Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

oaspetele

Naseara!
Debutez si eu pe acest topic/sectiune/forum cu o intrebare : daca ati veni dinspre Tg Mures si ati dori sa ajungeti la Bran, intr-o vineri dupamasa, ati merge prin Brasov sau...pe centura (E574)?

pasadia

Nu ca ar conta prea mult traficul, prin Brasov nu pierzi mult timp, insa ar fi pacat sa nu folosesti acea bucata de centura inaugurata in decembrie 2013. Asadar acesta e traseul pe care ti-l recomand.

ddfab

salut baieti. imi dati si mie niste sfaturi/informatii pentru un traseu Nurnberg-Paris Chamonix?
ce sistem de taxare au in Franta pentru autostrazi? monezi, card, tichet la intrare si plata la iesire ca in Italia? exista pe traseul mentionat si variante rapide, fara plata?
multumesc.

frunzaverde

#333
Quote from: ddfab on August 10, 2015, 11:21:07 AM
salut baieti. imi dati si mie niste sfaturi/informatii pentru un traseu Nurnberg-Paris Chamonix?
ce sistem de taxare au in Franta pentru autostrazi? monezi, card, tichet la intrare si plata la iesire ca in Italia? exista pe traseul mentionat si variante rapide, fara plata?
multumesc.

Nurnberg - Paris este simplu : in Germania mergi pe A6 pana la Saarbrucken, treci granita si de-acolo A4 pana la Paris. Pana la Paris te costa 30 euro.

Daca vrei mai ieftin, la Karlshrue cobori pe A5 pana la Baden - Baden, treci granita pe la Iffezheim, apoi urci pe A35 (fara taxa) pana la Vendenheim (Strasbourg) unde urci pe A4. Aici va trebui sa platesti o taxa, pentru a evita niste serpentine si drumuri proaste, pana la Phalsbourg (3.5 EUR). De la Phalsbourg continui spre Nancy pe N4, care apoi devine N333 si A33 (centura Nancy), ultima fara taxa. Pana la Nancy e aproape tot drumul la standard de drum expres sau autostrada, doar cateva sectiuni sunt drum national. De aici, continui pe N4 pana la Sezanne (standard de drum expres/autostrada), unde drumul devine cu o banda pe sens pentru vreo 20 km, pana ajungi in suburbiile Parisului, unde devine din nou standard de autostrada.

Pe N4 te costa doar 3.5 EUR, dar e cu macar 1h30 mai lung.

De la Paris la Chamonix, ori ca o iei pe A6+A40, ori ca o iei pe A5+A31+A39, tot 50 euro te costa. Nu prea ai optiuni de drum national alternativ - doar daca vrei sa mergi pe DN-uri cu o banda pe sens prin toate satele.

In Franta statiile de taxare sunt pe autostrada, nu la intrari/iesiri. Platesti din statie in statie, nu exista tichet la intrare si iesire (cred ca pe unele autostrazi poti plati la o statie toata taxa, si iti dau un bilet pe care il poti arata la casele urmatoare; n-am folosit niciodata sistemul asta). Merge cu cash, cu card (Mastercard/Visa) si exista si personal care te poate ajuta daca e o problema. Exista si un sistem automat, dar daca nu folosesti reteaua foarte des, n-are rost.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

mihai.bogoi

Salut,
Planific o excursie in Bucovina iar drumul de intoarcere catre Bucuresti vreau sa contina urmatorul itinerariu:
-  Campulung Moldovenesc - Pojorata-Chiril ( TransRaraul) unde am gasit informatii
- DN 17B : Chiril - Poiana Largului
- DN 15 Poiana Largului - Bicaz
- DN 12C Bicaz - Gheorghieni
Continuarea este Gherorghieni - Baile Tusnad, portiune cunoscuta.

Va rog sa ma ajutati cu informatii privind starea drumurilor DN17B+DN15+DN12C.

Multumesc,

Mihai Bogoi

ddfab

merci frunzaverde. domn ca intotdeauna!

Dan74

Eu am mers acum 2 saptamani pe DN12C si starea lui este exact ca pe harta de pe forum, de la Bicaz pana aproape de Cheile Bicazului acceptabil iar de acolo pana la Gheorgheni stare buna.
Atentie la Transrarau ca de la intersectia spre cabana Rarau si pana la Chiril pe cei aproximativ 10 km drumul e asfaltat recent dar are doar o banda (e destul de ingust).

akacrys

#337
@mihai.bogoi

Salut, DN17B Chiril - Poiana Largului e sub orice critica, s-ar putea sa-ti strici excursia, nu merita. Drumul e de rosu clar pana la Poiana Largului, cu multe cratere si peticiri, pe unele portiuni nu poti circula in siguranta decat cu 30 km/h(ai un filmulet aici din iunie 2015 ca sa te lamuresti()
DN15 Poiana Largului-Bicaz este de galben, un drum prost cu multe curbe, denivelari si peticiri, in schimb peisajul este frumos, ai Lacul Bicaz si Muntele Ceahlau in dreapta, poti sa faci niste poze frumoase.
DN 12C Bicaz Gheorghieni- este de galben, la fel multe peticiri si denivelari, in schimb se circula acceptabil pana la intrare in Chei, de acolo spre Gheorgheni drumul e de verde, reabilitat recent, peisajul e mirific.
Dupa cum putem vedea pe gmaps, traseul il vei putea parcurge in 4 ore si jumatate-5 ore depinde de drum si aglomeratie https://goo.gl/maps/sd6Gz

Daca tii la masina ti-as sugera sa nu mergi pe DN17B si DN15, o sa-ti blestemi zilele:D

Daca nu tii neaparat sa mergi pe Transrarau ai putea sa folosesti ruta asta https://goo.gl/maps/wxP8n, drumul e muuult mai bun, ai ceva peisaje frumoase si pe aici si in plus mai multe locuri de vizitat: Gura Humorului(manastirea Voronet), Targu Neamt(Cetatea Neamtului, manastirile Varatec, Agapia, casa lui Ion Creanga din Humulesti, etc), Piatra-Neamt, Bicaz(Barajul de la Bicaz), samd. Ramane la latitudinea ta ce traseu alegi.

