Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 28 Guests are viewing this topic.

udar

lotul 1 Lugoj-Deva la capat in zona Sanovita , pozele au fost facute miercuri si era activitate intensa atat aici cat si la legatura cu centura Lugojului








lucrari la podul peste Timis






:cheers:

udar

#1891
am si eu cateva poze de la drumul de legatura dintre DN si A1 zona Izvin lotul 1 Timisoara-Lugoj  UMB asfaltat unde era activitate si unde am stat 1 ora blocat din cauza unui accident pe pasajul peste CF Remetea , un biciclist a fost omorat............










coloana a fost de la pasaj pana la statia de asfalt Confort adica aproape pana la nodul lui DN cu centura TM

asa ca avem nevoie de autostrazi pentru ca de la Severin pana la Timisoara au fost 3 accidente mortale in aceeas zi , intre Toplet-Herculane camion facut praf masina mica, intre Recas-Isvin 2 masini mici si pasaj CF Remetea masina mica-biciclist ...............
ce am remarcat de cateva luni a crescut foarte mult traficul pe Timisoara-Craiova-Bucuresti atat la masini mici cat si la camioane(mai mult)........

:cheers:



bogdymol

Restul de poze de azi :)

Pentru inceput, panourile de la nodul de la Giarmata:


^^ Aici scrie Arad-Timisoara, finalizare trim. II 2012

Timisoara - Lugoj (lot 1): UMB



La nodul de la Giarmata nu am vazut nici o modificare din fata de Decembrie si nici acum nu se lucra.

Vedere de la nodul de la Giarmata spre lotul UMB:



A1 Arad-Timisoara:



Surpriza! Pe A1, in cateva locuri au reinceput lucrarile. Aici montau niste parapete intre sensurile de circulatie:



Unul din podurile care sunt cu probleme. Se vad foarte clar urmele de cauciucuri de la TIR-urile care au luat denivelarea asta cu viteza:



Se lucra si mai in fata...





Al doilea pod cu probleme:



Intrarea in jud. Arad. Aici parapetii lipsesc pe o distanta destul de mare (~200 m):



In zona localitatii Sagu, iesirea de pe autostrada destinata constructorului care are organizarea in zona (dar care e folosita si de localnici, inclusiv cu traversarea autostrazii de pe un sens pe celalalt):



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Multumiri de poze!
Deci acum lucreaza mai cu spor? Oare o fi primit ceva bani sau au fost presati sa termine la un anumit termen.

In alta ordine de idei, cand am fost ieri la santierul celor de la UMB erau tot mai multe parapete aduse deja in depozitul lor iar la pasajul de la nodul de la Giarmata totul e parasit, ma gandesc ca munca va fi mai multa pentru ca in urma ploilor si a iernii terenul nu mai e asa de stabilizat :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Quote from: iuli on June 08, 2012, 09:11:58 PM
Multumiri de poze!
Deci acum lucreaza mai cu spor? Oare o fi primit ceva bani sau au fost presati sa termine la un anumit termen.

Nici acum nu lucrau cu prea mult spor, dar fata de cum a fost din Decembrie pana acum e o imbunatatire...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Si acum poze cu ceea ce cred ca va intereseaza pe toti: A1 - Centura Arad, dupa deschiderea traficului pe ambele sensuri de circulatie:

Nodul Arad-sud (cu DN69):







Panou electronic:



Nodul Arad sud-vest (cu DJ682):



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol



Panou electronic inaintea podului peste Mures:





Poza asta e facuta pe podul peste Mures. Daca nu stii zona habar n-ai ca esti pe un pod sau ca treci Muresul...


^^ Observati ca nu se vede nimic in fata, dupa curba.

Imediat dupa curba SURPRIZA! O echipa de muncitor(i) lucrau ceva, dar fara vreo presemnalizare... doar becurile galbene de pe camion se aprindeau din cand in cand.



Inca un panou electronic:



Nodul Aeroport Arad:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Pe jos sunt desenate limitele de viteza aferente fiecarei bande de circulatie:



Nodul Arad Aeroport e inca inchis :(



Stalpii de iluminat sunt mai mici in dreptul pistei de la Aeroport:



In stanga puteti vedea o camera CCTV:



Aici cred ca va fi montat un nou panou electronic (oare asta inseamna si inchiderea circulatiei?):



In dreapta va fi breteaua de intrare pe autostrada Arad-Nadlac:



Alpine lucra la bretea:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Pasajul peste Centura Arad a Autostrazii Arad-Nadlac:



Pasajul DJ682F peste Centura Arad (e singurul pasaj peste Centura in afara de cele de la noduri):



Din pacate urmeaza finalul centurii :(



Finalul e semnalizat bine:







Se pare ca cineva a vrut sa sara peste sensul giratoriu de final:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

NordKapp

Quote from: udar on June 08, 2012, 08:37:28 PM
lotul 1 Lugoj-Deva la capat in zona Sanovita , pozele au fost facute miercuri si era activitate intensa atat aici cat si la legatura cu centura Lugojului
]

lucrari la podul peste Timis




Multumesc frumos pentru poze, atat tie cat si celorlati. E o placere sa vezi ca "se poate"   :cheers:

O rectificare, A1 trece peste Bega in apropiere de drumul dintre Chizatau si Sanovita si peste Canalul Timis - Bega, putin mai incolo, langa drumul dintre Belint si Bapsa.    Timisul e la sud de DN6 in acea zona.  :)

udar


eloy


Ionut

Multumesc mult bogdymol! Excelenta treaba. :)

Am doua rugaminti, daca se poate:
1. Poti pune clipul si pe normal speed? E asa frumoasa centura ca se termina prea repede.
2. Sunt curios de nivelul de zgomot in cartierul Alfa sau prin alte parti unde autostrada trece f aproape de blocuri/case. Daca ai timp, cand ai timp, poate faci o vizita in acele zone si ne spui cat de liniste (sau galagie) este. Sunt foarte curios cat de eficiente sunt acele panouri fonoabsorbante. Arata genial si cred ca sunt si foarte eficiente, doar as vrea sa facem un test.

Multumesc!

bogdymol

1. Eu ce sa fac daca e scurta centura? :D Lasa ca o sa avem mai multi km de autostrada si o sa fie si filmuletele mai lungi atunci :D

2. O sa trec candva pe langa blocurile de la podul peste Mures sa vad cum e. Oricum, eu vad centura pe geam dar nu aud nimic. Mult mai deranjanta e o strada din apropiere pe care trec o gramada de masini...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

udar

#1904
poza din satelit zona Simeria, Uroi din 04.06.2012





:cheers: