Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dragos76

De la Gilău am urcat eu astă iarnă, era foarte rău. Probabil au mai cârpit prin vara asta, vezi pe FB de la CJ, că acolo mai tot pun poze cu ce reparații și reabilitări de DJ-uri fac.

Pe DN1R nu e deloc rău, se poate circula decent. Pe 103k e calitate bună a asfaltului, dar e foarte sinuos.

bogdymol

#1141
@panda_no 5

De la Viena la Brno e aproape tot drumul autostrada, exceptand bucata de ambele parti ale granitei. Cand am trecut eu pe acolo se circula ok.

Brno - Praga e in reabilitare. Anumite sectiuni sunt finalizate, dar pe altele se lucreaza. Daca te uiti pe SSC cred ca o sa gasesti stadiul actual.

Daca as fi in locul tau, eu as lua-o pe varianta Horn-Tabor sau Hollabrunn-Znojmo. Ambele variante sunt mai directe decat pe autostrada, dar e mult de mers pe nationale. Timpul de calatorie e asemanator, dar macar mai schimbi peisajul.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

manead

Quote from: Io on June 17, 2019, 09:07:32 PM
Parcurs de mine asta vara de la Albac la Huedin, 1R nu e rau deloc....

Quote from: dragos76 on June 17, 2019, 09:57:13 PM
Pe DN1R nu e deloc rău, se poate circula decent. Pe 103k e calitate bună a asfaltului, dar e foarte sinuos.

Mersi mult amandurora.

Deci as putea alege oricare dintre variantele de mai jos:

https://goo.gl/maps/Ewuhop9ixPAfWKWv6

sau

https://goo.gl/maps/6i5yKEWwd2zTcMaH8

Gasisem pe YT 2 filmari cu DN1R din 2018, una postata prin Iunie in care starea e naspa, una postata prin septembrie in are e f bun.

Thx all,
Dan.


manead

Inca o mica intrebare: 107M, Din Dn1 pana la Vlaha, cum este?
Intr-un articol din MOnitorul de Cluj din Ianuarie anul asta citesc ca este praf rau

dragos76

Din iarnă s-au mai apuicat de reparat. Acum cam o lună încă erau porțiuni frezate și neasfaltate, dar nu știu cum au mai evoluat.
La stadiul cum era acum o lună, nu recomand acel drum. Dacă ai de mers dincolo de vlaha (i.e băișoara), o alternativă e pe la Ciurila și apoi prin Filea (deși sunt acolo cam 2 km neasfaltați).

manead

Incercam sa gasesc o locatie de CO in zona aia. Asta este motivul pt care ma tot uit la drumuri.,
Dupa ce ca voi face ~7h din Bucuresti pana in zona, un drum prost la final imi trebuie....

Thx.
Cred ca voi alege Marisel.

vladb

#1146
@manead

Pana in Vlaha (chiar aproape pana in Lita) e proaspat asfaltat. Exista 10 puncte (intre Luna si Vlaha) unde se lucreaza la poduri sau se va lucra poduri ( :lol:). Nu sunt marcaje inca. Cele 10 puncte au maxim 10m fiecare, dar is "de-a doua"...

filippasteur

Buna seara tuturor
Va rog sa ma ajutati uc urmatoarea informatie: cum se circula intre Rm.Valcea si Ptesti? Vrea sa merg maine de la Sibiu la Bucuresti si cineva care a facut acest drum saptamana trecuta mi-a sups  ca sunt lucrari in zona Dedulesti cu semafoare si cozi mari.
Multumesc

voicul

@panda_no 5
Eu am mers pe Hollabrunn-Znojmo mai acum cativa ani si este ok. Nu mi s-a parut aglomerat + ca ei au centuri.
Poti sa te opresti in zona de Duty Free la granita. Nu sunt preturi cu mult mai mici, dar discounturi sunt prezente.


Dan74

Vineri merg in concediu in Muntenegru si am o nelamurire in legatura cu traseul de urmat din Oradea spre Serbia.
Fiind zi lucratoare as ruga colegii timisoreni sa-mi spuna daca e ok sa traversez Timisoara (si pe ce traseu) sau sa ocolesc Timisoara.
Multumesc anticipat pentru sugestii.

yetiman

Din Oradea, de ce nu mergi prin Ungaria-Serbia-Muntenegru?

Adica asa?
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

elphax

#1151
de acord, in plus nici nu tebuie sa platesti vigneta de ungaria daca treci prin Szeged in loc sa urci pe A
platesti putin mai mult sarbi la autostrada dar calatoresti civilizat si relaxat pe autostrada
traficul este greu in Timisoara vineri, poti sa pierzi o ora sa traversezi orasul, plus ca la vama la noi este aglomeratie, controale stricte si dureaza mai mult decat la vama dintre unguri si sarbi

Dan74

Eu stiam ca punctul de trecere de la Roszke-Horgos e foarte aglomerat pe perioada verii, de aceea am renuntat la acel traseu.

manead

Salut,

Am 2 intrebari:

1. Saptamana viitoare trebuie sa ajung la Lisa, BV.
Am o varianta sa folosesc DJ104A din Sinca.
Vad insa, pe o actualizare din aprilie, ca e prost.
LA fel si DN73 Pe la Poiana Marului.

E vreo sansa sa se fi reperat ceva?
Sau merg pe Sambata ca sigur e bun?

2. De la Lisa vreau sa ma duc la Viscri. Am vreo sansa pe 103F + 105A?

https://goo.gl/maps/9YysMsXQy5CtAiSW7

thx all,
Dan.

pasadia

Dincotro? Dinspre BV sau B spre Lisa? Eu as alege DN1 pana in Sambata de Jos si acolo stanga.

Am strabatut si DJ104A si DN73A. Sunt placute, ai peisaj, trafic inexistent - insa asfalt compus numai din petice, ceva zone denivelate, cateva gropi mai ales pe margine unde se duce banda in acostament. Daca nu te grabwsti sau afli ca w vreun accident peste Persani ar merge strabatute.
Nu recomand bucata cu placi de bwton, Persani - Sinca Veche. Dar aia se ocoleste prin Sercaia.

Cat priveste a doua intrebare, recunosc: Fagaras - Jibert nu l-am parcus niciodata. Daca vrei sa fi sigur ca ai asfalt ok atunci mergi Lisa - Sambata de Jos - Sercaia - Hoghiz- Rupea - Dacia - Viscri.