Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 10 Guests are viewing this topic.

NGC

Quote from: TibiV on August 06, 2015, 08:53:15 PM
Şi Tg.Mureş - Câmpia Turzii nu e tot 85% fonduri UE ?
Şi tocmai ce a explicat Neaga în interviu că nu au plătit avansul că "a schimbat UE regulile în timpul jocului"....
Şi s-a discutat şi pe forum.
Şi dacă nu au dat avansul pe A3, nu au fix același motive să nu îl dea nici pe A7 ?
Va apărea exact aceeaşi problemă cu avansul de 20% care nu va putea fi decontat până la 31 decembrie pe POS-T 2007-2013...

Diferenta este ca pentru VO Bacau erau prevazuti bani pentru anul asta.



Trebuie sa verificam acum sa vedem ce s-a intamplat dupa rectificare.

TibiV

Quote from: NGC20 on August 06, 2015, 10:41:22 PM
Diferenta este ca pentru VO Bacau erau prevazuti bani pentru anul asta.
Pe cale de consecință să înţelegem că pentru A3 Tg.Mures-Câmpia Turzii NU bugetaseră nimic? Atunci cum au semnat ?
Quote from: NGC20 on August 06, 2015, 10:41:22 PM
Trebuie sa verificam acum sa vedem ce s-a intamplat dupa rectificare.
Aşa este. Noi am țipat că s-a tăiat miliardul de la infrastructură, dar de fapt NU ştim exact DE UNDE şi CÂT s-a tăiat.
Poate ar trebui să ceară API o listă detaliată...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Au alocat, dar pentru sectiunea Campia Turzii - Ogra, deci sectiunea care nu are proiectarea facuta.

Dar pentru Targu Mures - Ogra, deci sectiunea care este in aceeasi situatie cu VO Bacau (FIDIC rosu, PT si DDE gata, AC obtinuta, AM valabil), nu au alocat.

Aici este bugetul prevazut la data de 13.12.2014.
http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/proiect_buget2015/Secretariatul_General_Guvernului.pdf

Am pus ambele alocari una sub alta, desi sunt pe pagini diferite.



NGC

#288
Pentru ca sa avem imaginea completa, pun si in topicul de A3 si in topicul de A7, ceea ce prevede MPGT final in anexa si in varianta cu si in varianta fara clauza de reforma structurala, pentru ca in cazul Campia Turzii - Targu Mures si VO Bacau prevede acelasi lucru in ambele variante.

Anexa: http://www.mt.ro/web14/documente/strategie/mpgt/23072015/mpgt.rar



Allex

Azi dimineata in zona Rusi-Ciutea, langa podul care traverseaza canalul de fuga am vazut cateva utilaje(o macara, un escavator si parca mai era ceva)si cativa muncitori care pareau pusi pe treaba. Zona corespunde cu punctul de traversare a centurii peste raul Bistrita si canalul de fuga. Din pacate eram in graba si nu am putut opri ca sa intreb. Oare a inceput deja mobilizarea?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

JUVENTUS_1

#290
Revin cu o "previziune" din informatiile obtinute pe aceleasi surse....citez: "Anul asta se va face DOAR organizarea de santier". Vom vedea daca e adevarat! :)
The order of my priorities according to my own interest: 1.A7; 2.A13; 3.DX Bacau - Piatra Neamt; 4.A8; 5.Other.

nenea_hartia


Allex

#292
http://www.ziarulevenimentul.ro/stiri/moldova/calendarul-lucrarilor-la-soseaua-de-centura-bacau--217214871.html

Aceleasi informatii, nici o noutate deocamdata in presa.


