordin de plata emis pentru plata serviciilor pentru indeplinirea acestui contract

4. Va rog sa imi puneti la dispozitie prin E-Mail (in format editabil pentru orice document este disponibil in acest format), dosarul achizitiei pentru achizitia "Finalizarea lucrarilor ramase de executat la obiectivul ,,Reabilitare DN 76 Sector 2 km 150 + 000 - km 166 + 000 - Etapa 2"", achizitie finalizata deja de catre CNAIR.

5. Va rog sa imi puneti la dispozitie in format electronic (si editabil daca este disponibil) analiza realizata la cererea Companiei Nationale de Administrare a Infrastructurii Rutiere in cadrul acordului de asistenta PASSA, incheiat cu Banca Europeana de Investitii (BEI), in care au fost studiate variantele de conectare la nivel de autostrada intre Ardeal si Moldova.

6. a) Va rog sa enumerati toate proiectele pentru care au fost depuse cereri de finantare europeana de catre CNAIR din data de 1 Ianuarie 2017 si pana astazi, precum si data depunerii cererii de finantare, suma (valoarea proiectului) ceruta prin cererea de finantare, precum si suma (valoarea proiectului) aprobata prin contractul de finantare, si sa precizati daca sumele sunt cu sau fara TVA si moneda in care sunt exprimate.
b) Va rog sa enumerati toate proiectele pentru care au fost semnate contracte de finantare europeana de catre CNAIR din data de 1 Ianuarie 2017 si pana astazi, precum si data semnarii contractului de finantare, suma (valoarea proiectului) ceruta prin cererea de finantare, precum si suma (valoarea proiectului) aprobata prin contractul de finantare, si sa precizati daca sumele sunt cu sau fara TVA si moneda in care sunt exprimate.
c) Va rog sa enumerati toate proiectele pentru care au fost depuse cereri de finantare europeana de catre CNAIR din data de 1 Ianuarie 2017 si pana astazi si pentru care cererea de finantare a fost respinsa, precum si data depunerii cererii de finantare si data respingerii cererii, suma (valoarea proiectului) ceruta prin cererea de finantare, precum si suma (valoarea proiectului) aprobata prin contractul de finantare, si sa precizati daca sumele sunt cu sau fara TVA si moneda in care sunt exprimate.

Va rog sa imi comunicati raspunsul MOTIVAT la aceasta solicitare, asa cum prevad normele de aplicare din HG 123/2002 actualizate prin HG 478/2016.

Prin prezenta solicit revenirea asupra deciziei de a nu primi informatiile de interes public solicitate in scris/in format electronic, considerand ca dreptul meu la informatie, conform legii, a fost lezat.

Va multumesc pentru solicitudine.
Costa Dan



Incep sa cred din ce in ce mai mult ca cnair ma confunda intentionat cu domnul disney.
Poate mai adreseaza cineva intrebarile acestea ca par sa ii deranjeze.