Drum bun si vacanta placuta, astept impresii de pe drum :)

Dan74

Exact pe traseul asta am mers de la manastirea Rarau la Praid tocmai pentru ca am vrut sa evit DN17B, intr-adevar tot drumul e bun, chiar daca pe unele portiuni e galben se circula bine si pe acolo.

trifuhoria

Salutare prieteni, mai am o intrebare de istorie:)
Trebuie sa fac un drum Deva-Sibiu-Suceava. As alege Medias-Praid-Gheorgheni. Voi ce parere aveti?
Multumesc anticipat

Dan74

Pe varianta prin Praid doar la iesirea din Falticeni spre Suceava e dezastru, dupa ce am trecut pe acolo nu recomand acel tronson, cred ca e mai bine pe DN2E-DJ209A-DJ209C. Daca nu trebuie sa treci prin Sibiu poti merge pe Teius-Blaj (DJ107)-Tarnaveni(DJ142)-Balauseri.

JohannDB

#341
trifuhoria...
     Dacă nu trebuie să treci prin Sibiu, la Sebeș din A1, ia DN1 până la Turda. Turda o treci prin oraș (prin centru sau pe ruta de camioane/nu te speria, nu este deloc aglomerată). După Turda ții DN1 (vechi) până la Vâlcele, unde faci dreapta pe VO Cluj est (e interesantă zona, dacă n-ai mai fost pe acolo), pe care ieși la Aeroportul Cluj. Aici o ții tot pe ocolitoare (ocolitoarea lui Boc, prin care ocolești Apahida), cu direcția Dej. De la ieșire Cluj ții DN 1C (Gherla-Dej), apoi DN 17 (Dej-Beclean-Sărățel-Bistrița-Vatra Dornei-Iacobeni-Pojorâta-Câmpulung Moldovenesc-Frasin-Gura Humorului-Șcheia-Suceava)
   Îți fac o mențiune: din punctul în care la ieșirea din Cluj (din "ocolitoarea lui Boc") intri în DN 1C spre Dej, până la Metro Suceava (la semaforul de aici, pe ruta dată mai sus...Vatra Dornei/Șcheia), ai 293 km (asta pe jurnalierul de bord) și șoseaua foarte bună.
      Dacă trebuie să atingi Sibiul, atunci DN14 (Sibiu-Mediaș), DN14A (Mediaș-Târnăveni-Iernut, cam 47km pe alocuri nu chiar bun), DN 15 (Iernut-Tg. Mureș-Reghin, drum foarte bun, cam 75 km), DN 15A (Reghin din DN 16 la ieșire spre Cluj, prin Teaca-Galații Bistriței-Sărățel, intersecție cu DN 17, aprox. 88 km, drum reabilitat, asfalt foarte bun), DN 17 (Sărățel-Bistrița-Vatra Dornei-Suceava).
     Dacă vrei să atingi neapărat Praidul, atunci DN14 (Mediaș-Sighișoara, cam 38 km, reabilitat, foarte bun), DN 13 (Sighișoara-Vânători, 10 km), Dn13C (Vânători-Cristurul Secuiesc-Bisericani/intersecție, cam 30 km, asfalt foarte bun, am trecut în noienbrie trecut pe acolo), Dn 13A (Bisericani/intersecție-Lupeni-Corund-Praid, cam 27 km, asfalt bun, am trecut în noiembrie trecut pe aici), DN 13B (Praid-Joseni-Gheorgheni, cam 52 km, nu am trecut pe aici de 10 ani), DN 12C (Gheorgheni-Lacul Roșu-Bicaz Chei/spunea un coleg mai sus, asfalt bun-Bicaz Chei-Bicaz/asfalt mai puțin bun, după spusele colegilor), DN15 (Bicaz-Piatra Neamț, aprox. 28-30 km, nu cunosc starea asfaltului), DN 15C (Piatra Neamț-Târgu Neamț, aprox. 30 km, pare a fi bun, după opiniile unor colegi, și de aici fie continui pe DN 15C prin Brusturi, la Fântâna Mare, unde din DN 15C intrii în DN 2, fie iei DN 15b de la Târgu Neamț la Cristești, cam 17 km și intrii în DN 2, către Fălticeni).
Mai rămâne Fălticeni-Suceava... Drum bun, că vremea pare frumoasă, chiar prea caldă !!
   
   

horatiu.cosma

Eu as alege Sebes-Teius-Blaj-Tarnaveni-Tg.Mures.-Reghin-Bistrita-Suceava. Drumul e bun, eviti o buna parte din Sebes-Turda, orasul Turda. Pe la Sibiu-Sovata e mai lung si sunt portiuni cu drum mai rau.

trifuhoria

Va multumesc.
Stau in Sebes de ceva vreme si cunosc problemele cu sebes turda, precum si drumul prin pasul tihuta. Ideea e ca trebuie sa iau pe cineva din deva si pe cineva din sibiu, ca sa ajungem la festival la suceava...
Multumesc inca o data pentru sfaturi

butyvaly

trifuhoria- pe sibiu- medias ai drum foarte bun dar cu restrictii de viteza, intre medias-tarnaveni-tg mures, drum acceptabil si nu intrii prea tare in tarnaveni, exista o strada care te scoate catre targu mures pe langa oras,si de la mures-reghin-bistrita e recent reabilitat si foarte bun