DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alecu26

dar ce fonduri sunt acolo? Parca vad ca o sa incepem sa luam la intrebari scrise si alte entitati decat CNADNR.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ciprebbe

Nu rezovla dalele de pe Cucerdea-Iernut ( au asfaltat ceva cei de la Geiger pe la Stejarul si cam atat) deci nu ma astept sa faca ceva nici cu dealul Cerghid.
Via e "privata" acolo, si daca nu ar exista cred ca amploarea alunecarii s-ar duce pana jos spre Tarnava la intrare in Mica.
Trebuie rezolvata acolo scurgerea apelor cat mai rapid insa ne lovim de aceeasi problema "Nu sunt bani". Nu e exclus ca pe viitor sa revedem situatia descrisa acum 10 ani.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mariansb

Weekendul trecut( 19 oct) am fost prin zona Crivaia-Valiug-Garana .
La dus am mers prin Resita , pe DN58B, apoi pe DJ582.
La intoarcere am iesit la Caransebes, continuand pe DJ 582, pana la Slatina-Timis  , drum renovat relativ recent. Acesta se prezinta in stare f buna, traseul e pitoresc.
Iata si cateva poze

[/URL]















[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

La iesirea din Resita am luat-o in stanga pe DJ582B, pe Valea Barzavei, catre Lacul Secu.
Drumul e rau, plin de gropi, denivelat, nu va recomand sa mergeti pe acolo.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

comisarul

Pentru cine este interesat de ceva drumuri din jud Teleorman, weekendul trecut am mers pe acolo dupa cum urmeaza :
DJ 679E Tatarastii de sus - Silistea Gumesti : drumul este bun, dar are vreo 5-6 zone unde este asa stricat incat a disparut asfaltul, cu o masina joasa nu aveti sanse sa treceti !
DJ 703 Silistea - Balaci : este bun se merge foarte bine
DJ 612A Rosiori - Saceni : pana la intersectia cu DJ 612B e cam praf, dar se circula cu atentie, dupa care pana la Ciolanestii din deal este bun .
DJ 612B Dobrotesti - Dracsanei : bun
DJ 701 Ciolanestii din deal - Tatarastii de jos : bun
DJ 504 Tatarastii de jos - Vulpesti : este bun dar atentie ca si acolo au aprut unele denivelari si gropi, iar pe timp de ploaie marginile sunt foarte adanci in unele zone, iar cand se umplu cu apa sunt periculoase la viteza max legala .

ashbird

JUD: BRASOV
Consilierii judeţeni au decis ieri asupra modului de împărţire a celor 9,685 de milioane de lei primite de la Guvern pentru întreţinerea şi repararea drumurilor judeţene şi comunale. 5.017.000 de lei din această sumă au fost alocate pentru lucrări pe 12 drumuri judeţene, 1,3 milioane fiind destinate exclusiv pentru asigurarea deszăpezirii şoselelor din judeţ până la finele acestui an. Cea mai mare sumă, de 540.000 de lei, a fost alocată pentru turnarea de covor asfaltic pe un kilometru din DJ 101 Râşnov – Unitatea Militară 01454.

Alte 500.000 de lei au fost alocate pentru un contract în derulare ce viza reabilitarea DJ 112 D (Prejmer – Lunca Câlnicului). Câte 490.000 de lei vor fi investite în lucrări de pietruire, rigole, refacerea acostamentelor sau compactarea carosabilului pe DJ 108 B şi DJ 102 G (Mănăstirea Sâmbăta – Valea Sâmbetei, respectiv  Victoria – Staţiunea Sâmbăta), dar şi pe DJ 112 C (Dumbrăviţa – Vlădeni). 400.000 de lei au fost date de CJ Braşov şi pentru lucrări de pietruire pe drumurile ce leagă Beia de Caţa şi Dacia de Viscri. Alte 280.000 de lei s-au alocat pentru lucrări de plombare pe drumul din Apaţa şi Ormeniş, 195.000 de lei pentru reparaţia şoselei care face legătura dintre Predeal şi Cabana Trei Brazi,180.000 de lei pentru reabilitări pe drumul dintre Perşani şi Şinca Veche, 144.000 de lei pentru pietruirea DJ 132, Jimbor – limita cu judeţul Harghita, iar alte 82.000 de lei pentru plombe pe DJ 131 F (Rupea Gară – Ungra) şi încă 26.000 de lei pe şoseaua dintre Ileni şi Sebeş.

http://www.bizbrasov.ro/2014/10/30/ce-drumuri-judetene-si-comunale-au-primit-bani-pentru-a-fi-reparate/
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

marius_ar

DJ682 de la Arad la Lipova ( http://goo.gl/maps/DUL03 ). Poate fi o alternativa la DN 7 in anumite situatii.

http://www.youtube.com/v/8Vj67G1x1tk


NicolaeG

Stie cineva daca se poate trece de la Curtea de Arges la Calimanesti prin Suici?

dr4qul4

nu se poate. e drum pietruit.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ashbird

intrebare scurta : DJ213 ( Ialomita-Braila) - Gura Ialomitei(DN2A) - Viziru(DN21) .. este reabilitat complet ? mai are devierea prin drumurile alea de pamant?
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

viossboss

Quote from: ashbird on November 10, 2014, 11:23:18 AM
intrebare scurta : DJ213 ( Ialomita-Braila) - Gura Ialomitei(DN2A) - Viziru(DN21) .. este reabilitat complet ? mai are devierea prin drumurile alea de pamant?
Anul asta prin primavara am fost ultima data pe acolo. E cat de cat bun, insa eu l-am parcurs noaptea si nu mi-a fost usor fiind nemarcat si nesemnalizat corespunzator.
Scurtezi km si lungesti timp de conducere.
Dream come through !
Once in a lifetime !

ashbird

eu am fost pe el asta vara .. era in lucrari si m-au deviat pe niste coclauri de pamant ... de a trebuit sa imi spal masina cand am iesit la asfalt. Ma gandeam daca au terminat sau nu :)
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

NicolaeG

Quote from: dr4qul4 on November 08, 2014, 04:30:30 PM
nu se poate. e drum pietruit.
In cele din urma m - am aventurat si bine am facut. Exceptand 7 km de drum pietruit Dar bun drumul este asfaltat.  De la limita de judete din comuna Ianculesti pana la Suici drumul este nou asfaltat. Cred ca daca cele doua consilii judetene s-ar implica are fi un traseu foarte frumos Calimanesti - Curtea de Arges

dr4qul4

 :)  7 km nu sunt multi, dar nici putini. Dar daca e ok, atunci cu grija se poate. E bine de stiut.

Sunt unii care nu se baga pe drum pietruit, acum depinde si de masina.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NicolaeG

#479
^
Sa stii ca am intalnit cateva masini de B. Cred ca cu putina reclama va fi tranzitat chair si in stadiul de drum pietruit. Super peisajul.