Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

iulius

In acest fel CNADNR va da "START" la primul drum expres (oficial) din Romania...

north

Quote from: yetiman on November 05, 2014, 07:05:39 AM
In principiu, nu vad de ce un nod trefla nu ar face fata traficului. Se foloseste cu succes mai peste tot. Doar ca aici (A10-A3) propunerea ta are mici inconveniente:
- Din cate stiu, A10 nu se va mai continua spre nord, deci nu e cazul de intersectie in "X" intre 2 autostrazi, ci doar "T". O parte din bretele nu-si au rostul in acest caz.
- Asa cum ai desenat dispare si lipseste total accesul intre autostrazi si DN. Nu exista nici un acces de pe DN la A1 si A3 (si invers). Cum vezi ca s-ar putea face descarcarea spre Turda?

Păi în contextul autostrăzilor / DX în trei direcții rămânea important doar accesul în Turda, care se făcea prin 161B - ăla-i rostul celu-i de-al patrulea braț al "X"-ului!
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

NGC

Quote from: danny_cbu on November 05, 2014, 10:28:15 AM
In momentul acesta se afla in proiectare un drum de ~5km ce va face legatura intre A3 si DN1 intre Turda si Cluj. S-ar putea sa fie facut drum expres 2x2 iar pe viitor sa fie continuat inspre Dej

http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/conexiune-dn1---a3-autostrada-transilvania-devine-sosea-de-centura--131251.html
Stirea este veche si acea licitatie a fost anulata de cateva saptamani.

nicolaem

danny, atentie ce scrie in articol. vb despre licitatie la viitor nu poti afirma ca deja se proiecteaza.

din pacate in acest moment nu se face nimic, acea licitatie a fost anulata pe motiv ca nu au fost participanti.
vom vedea daca se va relua sau a fost chiftea electorala.

holger

De la "surse interne", astazi ar trebui sa se semneze ctr cu pizzarotti-pomponio.
Vedem daca asa este :)

Ionut

Nice one. Sa ne confirmi daca semneaza, trec si eu in semnatura mea. :)


NGC

#1687
^^^
http://www.mt.ro/web14/spatiul-media/comunicate-de-presa/620-comisia-europeana-a-declarat-admisibil-spre-finantare-proiectul-major-constructia-autostrazii-sebes-turda

QuoteBugetul total al proiectului este de 621.519.594,92 euro, din care bugetul primei faze a proiectului, transmisa catre Comisia Europeana, este de 221.151.841,70 euro. Din aceasta valoare, contributia din Fondul de Coeziune prin Programul Operational Sectorial "Transport" 2007-2013 (POST) este de 152.998.942,98 euro.

Faza a doua a proiectului, in valoare totala de aproximativ 400 milioane euro va fi finantata in cadrul perioadei de programare 2014-2020, mai anunta ministerul.
...
Perioada aferentă execuției lucrărilor este septembrie 2014 – iunie 2016, conform calendarului estimat privind implementarea proiectului, din cererea de finanțare.

Si din asta ce sa intelegem? Ca de fapt mai pierdem niste bani din bugetul 2007-2013?

florin74

Foarte posibil. Acum se explica frenezia de a depune spre finantare tot felul de proiecte licitate si finalizate deja. (vezi discutia referitoare la DN 29 de pe Drumuri Nationale.) Sigur o sa mai urmeze si alte cereri de finantare pentru reabilitari de drumuri deja facute sau in curs de executie cu bani de la buget sa fie finantate de CE.

nicolaem

da, asta e jumatatea goala a paharului. partea plina e ca totusi va exista autostrada pentru ca pana in 2015 clar nu putea fi gata si riscam in 2016 sa ramanem cu santierul pe "stand-by"

NGC

#1690
Quote from: florin74 on November 07, 2014, 05:14:22 PM
Foarte posibil. Acum se explica frenezia de a depune spre finantare tot felul de proiecte licitate si finalizate deja. (vezi discutia referitoare la DN 29 de pe Drumuri Nationale.) Sigur o sa mai urmeze si alte cereri de finantare pentru reabilitari de drumuri deja facute sau in curs de executie cu bani de la buget sa fie finantate de CE.
Corect, dar asta inseamna ca MT stia deja de ceva vreme despre acest lucru si nu este chiar asa cum reiese din comunicatul lor, ca "In data de 7 noiembrie 2014, Comisia Europeană a declarat admisibil spre finanțare proiectul major ,,Construcția autostrăzii Sebeș Turda"." si asta i-a luat prin surprindere.
Vreau sa spun ca stiau ca nu vor reusi sa aiba toata suma aprobata pentru bugetul 2007 - 2013.  ;)

rocklee

#1691
ce cred eu e ca totusi romani incearca sa consume toti bani care iau fost pusi la dispozitie de UE ...de aceia au lansat atitea studi de fezabilitate ...daca nu reusesc cu autostrazile ...sebes turda si ...cimpia turzi targu mures ...ii cheltuir p sf...pareria mea  :) :)

adiarc

#1692
cu tot respectul...e imposibil sa faci toate acele autostrazi sau drumuri in max 2 ani de la elaborarea sau reviziuirea studiului de fezabilitate...nici daca s-ar tripla bugetul Cnandr plus alocarea de la Ue , nu s-ar putea...sau daca procesul licitatii,contestatii, semnare ctr ar merge snur , tot nu s-ar putea, pt ca nici asa n-ar ajunge banii si vb pana la urma doar de vise umede.
Pt ca , dincolo de povesti ambalate frumos de marmota , vorbim de mii de km si s-a vazut clar ritmul de constructie ( o medie de nici 30 de km/ an , in ultimul sfert de veac ) si chiar in prezent traim o drama economica desfasurata aproape zilnic , cu noi episoade , denumita pe scurt - jos investitiile , sus pomenile.
aceste SF au un singur scop..prietenii stiu de ce...ele sunt doar o POANTA buna
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mecatron

sîmbătă, azi adică, la ore 13 se lucra între  Turda şi Stejerij, majoritatea activităţii era pe coama dealului partea către Cîmpia Turzii dar se lucra şi pe partea cealaltă plus pe versantul sudic. Se mai vedeau excavatoare la lucru şi camioane pe drumul tehnologic de la Dumbrava (un excavator era pe la 200 m de mănăstire) către Stejeriş. Chiar vor trece autostrada peste lac? Nu era mai bine ca de la Dumbrava să traverseze DN1 şi să urce dealul pe partea cealaltă? sau chiar să facă un tuneluţ şi ieşeau drept către nod în spatele kaufland

wallee

Salut. Intradevar ieri - sâmbătă - la ora 8 dim erau ceva utilaje pe dealul de langa Moldovenești adică de la iesirea din turda spre alba. Poza e făcută în grabă din masina in realitate arata mai bine in lumina diminetii