Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

12 Members and 46 Guests are viewing this topic.

Nelu63

Felicitari pentru reportajul foto! Frumoase si edificatoare pozele! Si prima filmare a fost frumoasa si edificatoare ,pacat pentru intreruperea lucrarilor pe lotul 4.
Mulțumim pt poze și pt efortul depus!

alexandru_m

Stiu de zonele cu probleme de pe LD4, dar abia astept sa iasa actele pt UMB. Si sa se rezolve si cu stalpii. Mi-au devenit foarte simpatici UMB-istii si imi pun sperante ca ii vor da bice la anul pe tronsonul asta (si nu in ultimul rand recunosc ca sunt subiectiv, merg des intre Buc si Valea Muresului, iar tronsonul acesta imi va fi foarte util :) )

Edit: Super filmarea, dar parca vazusem in poze o drona care trece prin ecoduct, speram sa mergem si prin el putin.

Loko

Care este situatia la 8:05 - 9:05? Asta e zona cu pilotii forati care s-au prabusit?

ciprebbe

Zona e pusa inapoi in echilibru(umplutura terasament) si e monitorizata. Concluzia in acest moment e ca nu mai misca nimic acolo .
Ca solutie eu as vedea o ridicare de terasamet pe o lungime de 7-800m inainte si dupa deal. Ochiometric zona nu ridica probleme deosebite daca se incarca. Nu stiu ce zice proiectantul dar am impresia ca UMB-ul s-a gandit la asa ceva si nu a finalizat intentionat zona pe lungimea respectiva.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

Mulțumesc și eu tutor pentru pozele de pe A1 și A10 și pentru filmare. Filmarea a fost edificatoare, pentru că astfel mi-am putut da seama cum stau lucrurile pe bune. Am văzut filmarea la 1*1 și îmi pare că până la 15:20 UMB poate deschide ușor până în Iunie la anul, presupunând că acel deal e stabil( după cum spuneți ) și că se alge soluția cea mai firească( ridicarea ușoară a terasamentului treptat pe o lungime de câteva sute de metrii ).

Dacă AC și AM întârzie și nu se poate termina lotul în 2017( ceea ce sunt parțial înclinat să cred ), nu este posibilă o deschidere parțială, deoarece DN76 îmi pare relativ aproape pe anumite porțiuni, sau mă înșel?

În rest, aștept și filmările celorlalte loturi și încă o dată felicitări.

Vice33

La min 1:35 in filmare se vede o linie de energie electrică care traversează autostrada. Nivelul traversării nu este prea jos? Stâlpii liniei electrice nu sunt prea scunzi? Nu ar fi trebuit sa fie stâlpi mai inalti...?

La min 9:13 acel stâlp de electricitate nu va trebui mutat?

La min 17:15 stâpul LEA din stânga va fi mutat...?


ciprebbe

Nu in stalpi sta blocat acest lot ( nu inca), spre Mintia (unde din cauza intunericului nu am mai putut filma) mai sunt vre-o 8 bucati de relocat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Inca o data, intelegeti va rog un lucru: lotul Lugoj-Deva 4 (UMB), NU poate fi deschis partial!
Nici nu are sens sa tot repetam discutia si explicatiile.

dumbravaandrei

Informatia a fost deja data de NGC20, dar sa marcam si sursa oficiala

Quote
Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A anunta publicul interesat asupra deciziei de emitere a Acordului de mediu nr.7/09.09.2010 revizuit in data de 24.12.2013 pentru proiectul "Tronson de Autostrada Lugoj-Deva" de la km 0+000 – km 100+014 si drum de legatura de la autostrada la varianta de ocolire a Municipiului Lugoj de la km 0+000 – km 10+518", amplasat in Jud. Timis si Hunedoara.

Decizia Agentiei Nationale pentru Protectia Mediului, precum si informatiile relevante pentru luarea deciziei pot fi consultate la sediul:

Agentiei Nationale pentru Protectia Mediului din Bucuresti, str. Splaiul Independentei, nr. 294, sector 6, tel/fax 021/207.11.01/03, e-mail: autorizari@anpm.ro.
si la sediul Companiei Nationale de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A, cu sediul in B-dul Dinicu Golescu, nr. 38, sector1, Bucuresti, 01873, tel: 021.264.32.00, fax: 021.312.09.84, e-mail office@andnet.ro;
in zilele de luni pana joi intre orele 8-16.30 si vineri intre orele 8-14, precum si la urmatoarea adresa de internet http://www.anpm.ro/acordul-de-mediu

Observatiile/contestatiile publicului se primesc la sediul Agentiei Nationale pentru Protectia Mediului din Bucuresti, str. Splaiul Independentei, nr. 294, sector 6, tel/fax 021/207.11.01/03, e-mail: autorizari@anpm.ro in termen de 10 zile de la publicare pana la data de 08.12.2016.

Dominik

#31929
Ce au lucrat UMB arata foarte bn...hai cu autorizatiile !!!
You're in Steelers Country

bogdix

Acordul de Mediu iese teoretic in jurul datei de 8 decembrie. Mici sanse ca in ziua urmatoare sa iasa si Autorizatiile de Construire. Dar probabil in saptamana urmatoare sunt sanse. Deci in sapt. 12 - 16 decembrie posibil sa iasa urmatoarele:
- pe LD2 AC pentru lucrarile de pe suprafete expropriate suplimentar pe sect. A-D, lucrarile de pe coridor sect. E1
- pe LD3 AC pt. lucrarile de pe suprafete expropriate suplimentar, AC pt. descarcarea Holdea
- pe LD4 AC pt. lucrarile de pe suprafete expropriate suplimentar, AC pentru sect. C si D (nu stiu daca pt. coridorul de 70m sau complet).

Sau ?

GDPR

Pe unspe sunt alegerile, asa ca eu zic ca se emit instantaneu dupa ce iese AM. Parerea mea  ;)

teea

#31932
^^

sau : AM nu iese mai devreme de 10 dec. Asta pentru ca trebuie sa treaca 13 zile de la data anuntului in ziar, care a fost 26.11. Anunt pentru care CNAIR nu a vrut sa plateasca si ca de obicei, a cersit asta de la Antreprenori. AC pentru E1 nu va iesi pentru ca mai lipseste un aviz de la MT pentru zona de paralelism cu CF-ul. Asta va insemna ca poate vom vedea AC in jurul lui 15.12 - ca de obicei, in pre-ziua deschiderii....
Sa gindesti este dificil. De aceea, majoritatea oamenilor doar judeca ! Carl Gustav Jung

dorum

#31933
....mai cunoastem situatia de pe TL2 :)
cand au iesit ce trebuiau sa iasa la orele 17:00 in ziua deschiderii :)

LE: editat...era vorba de TL2, scz

bogdix

@teea
Eu am socotit zilele de la data CAT-urilor.

Din pacate ma astept ca alegerile sa influenteze datele discutate... Sper ca nu negativ.