Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Vice33

Quote from: Marius on September 07, 2017, 09:47:17 PM
Astazi s-a deschis circulatiei rutiere pasajul peste CF de la Campu Libertatii, Blaj.

Poti pune o poza sa vad mai bine unde e acest pasaj te rog...?

Marius

Nu am poza dar colegul Phenol a facut una inainte de inchidere:

Quote from: Phenol on July 08, 2017, 08:39:30 AM
Ultima oara cand am fost pe zona, pe langa inflexiunea de la Blaj, inca se circula pe linia 4 in fosta gara Campu Libertatii.
...
Dar mai ales la trecerea de CF de la cap Y:



Poate o sa apara ceva si in presa locala, sa avem mai multe informatii.

Marius

Si una mai recenta facuta de bdragos2:

Quote from: bdragos2 on August 26, 2017, 12:29:26 AM
Salutari! revin cu o serie de poze si vesti bune de pe segmentul Coslariu-Sighisoara(pozele au fost facute in data de 24.08, dar acum am vazut ca nu am facut bine reportajul si a trebuit sa modific)
 
  ...
 
  -La trecerea de cale ferata inchisa acum cateva luni cam slaba mobilizarea, acolo cred ca au probleme deoarece au ridicat cu mult nivelul caii ferate si trebuie sa modifice soseaua.
   
   
...

Vice33

Multumesc, da, stiu acum unde e...e celebra trecere la acea curba unde de ani de zile firul I si II au ramas in aer si se circula pe firul vechi...pana la urma solutia a fost decopertarea structurii rutiere in acea zona, si refacerea ei tot in acel loc...asa se vede din imagine. As fi curios cum arata acum...pana la urma in Campu Libertatii sunt amandoua liniile noi functionale? Mai au de lucru acolo?

@ANDI: Cand mai faci un fotoreportaj pe aceasta sectiune? As fi curios cum arata acum acest pasaj... :p

Multumesc de lamuriri.

Andi

Acum ar trebui sa fie gata ambele linii la Campu Libertatii, cu tot cu pasajul rutier. Reportaj foto cel mai probabil in decembrie, cand sper sa fie gata Micasasa-Coslariu.

Vice33

Deci se vor apuca pana la urma si de racordul de la Coslariu Podu Mures-Coslariu...? Ar fi o veste buna avand in vedere cei 3-4 ani de stagnare... 8)

Marius

O sa incerc sa fac o poza maine. Din ceea ce am vazut astazi, toate trenurile au circulat pe firul I.

Andi

Quote from: Vice33 on September 07, 2017, 11:09:49 PM
Deci se vor apuca pana la urma si de racordul de la Coslariu Podu Mures-Coslariu...? Ar fi o veste buna avand in vedere cei 3-4 ani de stagnare... 8)

Pai din ce am inteles din discutiile de pe aici ei au schimbat planul tehnic in zona (din cauza terenului mlastinos) iar de curand au adus utilaje pe teren, vedem ce o fi.

cristi5

Interesant ca acolo balteste apa si la Coridorul CF si la A10 (nod Teius). Sper ca s-au inteles si deverseaza apa in aceeasi directie, nu unii la altii :lol:

Greu cand se intampla asemenea patanii cu FIDIC rosu... Proiectantul teoretic ar fi trebuit sa stie de balta aia, si daca e balta si in vestul CF, la autostrada, chiar ma mir ca n-a stiut? Ca asta inseamna ca si actuala CF Teius-Coslar e afectata... e drept ca acolo constructia initiala e austro-ungara. Imi inchipui ca CFR zice: ai avut proiectul cand ai licitat, puteai sa ceri clarificari, fa-mi lucrarea in banii licitati. Constructorul zice: pai mlastina asta nu era in proiect... Si tot asa vreo 3 ani, pana cand vreun functionar ratacit are curajul sa accepte o solutie.

Sa vedem la autostrada cum va fi, pt comparatie.

bdragos2

 Voi face eu o poza duminica, cel tarziu luni daca nu reuseste Marius.

http://www.radioblaj.caritas-blaj.ro/?blaj-au-%C3%AEnceput-lucr%C4%83rile-la-pasarela-pietonal%C4%83-peste-calea-ferat%C4%83%2C1510
 
  La Blaj se pare ca au primit toate aprobarile pentru constructia unei pasarele pietonale peste CF si s-au apucat de lucru :) Este situata inainte de trecerea la nivel cu calea ferata de la intrarea din gara (dinspre Valea Lunga).

Marius

Salut,

am reusit sa fac poze la trecerea la nivel cu CF de la Campu Libertatii, Blaj.

Spre Copsa Mica:







Spre Blaj:




Ce rol are firul acela de la catenara la sina? Poate fi o impamantare temporara, cat timp catenara nu se afla sub tensiune?

Vice33

Din ce se vede din poze, pe portiunea noua inca nu s-a facut racordul firelor de contact cu stalpii noi...probabil nu dureaza mult si vor racorda si la stalpii noi pe portiunea aceea pe firul I...nu stiu cat de lunga e acea portiune unde trebuie sa monteze caternara...probabil pana dupa vechea gara...

Asa, estimativ, cand ar putea deschide si firul I in acea zona?

vancouver

Chiar daca ambele fire vor fi gata, tot numai pe unul se va circula, pana cand semnalizarea este gata intre doua statii.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

frunzaverde

Quote from: vancouver on September 09, 2017, 01:35:12 PM
Chiar daca ambele fire vor fi gata, tot numai pe unul se va circula, pana cand semnalizarea este gata intre doua statii.

De ce ar face chestia asta?
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Vice33

Dupa parerea mea semnalizarea luminoasă ar trebui pusa in functiune o data cu finalizarea lcurarilor pe acea bucatică. tronson, sau parte din tronson...de ce sa asteptam atat de mult? Daca Blaj-Micăsasa sau alte tronsoane sunt finalizate, sa dea drumul pe bucatele la aceste semnalizari luminoase. Cat le ia sa faca conexiunea cu fiecare gara si cu dispozitivele centrale?

Intre Blaj si Micasasa ambele fire sunt finalizate, si pot sa dea drumul si la semnalizare...adica pe tronsoane, pentru ca usureaza mult circulatia...e absurd sa tii inchis un fir pt ca nu vor sa finalizeze semnalizarea...sau nu se grabesc sa o finalizeze...