Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

paulmare

Cine stie, cum lucreaza deme la ultimele grinzi ? Doar intrerup alimentarea liniei sau demonteaza catenarele sub pasaj ? Destul de incurcata lucrarea, evident ca o sa ii si ajute mult si sezonul de inceput al vacantei de vara cu mai multe garnituri de persoane spre constanta, si recolta de orz si tot ce mai circula acuma extra pe CF si nu ar fi fost pana in iunie

Sorin62

Quote from: dr4qul4 on June 11, 2018, 10:07:53 AM
contractul a fost mic si asfaltul e scump. Nu cred ca au depasit 75%. Bune, financiar nu suntem chiar acolo, asa ca putem spune ca au lucrat pe banii lor. Dar nu exista facturi neplatite.
Pur si simplu si-au corelat ritmul cu bugetul.
Totusi, parca avem bugetare de 20 milioane de lei (din 60 necesari) si pana acum au facturat sub 1 milion.
Ritmul este corelat și cu situația din teren. Chiar dacă ar fi avut 200 de oameni pe șantier, turnarea ultimelor două pile tot nu s-ar fi putut face mai repede. Iar ultimele grinzi tot nu s-ar fi putut ridica mai repede. Oricum, suprabetonarea la Popasului este aproape gata, la balta Saulei s-a terminat, de săptămâna viitoare intră cu toate echipele peste CF. Și până nu se acoperă colectorul de la Petricani și nu se înalță LEA, bat pasul pe loc. Facturi nu au mai emis, e clar ca până la rectificare nici măcar puținul ăla alocat nu-l pot factura...

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


Sorin62

#16667
^^ A zis Cristi Deme mai sus: Se întrerupe doar curentul 3 ore pe zi (inițial a fost vorba că noaptea, acuma cică ziua...), ei mută macaraua mare de la depozit și de miercuri se apucă să  "arunce" grinzile peste catenară. Cum au făcut și la Pasajul Pipera. Estimarea de timp este de cca o săptămână.
La depozitul de grinzi au mai rămas doar 6 sau 7 grinzi.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


dr4qul4

Trebuie sa mentionez ca strada Gherghitei nu e pregatita sa preia nici un fel de trafic.  O avea ea 2 benzi pe sens, dar e plina de masini parcate, de oameni la radio-sant, de copii care bat mingea sau care invata sa mearga pe biciclete si trotinete, care traverseaza pe unde si cand au chef. Iar pe malul lacului (strada Fabrica de Gheata) sfaraiau gratarele.
Sa speram ca activitatile recreative le vor muta pe bucata dintre giratoriu si CF.

PS. mai au doar deschiderea peste CF, adica 8 grinzi. In 3 ore pot pune si 2 grinzi, dar s-ar putea sa poata ridica doar 1/zi, si asta doar daca nu ploua.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Sorin62

^^
Erată: sunt câte 10 grinzi pe deschidere (5+5)

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


marisRO


Dominik

Mda se duce lejer spre 2023-2024 si nu e clar cu tunelul Meses
You're in Steelers Country

prd.marius

#16672
De ce ar dura atat? De ce tocmai in 2019? Nu sunt deja "proiectari" facute pe ce trebuia sa fie gata de cativa ani buni? Poate nu sunt tocmai termenii corecti, dar sper ca intelegeti ce am vrut sa spun, scuze nu sunt expert in domeniu. Si cred ca rabufneste frustrarea din interior.

voicul

In articol scrie foarte clar "în ipoteza în care nu vom avea contestaţii".
Deci daca te enervezi ca abia in 2019 ... e posibil sa te mai enerverzi de inca cateva ori pana cand intra cineva pe santier.  :(

realfanady

Referitol la articolul "economica": In acesti 80km intra si Nadaselu-Mihaiesti (Topa Mica)? Adica portiunea ramasa din jud Cluj (Maltauro). Urmatorul nod rutier dupa Nadaselu din cate stiu ar fi la Zimbor, intersectia DN 1G. As vrea sa-i vad cum vor sa rezolve problema, 1) le scot impreuna la licitatie, 2) descarcare temporara in cazul in care va fi finalizat mai repede sau 3) nimeni nu s-a gandit si ne trezim cu un nou muzeu. @Ionut: stiu ca am mai discutat acest subiect odata, dar nici atunci nu m-am lamurit, si cred ca era oricum inainte sa fie reziliat contractul cu Maltauro.

Ionut

Deocamdată nu e clar ce, cum și când scot la licitație. Declarațiile sunt vagi. Sapam după detalii. Răbdare.

zuma80

Pregatiri pentru ultimul hop.
Cf Gherghitei


Sent from my RNE-L21 using Tapatalk

Pentru A6!

zuma80

Au montat partial si tevi de preluare ape pluviale!


Sent from my RNE-L21 using Tapatalk

Pentru A6!

Vasilem

#16678

Morosanu

@Vasilem  nu te supara, data viitoare roteste aparatul cu 90°.  ;)
Politica distruge tot ce atinge.