Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 9 Guests are viewing this topic.

dragos76

Eh, niște foraje la podul peste Arieș se puteau face și pe timp de iarnă, mai ales cum e până acum. Dar cred că ne întindem cam mult cu astfel de pretenții.

NGC

Quote from: Cristian_cj on January 11, 2021, 05:53:05 PM
Dacă nu ma înșel, azi era termenul pentru depunere oferte Nusfalau - Poarta Sălajului. Nu văd nicio comunicare de la CNAIR.

Nici nu o sa vezi. Licitatia este suspendata si se asteapta clarificari. Mai dureaza.

alexV

Podul peste Arieș al lui Straco are toți piloții turnați, ne zicea Horatiu acum mult timp.

Mai trebuie doar umpluturi, suprastructura, grinzi și asfalt. E o castana fierbinte lotul asta. A fost înviat mortul sa execute nodul, acum și el s-ar întoarce înapoi. Foarte delicata decizia de luat.

alecu26

Acest lot e foarte greu de finalizat si la anul.

Adica OK...vine UMB in August...Septembrie il poate termina pe final de 2022. Dar in alte scenarii e complicat.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alin_simeriaveche

Care sunt predictiile pentru lotul Chetani- Campia T? Ar fi bine sa se deblocheze situatia dar dupa cunostintele mele limitate, pare imposibil. Sper ca noua echipa sa ia decizia cea mai buna.

alecu26

A mea e 40% sa se termine in 2022 si intr-un scenariu de rahat poate nici in 2023 nu e gata.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

naivu

^^Cam tot ce se putea spune despre Chetani-CTurzii s-a spus, sunt trei variante posibile și până în martie-aprilie ar trebui să vedem varianta finală:
- se găsește o soluție (mai mult sau mai puțin miraculoasă sau transparentă) și apar subcontractorii pe șantier, ceea ce ar fi excelent; dacă se lucrează fără sincope se dă în circulație în decembrie 2021
- se reziliaza contractul și/sau se cere falimentul Straco, ceea ce ar fi bine; se reliciteaza și poate fi inaugurat pe final 2022-început 2023
- nu se întâmplă nimic, ceea ce ar fi tragic, pt că finalizarea se amână pe termen nedefinit și ar fi un semnal că multe alte proiecte importante vor avea probleme!

carutasul

și varianta "zâna cea bună": cineva cumpără Straco și termină lucrarea :)

naivu


reed

Luni, 11.01.2021, CNAIR a publicat în SEAP procedura de licitație deschisă pentru atribuirea contractului având ca obiect: "Tratarea și eliminarea deșeurilor constituite din solul contaminat cu hexaclorciclohexan (HCH) și mercur (Hg) rezultat din eliberarea amplasamentului Autostrăzii Brașov – Cluj- Borș, secțiunea 2B, km 10+500 și depozitat în depozitul  temporar de deșeuri periculoase de la Fata Dealului, com. Moldovenești, jud. Cluj".
http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/cnair-lansat-licita%C8%9Bia-pentru-ecologizarea-zonei

Imi amintesc de un reportaj de tema asta la Romania te iubesc,insa nu il mai gasesc

pasadia

Nu era la "Romania te iubesc" ci la emisiunea oarecum similara ca format ce a produs-o Carmen Avram pentru Antena1. "In premiera" era numele, reportajul mi-l amintesc si eu.

GML


B.Dani

Nu mai este așa de vreo 3 ani. S-a decontaminat zona, iar de circa un an, pe locul fostei fabrici, are Dedeman un centru logistic.

ciprebbe

ZOna fostei UCT e aproape de Aries, Dedeman are centrul la intersectia cu drumul spre Bogata. Sunt cativa km intre cele 2 locatii.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

B.Dani

Quote from: ciprebbe on January 13, 2021, 08:52:22 AM
... Sunt cativa km intre cele 2 locatii.

900 și ceva - 1.000 de metrii. Din ce știu eu s-a curățat zona. Zilele astea o să merg până acolo și voi face și niște poze!