DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

@vancouver, nu e vina constructorului ca normativul e prost facut.
In acest caz cnadnr sau politia ar tb sa taie cu o linie/ sa acopere scrisul.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


anacronox

ieri a fost redeschiderea drumului DJ 705A intre Costesti si Sarmizegetusa Regia. Drumul a fost reabilitat de Consiliul Judetean Hunedoara pe fonduri europene. Din pacate nu tot drumul este terminat, fiind inca in lucru aproximativ 4 Km din totalul de 20Km. Totusi, lucrarile sunt impresionante. Revin cu poze in seara asta dupa ce le termin de sortat

savagedanyro

#618
@istvan78

Asta mi se pare o veste extraordinara pentru cei ce stam in Girocului si Soarelui. In acest fel s-a creat o alternativa la urcarea pe A1.

Odata cu aceasta reabilitare coroborata cu reabilitatea Caii Buziasului spre Mosnita a devenit viabila si alternativa sa ajungi pe A1 prin Mosnita Veche - Bucovat - Remetea Mare  in loc de transversarea orasului spre Dumbravita sau spre Calea Lugojului.
TIMISOARA 2021 !

marius_ar

#619
Misto articol: s-au inagurat 14 km din 18, s-au inspectat 16, mai sunt 0,5km de finalizat.... Mi-a scapat ceva?

PS. Sunt prost dispus... aaaam uitat 95% din 18 = 17...  :D

anacronox

revin cu pozele promise. Incepem cu taierea barierei de la Costesti:





dupa care intram pe drum. Prima parte este facut la standard de o banda/ sens pana la Gradistea de Munte dupa care scada la 3/4 de banda/sens sau 1 banda jumatate. Explicatia a fost ca autocarele sa urce doar pana la Gradistea de Munte unde este organizata o parcare.



din start au fost amenajata destule parcari de masini si zone de stationare:





si ajungem la capatul drumului, in zona unde se efectueaza lucrari:





descrierea investitiei:


se lucra spre Sarmizegetusa Regia:



lucrarile la ultimul podet. Aici au canalizat valea prin tubulatura de beton si au efectuat si lucrari de regularizare a vaii:




========================
bonus 3xA380 Emirates conform flightradar24



si 2 peisaje din zona:




Morosanu

Nu inteleg cei care fac indicatoarele rutiere, numele localitatilor, nume de rauri etc de ce nu iau Google Maps sa se informeze. Au facut in sfarsit drumul Baia Sprie - Barsana pot zice aproape perfect. Dar la podul peste râul Cosău (râu pe orice harta) au pus
indicator valea Coseu.  :-[
Politica distruge tot ce atinge.

danutzu_1069

@Morosanu
Dupa nume, pare sa fi din zona, si cred ca le stii mai bine.
Dar pe hatile vechi militare, raul este numit Coseu
Se stie ca Google Maps nu e o harta "oficiala"


TibiV

Quote from: Morosanu on December 25, 2015, 04:50:43 PM
la podul peste râul Cosău (râu pe orice harta) au pus
indicator valea Coseu.  :-[

Zi mersi că nu l-au scris cu chirilice, că au mai fost cazuri... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Morosanu

Harti vechi militare din timpul Austro - Ungariei??? Coseu suna un pic ungureste, nu?
Politica distruge tot ce atinge.

alecu26

Astea sunt 25000 făcute de Ceausescu prin  60-70 dacă nu mă înșel.  Nu vorbim de hărțile ultradetaliate jospehine.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#627
Da, nu arată rău...




Lasă sa-şi ia oamenii banii iuropeni dacă tot au muncit...
Şi o să mut discuţia pe Strategia de absorbție...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

grig

Quote from: anacronox on December 23, 2015, 09:27:55 AM
revin cu pozele promise. Incepem cu taierea barierei de la Costesti:


Se poate ajunge pana la cetate (Sarmi)? as vrea sa ma duc luna asta sau prin februarie.

dr4qul4

Din ce vad in poze se ajunge pana la baza dealului. De acolo mai sunt cam 1,5 km, max 2.  Pe care nici daca il fac nu cred ca va putea fi urcat fara 4x4. Panta e foarte abrupta.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024