Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

manead

Da, dinspre BV. Scuze ca nu am specificat. Eram cu ochii pe harta si am avut impresia ca am spus.
Ma duc pana la Samata apoi stanga.

Nu ma grabesc. Sunt in CO.
Dar mi-ar fi placut sa ma bucur de drum, nu sa fiu cu ochii in asfalt

SB76UFO

Salut, luni plec din Sibiu la Albena, BG
Imi puteti recomanda va rog pe unde e mai bine sa o iau?
O varianta imi arata sa ies de pe A1 la Vanatorii Mici spre Giurgiu. Pe harta calitatii drumurilor nu imi place cum arata.
"Prostia este eternă și invincibilă"

dr4qul4

Eu te sfatuiesc sa eviti Vanatorii Mici-Giurgiu. Recunosc ca nu am mers pe acolo (decat putin pe DN61), dar daca toti tiristii se baga pe centura, chiar daca stau la domnesti...stiu ei ceva. De fapt nu am auzit pe nimeni sa fi mers spre Giurgiu pe acolo.
Deasemenea, spre Albena iti recomand sa mergi pe A2 nu pe Giurgiu. Mai ales lunea!
Am fost in Albena acum vreo 12 ani si de la Ruse la Razgrad credeam ca am gresit drumul. Parea ca m-am intors in timp. Era plin de utilaje agricole, ingust si cu balarii pe margine. Iar A2-ul lor era plin de petice. M-am intors pe vama Veche.
Acum 3 ani am fost pasager intr-un autocar care ne-a dus putin mai sus la Albena. Eram in teambuilding si s-a mers tot pe Vama Veche.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

manead

Quote from: pasadia on July 04, 2019, 11:44:55 AM

Cat priveste a doua intrebare, recunosc: Fagaras - Jibert nu l-am parcus niciodata. Daca vrei sa fi sigur ca ai asfalt ok atunci mergi Lisa - Sambata de Jos - Sercaia - Hoghiz- Rupea - Dacia - Viscri.

Ok, adica acest drum:

https://goo.gl/maps/N2BjrbZoJw6TnToX9


pasadia

Mai degraba asa, iesind in DN1 direct in Sambata de Jos (tu ai reprezentat pe ruta Lisa - Recea - Hurez - Fagaras, iar partea finala, DJ104C, nu imi e cunoscuta)

panda_no 5

Multumesc celor care mi-au dat referinte despre drumul Viena Brno Praga.
Intre Brno si Praga sunt 4 portiuni de autostrada in lucru fiecare mai mare de 10 km.
Totusi se circula pe cite 2 benzi pe sens cu restrictie de viteza la 60-80 pentru ca sunt benzi mai inguste.
Totusi se merge ok.

voicul

Eu am fost acum 3 ani la Varna prin Razgrad. Drumul pana la A2-ul lor este bun cu 2+1 frecvent, se poate merge cu 130 pe acolo, dar mai gasesti si cate un radar. Romanii depasesc pe linia continua si nu au rabdare sa ajunga la 2+1. A2-ul lor nu este prea rau.

Daca o iei pe A2-ul nostru cred ca mai bine iesi pe la Negru Voda, dar cu nervi tari dupa ce iesi de pe el, pentru ca o sa aia unghiuri de 90 de grade in plin camp. Frustranta geometrie. DN38 era bun pana la Negru Voda. DN29 in BG intradevar nu e stralucit.

Eu as merge pe prima varianta.

alexandru.vladescu

Am făcut un drum București - Albena și retur săptămâna trecută pe ruta A2 - Negru Vodă. 7h la dus (plecat vineri la ora 12) și 6h la întors (plecat luni la ora 15). Drumurile au avut cam 3 pauze de 15 minute pentru întins picioarele.
S-a stat în vamă cca. 45 de minute la dus și cam 1h20 la întoarcere. La dus nu am mers foarte repede pentru că A2 era super aglomerat. La întors am mers la limita superioară de viteză tot drumul.