Am incercat sa bag traseul variantei ocolitoare in maps si mi-a iesit asta.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dan_c

http://www.bacauinfo.ro/toate-stirile/business/guvernul-a-taiat-40-din-alocarea-pe-2015-pentru-centura-bacaului-la-rectificarea-bugetara-asa-strangeti-banii-pentru-majorari-de-salarii.html.                                           ,,Prin Legea Bugetului de Stat pe anul 2015 a fost alocată suma de 170.103.000,00 lei cu TVA. Ca urmare a

rectificării bugetare din data de 28.07.2015, pentru obiectivul de investiţii din referinţă a fost alocată suma de 105.772.000,00 lei cu TVA" – a transmis Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România (CNADNR) la solicitarea bacauinfo.ro. Turcii de la Eko Insaat Ve Tic AȘ au câștigat contractul pentru 393.881.398,36 lei. Conform drumarilor pe care i-am întrebat, este imposibil ca în cele patru luni rămase din 2015 să consume 25% din valoarea totală, iar asta înseamnă că vor urma noi tăieri, la rectificările de pe final de an.



,,Contractul de Lucrări din referinţă a fost semnat în data de 01.04.2015. La data la care a fost întocmit bugetul iniţial aferent contractului pentru anul 2015 (începutul anului), procedura de achiziţie a contractului era în curs de derulare şi nu se cunoaştea cu precizie data finalizării acesteia. La rectificarea bugetară s-a ţinut cont atât de data semnării contractului, cât şi de data obţinerii Autorizaţiei de Construire, 16.07.2015" – au mai precizat reprezentanții CNADNR, pentru a motiva  rectificarea în minus.



Deși lucrările la Varianta ocolitoare a municipiului Bacău ar fi trebuit să înceapă în 49 zile de semnarea contractului de execuție, respectiv a doua jumătatea a lunii mai, ordinul de începere a lucrărilor a fost dat abia la începutul lunii august, iar motivul real al întârzierilor a fost imposibil de aflat, în condițiile în care instituțiile statului au refuzat să comunice date precise. Acum, alocarea pentru centura Bacăului a scăzut în documente cu aproape 65.000.000 lei, iar proiectul a și fost mutat în exercițiul financiar 2014 – 2020.



Între timp, invocându-se surse din cadrul Ministerului Transporturilor, în spațiul virtual circulă informații conform cărora ,,deschiderea șantierului se va face pentru presa locală și centrală în septembrie, dar se va lucra în ritmul melcului, fiindcă nu există finanțare reală pentru acest proiect... cică abia în anul 2017 se preconizează să se obțină fonduri pentru acest proiect... adică până în 2017 se va construi maxim 10-15 % din centură."       

cutter

Am primit azi un răspuns de la CNADNR legat de demararea studiilor de fezabilitate pentru drumul expres Ploiești-Buzău-Focșani-Pașcani. Detalii aici.

Allex

#295
"Soseaua de centura, tot in pregatire!"

http://www.desteptarea.ro/soseaua-de-centura-tot-in-pregatire/

Edit(04.09.2015):

Acelasi articol a aparut si pe ziarulevenimentul.ro :

http://www.ziarulevenimentul.ro/stiri/moldova/intarzie-inceperea-lucrarilor-la-soseaua-de-centura-bacau--217223003.html/

Data publicarii articolului: 07/09/2015 (din viitor?)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

horatiu.cosma

Neoficial. In una-doua saptamani se da ordinul de incepere la VO Bacau.

Ionut

Pai eu am in semnatura ca ordinul de incepere a fost dat deja pe 6 august.

horatiu.cosma

"Documentul poartă data de 6 august 2015 și dă un răgaz de 49 de zile constructorului să se mobilizeze, să organizeze șantierul și să înceapă efectiv lucrările. În acest interval, va avea loc și predarea amplasamentului."

Greseala mea, scuze. O sa inceapa efectiv lucrarile.

Allex

Daca incep lucrarile pana in data de 24 septembrie atunci inseamna ca s-au incadrat in grafic, ceea ce le-ar aduce o bila alba pentru ca incep cu dreptul. Urmeaza sa vedem pe parcurs cat de seriosi sunt si cat de bine executa lucrarile dpdv al calitatii si al respectarii termenelor contractuale.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova