Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

dragos76

Să vedem vești bune și de la nodul Chețani; ar fi soluția ideală în cazul A3 pt anul ăsta.

bacovia

Alunecare de teren pe A3 Gilau - Nadaselu. Pamantul a ajuns pana pe banda de urgenta.

dragos76

Nu știu dacă e același loc, dar se pare că a fost un accident pe acel sector și în poze se remarcă și o alunecare de teren pe taluz.
Detalii aici

bacovia

Aia e zona. Se pare ca au curatat intre timp.

Nu stiu cata legatura are cu accidentul, totusi...

Earthchild

Gazetarii lui peste. Hai ca m-am enervat (si nu fac apologia UMB-ului). De vina e tronsonul de "calitate slaba" ca aia nu stie sa conduca si intra ca berbecul in parapetele "din carton". Si ce tragedie ca dealurile nu sunt tinute in campuri de forta si o iau la vale.
De restul de 99% al autostrazii, care nu are nimic, ce sa comenteze in gazeta? Mai bune DN-urile...

whitedove

#20435
o scurta iesire in drum spre/dinspre CJ

La Hadareni (atat intrare cat si iesire) si la Chetani pilonii par a fi pe gata .. se apropie momentul ridicarii grinzilor... poate in 2 luni vedem multe grinzi sus

Hadareni



Chetani


Iernut



GDPR


horatiu.cosma

http://mt.gov.ro/web14/documente/interes-public/autorizatii/2019/24/AC%2024_2019.pdf

Cred că ne-a scăpat autorizația de construire pentru Râșnov-Cristian. 68 de milioane lucrările autorizate (contractul e de 118 milioane), deci ceva lipsește. La kilometrajul de început al lucrărilor autorizate apare km 163 (contractul începe de la 162,3), deci posibil de aici să fie o parte din diferența de bani. Cealaltă parte din eventuale exproprieri suplimentare.

razvan96

Nu este autorizat complet nici drumul de legatura.Din 3,7 km sunt autorizati 1,8.

ciprebbe

Asta e o zona noua de alunecare.



E aproape de zona unde au bagat pilotii forati spre Nadaselu. E partea dinspre DN (spre vale) deci nu ar fi cine stie ce forte acolo.
Mai avem inca nerezolvata, pe garantie, alunecarea de la padure.
Constructorul inca asteapta sa se stabilizeze solul :)........
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

SergiuSerj

^^

Din pozele puse de whitedove putem vedea ca cei de la Straco sunt inca in vacanta. Is permit avand in vedere progresul "maret" de anul asta.. Pacat pentru ca pe celalalt tronson se trage tare... iar daca nodul de Chetani nu o sa fie gata, cel mai probabil tot efortul facut de Astaldi este inutil..

transporter

Trec odata pe luna atat pe langa lotul Straco cat si pe langa cel al Aktor de pe A10. Eu zic ca Straco chiar avanseaza fata de Aktor care nu fac chiar nimic.

Telvanni

Quote from: adrian rosca on May 02, 2019, 12:44:41 PM
^^Oare nu lipseste ceva?

Mie mi se pare de-o importanta colosala acel amortizor.

GDPR

Exact, poate fi diferenta dintre viata si moarte. Tocmai din aceasta cauza, normativul obliga ca parapetele deformabile sa fie dotate cu sisteme de amortizare a socurilor.

De ce nu sunt montate aici, poate sa raspunda cineva?

dacianova

Poate doar cei care au făcut recepția la lucrare. Eu nu cred că cei de la CNAIR nu știau de lipsa amortizoarelor de la parapet.
E posibil să mai existe și altele prin zonă în aceeași situație.