Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

raulbogdan23

Obiectiv: Autostrada A3 Chețani - Câmpia Turzii - lotul filmat complet
Data filmare: 05.10.2023
Constructor: STRABAG & GEIGER



Enjoy!

Pfff77

Am să las un link către acest mesaj relevant realizat de @pasadia în care se poate înţelege uşor (mai ales pentru cei tineri de pe forum, inclusiv eu O:-) ) ce fel de relaţie este între CNAIR şi UMB.
În cazul în care la dealul respectiv va apărea o alunecare de teren din diverse motive (soluţiile din proiect nu au fost bune, sau nu au fost executate corect etc) ne putem aştepta la o rezolvare similară cu devierea traseului de la Nădăşelu şi Topa mică?


https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=6.msg422139#msg422139

Bachus01

Pe Zimbor - Poarta Salajului avem supervizare?


culi

Quote from: Ionut on October 06, 2023, 09:42:31 AMAcum mergem un pic mai departe cu un raționament ușor conspiraționist dar care are logică perfectă în contextul lipsei de capacitate a celor de la UMB. De ce dealul Zimbor nu este apărat? Pe alte dealuri de pe loturile Nădășelu-Poarta, UMB lucrează foarte îngrijit - drenuri, apărare cu berme și rigole/șanturi, ziduri de sprijin, tot tacâmul. Aici nu au nimic, parcă vor să lase apa să intre în el și să alunece.

Sigur, e doar o speculație. Dar dacă e doar speculație, spuneți-mi voi de ce nu îl apără. Au săpat foarte mult și nu au nici măcar un șănțuleț făcut și e toamnă. Uscată deocamdată, dar stați puțin că vine și apa. Iar pe scenariul ăsta, încercarea UMB de a-i scoate pe cei de la Marcotim țapi ispășitori are sens 100%: extensie, bani în plus poate, CNAIR o freacă iar cu decizii, și nici măcar nu e vina UMB, ci a Marcotim.



Nu sunt adeptul conspiratiilor, insa daca e sa fie real ce se presupune, cum s-ar putea preveni degradarea dealului? Ma gandesc la intrebari ale API adresate constructorului, ministrului, si CANIR legat de masurile ce se iau pentru protejarea dealului (ceva de genul: "Conform proiectului, dealul trebuie protejat prin ziduri de sprijin, drenuri, șanțuri, pamant vegetal. In cazul in care aceste lucrari nu sunt executate de constructor in acest moment iar dealul se surpa, cine va suporta cheluitelile de remediere? Considerati ca lucrarile neefectuate acum pot face ca dealulu sa se surpe?"

Poate prin aceste pozitii/inttrebari sa se ia totusi decizia de a proteja acel deal.

bacovia

Nu exista solutia viabila pentru dealul Zimbor, iar UMB stie asta. Acolo va aparea o deviere/modificare de traseu la un moment dat, la fel ca pe lotul vecin.

Daca ce se vehiculeaza pe forum e adevarat, ma revolta cinismul UMB de a scoate tap ispasitor un coleg de breasla.

pentium10

#33470
Astazi in jurul orei 11:00-12:00, Geiger intenționează sa mute traficul de pe devierea de la Chetani-Hadareni pe Pasajul de pe DN15 peste Autostrada. Va fii o perioada de maxim 30 de minute cand se va demonta sensul giratoriu si circulatia va fi oprita din ambele sensuri inaintea rampelor pasajului.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

danutzu_1069

@pentium10 , rog info cand se in trafic pasajul de la Hadareni!
Multumesc,

Hercule

La pasajul mentionat de pentium10, azi dimineata pe la 9.00 se trasau marcaje pe rampa dinspre Chetani. Si eu am fost surprins, stiam din filmari ca marcajele sunt finalizate. In schimb santurile colectoare la baza rampelor nu sunt terminate.
Pe la ora 19 ma intorc, daca e deschis pasajul voi aduce poze.
Deșteaptă-te române!

pentium10

#33473
Gata, deschis.



Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Fantastic progres la Strabag+Geiger. Șantierul e o insulă de normalitate într-o mare de incompetență. Seceta asta de toamnă sigur nu e bună pentru agricultură dar e perfectă pentru șantier.

Chiar au șanse mari să termine.

ijwtsh

Videoclip nou de la On The Road AK.

Autostrada Transilvania A3 Viaducte Mihaiesti , deviere traseu zona Topa Mica, Nadaselu - Zimbor UMB


Hercule

#33476
Quote from: Hercule on October 07, 2023, 11:43:47 AMPe la ora 19 ma intorc, daca e deschis pasajul voi aduce poze.
Sorry, era deja intuneric. :((
Ce pot sa spun e ca asfaltul se simte foarte fin. In schimb pasajul pare cam stramt, pentru tiruri s-ar putea sa fie mai nasol.

Urcare dinspre Hadareni:


Coborare spre Chetani:

Powered by API/PUM imgur uploader
Deșteaptă-te române!

JohannDB

   Plăcut surprins aseară am urcat pasajul abia dat în trafic dintre Hădăreni-Chețani; cu părere de rău filmarea este neutilizabilă.
   La Câmpia Turzii mai este până se va așterne asfaltul pe pasaj; trecerea, aici se face de-a stânga și de-a dreapta pasajului independent pentru fiecare sens.

Vasilem

#33478
Am trecut ieri peste pasaj, si am si un video (fara sonor) pe tema asta :)
si 2 poze







Powered by API/PUM imgur uploader

Vasilem