Carosabilul e ok peste tot, cu excepția primilor 30km din A2 care sunt groaznici pe banda 1. La Bulgari nu e nicio problemă cu drumul. Este ușor denivelat mai peste tot dar nu sunt gropi și nici nu am întâlnit radare decât la intrarea / ieșirea din zona stațiunii.

vladb

Am de facut un drum in 14 august din Cluj Napoca catre Grecia - Paralia Katerini? Ce recomandati? Multumesc anticipat!

pentium10

am verificat pe unde vine statiunea, si defapt ai 2 optiuni in mare

- vrei prin Bulgaria stat UE
- vrei prin Serbia/Macedonia stat non-UE (tarife roaming mari)

daca nu folosesti telefonul poti alege una pentru dus si una pentru intors

https://www.waze.com/livemap?rp_subscription=*&latlng=40.268008%2C22.5964132&from=46.7712101%2C23.6236353&at=now

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

mircea

Ca un om care a mers atât prin Bulgaria cât și prin Serbia ( chiar în iunie), recomand varianta pe la sârbi. De la Smederevo ai autostradă până la Katerini ( mai puțin 1,5+1,5 al grecilor, dar și acolo se circulă bine). ~10€ Serbia ( plătești cu cardul) și 3,5€ Macedonia (doar cash), plus vreo ~6 € la greci (merge cash și card) taxe pe autostrăzi.

dr4qul4

Aveti grija cu roamingul la sarbi. De fapt aveti grija si daca va apropiati de granita lor. E  minim 1E/MB. Cel mai bine opriti datele de tot cand va apropiati de granita.
Eu zic sa iei in considerare drumul prin Defileul Jiului - Calafat -Sofia.
Sau si mai bine - Sebes-Caransebes-Calafat
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

frunzaverde

Quote from: dr4qul4 on July 15, 2019, 09:43:21 PM
Eu zic sa iei in considerare drumul prin Defileul Jiului - Calafat -Sofia.

De ce? Varianta prin Serbia este mult mai buna!

E aproape integral autostrada - pe 14 august probabil prinzi si LD3 si 4 deschise, asa ca practic vei avea doar cateva goluri de autostrada, cea mai lunga fiind Timisoara - Pancevo - Smederevo. Cei 15 km intre Holdea si Margina nu sunt motiv sa faci cateva sute pe DN-uri prin munti (care si aia au probleme)...

Total fara autostrada sau drum expres, via Serbia ai doar bucatelele astea:
1. Aiud - Sebes
2. Holdea - Margina
3. Timisoara - Pancevo - Smederevo
Cel mai lung segment fara autostrada pe la sarbi are 161 km; in total vor fi sub 250 fara autostrada total!

Tranzitarea Serbiei si Macedoniei e super-civilizata, si poti sa te opresti cateva ore la Belgrad - merita vizitat (mult mai mult ca Sofia), si nu este un ocol aproape deloc si la Skopje (si Skopje merita vizitat cateva ore! E capitala europeana a kitschului - statui imense, cladiri in stil antic facute in 2000 si ceva...).

Pe la Calafat nu doar ca ai "bucuria" de-a merge 511 km de DN intre Simeria si Botevgrad (plus traversarea Targu Jiu si Craiova), mai ai si bucuria DN intre Blagoevgrad si Kresna, adica mare parte din muntii bulgari - un fel de VP bulgareasca ca aglomeratie.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

mircea

O completare, preferabil să nu mergi din Vârșeț spre Pancevo ci spre Biserica Albă (Bela Crkva). E un pic mai scurt drumul și e mai bun. Totuși, indiferent de ora la care treci prin Serbia, grijă mare la limitele de viteză. La 2 noaptea erau polițiștii la intrare în Kovin, la pândă după buruieni, unde era limită de 30.

dr4qul4

@frunzaverde, eu am trecut prin Serbia si anul trecut. Dar cu roaming activat doar pe o cartela vodafone. La abonament (tot vodafone) am dat acum 3 ani 50 de euro fara sa folosesc telefonul. Pur si simplu, in vama la ei am vrut sa vad cat e coada pe waze (era oprit pana acolo). Am dat ceva de genul la 8 euro/MB (si nici macar nu a reusit sa incarce ceva).

Si ai nevoie de net ca indicatoarele lor sunt scrise in chirilica, rar gasesti pe cineva sa vb engleza, iar la granita Croatia-Serbia am stat acum 3 ani, 5 ore la dus si vreo 4 la intoarcere. Anul trecut am stat doar 45 minute.. La granita cu Romania nu am stat niciodata.
Dar poti tu garanta ca sta mai putin de 1 ora la granitele Serbia/Macedonia/Grecia, sau ca nu va rata vreo iesire?  Degeaba ai autostrada, daca vei sta la coada dupa.

PS. Eu reusesc sa citesc literele chirilice, dar e enervant sa vezi indicatoare aproape exclusiv scrise in "chineza".
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024