Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pentium10

#34110
Cateva poze din nodul Chetani, apoi directia CJ->MS

inainte de inaugurare


















Directia CJ->MS

















































Powered by API/PUM imgur uploader
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ady_ro

In filmarea API pe fb se observa numarul mare de masini si tiruri care circula imediat dupa inaugurare ma bucur ca in sf am scapat de tot traficul asta greu si poluare de pe DN

teoneo

Fără doar și poate, deschiderea de azi este un eveniment extrem de pozitiv și, cred, aceste firme -STRABAG și GEIGER- merită aprecierea noastră pentru modul în care au tratat contractele pe care le-au executat. Așa cum s-a menționat în comunicatele API, atunci când cerințele beneficiarului sunt clare (pregătirea proiectului a fost făcută profesional și clarificările s-au dat cât de cât la obiect), execuția lucrării nu poate fi decât una de succes! Aceste firme cu siguranță primesc o mare bilă albă (nu vorbesc în numele API, dar așa deduc și din reacția conducerii API, că sunt de acord cu acest calificativ)!

Desigur, unele detalii ce țin mai degrabă de normative, cât și de ce s-a desenat pe planșele de la volumul Semnalizări și marcaje, par a fi rupte de realitate. La fiecare deschidere de autostradă se vorbește de ce e trecut pe indicatoare. Pe bună dreptate, sunt unele aspecte rigide pe baza cărora se ia decizia de a fi trecute niște localități care nu prea au legătură cu zona.

Pe panourile verzi, pe A3, peste tot avem trecute capetele loturilor, așa cum au fost stabilite în faza de proiect. Acestea n-ar trebui să apară și pe indicatoare, dacă nu e necesar (exemplu: Ogra, Câmpia Turzii). De exemplu, suntem în județul Mureș și pe panourile verzi apar 3 localități din județul Cluj: Cluj-Napoca, Turda, Câmpia Turzii. Din care ultimele două sunt la o distanță minimă (10 km pe autostradă sau mai puțin pe DN). În schimb nu apare niciun oraș din județ, cum ar fi Iernut, Luduș. Normal ar fi ca să apară pe panoul verde (cel puțin o dată, dacă nu e oraș) și localitatea cea mai mare care urmează la următorul nod. În niciun caz... capetele loturilor din proiect. Pe cine interesează cum au fost "lotizate"?!

Trecem la indicatoarele albastre. Am remarcat că singura ieșire pe care e trecută comuna LUNA e la ieșirea de la Luduș/Chețani. Nu e trecută acolo unde chiar ar trebui. Nodul de la Câmpia Turzii e exact între Câmpia și Luna. Nu e la... Luduș!!!

Quote from: pentium10 on December 21, 2023, 04:56:46 PMLa Km 40:


La Nod Luduș/Chețani:


Sper că se vor modifica panourile de la ieșirea de la Câmpia Turzii (ca să mergi la Târgu-Mureș e interzis pe A3, dar e permis pe DN15). Poate au modificat și nu știu. Aici ar fi locul și pentru Luna, nu la următoarea ieșire!



De asemenea, la fiecare inaugurare apar problemele legate de obturarea vizibilității în curbe din cauza panourilor antiorbire. Aceasta din cauză că nu se ia în considerare geometria curbei și acestea ajung să se monteze pe parapeții mediani din exteriorul curbei (ceea ce duce la o problemă mare de SIGURANȚA CIRCULAȚIEI). Sperăm că, cel puțin, cei din Poliție se vor sesiza!!

PORR si GEIGER sunt singurele firme care lucrează în România și care merită premiate la acest capitol!


GIV

Quote from: alexa_adrian2001 on December 21, 2023, 03:21:45 PMNa Bravo lor! De acuma putin concediu pentru Strabag si dupa sa vina cu forte tari la Oradea sa termine o data drumul de legatura A3 - Oradea.
Acu's o luna si ceva am zis ca nu au cum termina pana de Craciun. Aveau inca de facut poduri, betoane la greu .... M-am inselat.

Cred ca problema mai mare e ca nu au alt lot in lucru si nici cu sanse de castig, poate strabag pe a8 ca au depus contestatie. oare sa fie de vre-un certificat negativ?

Breezzer

Felicitari!!!

Sa fie intr-un ceas bun si cat mai putine incidente pe acest tronson!


montaniardul

#34115
Pe o poza apare un semn cu "atentie la caprioare"!!!  Daca este gard de protectie pe margine cum ajung caprioarele pe autostrada ...??

Hercule

Acelasi semn este si de la Ungheni la Iernut. Este gard dar poate caprioarele (care sunt foarte multe) pot sari peste. CNAIR se scoate nevinovat pentru ca a avertizat soferii.
Iar daca nu ma insel, pe tronsonul Iernut - Ludus a fost lovit un urs.

Imi pare rau ca nu am putut ajunge la inaugurare.  :((
Deșteaptă-te române!

montaniardul

Cand circuli cu 130 km/h si te trezesti dintr-o data in fata cu un animal de talie medie/mare, exista sanse sa-l lovesti si sa-ti pui viata in pericol. 

Skynick

Si, ne spuneti si noua cum e calitatea caii de rulare?

montaniardul

Lotul proaspat inaugurat (Cp.Turzii - Chetani) inca nu este rutat nici pe Google Maps nici pe OSM!

Kitz

Am condus eu în această seară doar pe sensul Câmpia Turzii-Chețani. Simt că e un copy-paste la calitate ca pe Iernut-Ogra (unde a lucrat Geiger) și Ogra-Ungheni/Tg. Mureș (unde a lucrat Strabag).

Poate nu sunt singurul care crede asta, dar pe partea de lot a lui Strabag, asfaltul e mai fin, iar pe partea lui Geiger ai niște miiici mini-denivelări, aproape insesizabile.

În ceea ce privește rosturile de dilatație, nu am nimic de comentat. Mâine voi conduce pe sensul celalalt, voi reveni cu detalii în caz că e ceva diferit.

E un vis îndeplinit pentru mine deschiderea acestui lot și le mulțumesc tuturor celor care au făcut posibil acest lucru.



reed

@montaniardul și dacă pui semnul exclamării crezi că apare?Răbdare,o să apară

rezin

,,Daca este gard de protectie pe margine cum ajung caprioarele pe autostrada ...??"(citat de mai sus)





Nu se știe niciodată, la un gard care nu are o supraveghere permanentă, când poate apărea o spărtură în gard ; și chiar de ar avea o astfel de supraveghere , există un timp între detectatea spărturii și remedierea ei.

Ionut

Alea cu două picioare au și alte variante. :-[

gsimon

Nu pot si eu sa nu ma bucur de aceasta performanta a Strabag+Geiger.

M-am bucurat de asemenea ca pe pagina lor de facebook au pus si ei o postare (cu text inclusiv in romana) si o poza cu o parte din echipa, carora sa le multim pentru ambitie si efortul depus. Merita sa aiba sarbatori linistite si un an nou cu cat mai multe contracte.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=693856352891872&set=a.512918620985647




Powered by API/PUM imgur uploader