Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Ionut

Se face recepția la Geiger in curând.

ladposta

poate ar fi o idee sa avem un clip cu stadiul Suplacu de Barcau - Bors, sau doar Chiribis - Bors, inainte de inceperea lucrarilor (adica dupa terminarea contestatiilor). Ultimul clip pe care l-am gasit este din 21.10.2016.

dan_c

#18137
Din surse, astazi pe lotul Geiger au fost cei de la Cestrin pentru teste de planeitate si rugozitate, presupun ca cei din CNAIR asteapta rezultatele in max 2 zile , dupa care saptamana 07 - 12.10.2018, o sa convoace comisia de pre-receptie, ulterior in max 1-2 saptamani sa anunte receptia, dar ma indoiesc ca cei din CNAIR nu asteapta si pe cei de la Strabag sa termine in max 2-3 saptamani uzura, parapetii si marcajul pe autostrada, si sa inaugureze oficial cei 14 km declarati de D-l Neaga.

Ionut

1. Ce treaba are recepția la Geiger cu deschiderea lotului sau cu finalizarea pe lotul Strabag?
2. Strabag nu termină uzura în 3 săptămâni.
3. Ca să se inaugureze trebuie sa:
- iasa HG pentru modificarea regulamentului de recepție
- termine Astaldi soluția de conectare cu DN14A
- accepte poliția soluția de conectare cu DN14A

dan_c

#18139
Apropo de HG, a fost deja implementat pe lotul lui Tirrena scavi , ca doar nu erau gata in totalitate, mai aveau ceva lucrari adiacente ... dar s-a vrut darea in trafic, deci daca se vrea , se poate....

Ce crezi ca o sa apara in mass media, S-a facut receptia pe 3,6 km in camp, din autostrada A3 fara intrare si fara iesire, deci fara darea in trafic...

Fara lotul lui Strabag si bucata de aprox 800 m din lotul Astaldi cu iesire in DN 14 A, lotul lui Geiger va ramane cateva luni muzeu....

Ionut

In primul rand nu mai da quote. Scrie direct.

Tirrena a terminat 100% la Gilau, vezi ca spui prostii. Au plecat de tot de-acolo, nu a ramas nici macar 0,1% de facut. Deci nici vorba sa "fie deja implementat" HG la Gilau. Nu mai abera! Ca poate cred unii si altii ce tampenii zici. Va rog eu frumos nu mai vorbiti cu atata convingere despre ce nu stiti!

dan_c

asa o fi, cum zici tu, tot respectul pentru Tirrena, dar totusi astept receptia lotului Geiger ,, in curand '', cand va fi .... fie in octombrie fie in noiembrie .... nu mai conteaza, dar asa cum am afirmat, va fi doar muzeu pana termina si Strabag si Astaldi...

danutzu_1069

Si ce, ar fi o noutate un lot muzeu??? Pai tocmai s-a inchis un muzeu.... Nu trebuie sa-ia loc altul??
Apropo de Bors, ar fi ideal ca sa se inceapa constructia de la granita poate fac cumva si il rezolva repede pana la nodul cu DN19...

Ciprianul

#18143
Poate duc eu drona dar mai spre iarna si fac un nou film Suplac - Salard ca pana cam pe acolo sa atacat ceva.
Oricum de la ultima filmare facuta de mine nu sa facu nimic. A urmat rezilierea ceruta de Spanioli.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

ladposta


tom_sawyer

Quote from: Ionut on October 02, 2018, 07:20:27 PM
subsecțiunea Chiribiș-Biharia, cu o valoare de 326.515.056,68 lei, fără TVA (aproximativ 69 milioane euro)

Subsecțiunea Biharia-Borș, are o valoare de 134.221.397,72 lei, fără TVA ( aproximativ 29 milioane euro)

Valoare estimata lot 2 Chiribis - Biharia: 454.414.271,15 RON fara TVA

Valoare estimata lot 3 Biharia - Bors: 159.223.476,08 RON fara TVA

Ionut

^ Deci aproximativ 72% din estimat pentru Chiribis-Biharia si 84% pentru Biharia-Bors. Tare curios sunt daca va face Selina vreo branza pe aceste doua tronsoane.

Ciprianul

#18147
Resurse are si sigur va angaja subcontractori. E adevarat ca Selina nu a mai avut un contract pentru construirea de autostrada. Avantaje au. Cunosc bine zona.....au resurse logistice...
Ramane sa vedem....
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

dr4qul4

69 mil E pt 28,55 km  :o :o :o
si 29 mil E pt 5,35 km?

O fi terenul ca in palma si or avea ei ceva materiale in organizarea de santier....dar lucrarile sunt incipiente si 2,42 mil E pt 1 km de autostrada este ffffff putin.
Mai ales intr-o zona unde forta de munca este mai scumpa decat media tarii.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

realfanady

Poate ca sunt pesimist, dar presimt un nou caz Straco. Progres foarte lent, poate cu perspective de reziliere ulterior. Sper sa nu am dreptate. Ar fi important sa fie Bors-Biharia prioritate.