Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

Asadav


alecu26

Hai, ca sa imi scot banii din pariul cu UMB de la Craiova Pistesti, aproape ca as paria ca Aktor nu termina tot tronsonul anul asta.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alin_simeriaveche

#24062
Ieri am trecut prin zonă. După Teiuș, DN era plin de noroi, pământ căzut de la camioane, într-un cuvânt, mizerabil. Am luat o bucată de pământ pe sub mașină. A troznit de m-am speriat. Nu am o mașină cu gardă joasă, este un monovolum. Sunt de vis cei de la Aktor.

alexV

Quote from: alecu26 on February 04, 2021, 02:02:00 PM
aproape ca as paria ca Aktor nu termina tot tronsonul anul asta.

Daca intrebi pe santier pe cineva cu haina Aktor, o sa iti raspunda ca in iunie 2020 termina. Facem media, si in toamna tot va fi dat in trafic.

La zidul dublu din coloane forate de la Oiejdea nu e inca o solutie data. Acolo e instabil versantul cand ploua, si e risc sa rupa zidul de sus. Observ doua variante de backup pt darea in trafic, daca acolo chiar nu sta dealul:
1) se circula doar pe 1 sens in zona dealului instabil, cateva sute de m.
2) se deschide doar pana la nodul Teius, adica Aiud-Teius.

Sunt rezonabil convins ca lotul va fi dat in trafic in toamna.

ciprebbe

3. sapam si mutam dealul (Marcu e liber si se pricepe):)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alexV

exproprieri suplimentare si aditionare de contract - ca sigur va fi pusa problema - ar dura mai mult decat ca Marcu sa sape un deal.

alin2pas

Sau
4. Acoperă autostrada și mai fac un ,,tunel pentru urși"; ce mai vine de sus nu mai are cum să afecteze (asta ar fi varianta cea mai scumpă).

raulbogdan23

4. un tunel cut and cover, deja partea de cut e facuta, mai trebuie doar tunelul si acoperit.  :lol:

alecu26

tot dealul ala se misca. Pilotii forati se misca si ei. Nu rezolvi cu cut&cover. Si oricum nu rezolvi anul asta.

Oricum e de observat cum pe mana lui UMB merge toata lumea chiar si cand lucrarile sunt inca multe....si cum pe mana lui Aktor nu merge nimeni chiar si cand totul pare aproape. Pariez de unul singur contra lui Aktor. :). Sau eventual pariaza si altii in aceasi directie.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

florin74

#24069
Tin eu pariu... Octombrie vom circula pe L2, cu posibilitatea ca in zona Oiejdea pe un sens doar...
Eu am sustinut inca din 2019 ca o sa termine lotul Aktor, in stilul lor. (1 pas inainte 2 inapoi) in ciuda multora care solicitau rezilierea... In plus noua conducere a lui Aktor poate aduce un stil mai profi de implementare a proiectelor in Romania...

ddfab

Pe L2, agitație mare lângă podul de la Radesti, partea spre Alba... Firisoare,compactoare, etc.din DN nu s-a văzut mai mult.  @elion,  nu ești în zonă sa dai o fuga?

alexandru.petcovici

#24071
Asternere mixtura asfaltică strat de baza zona pod Radesti .




Bulwyn

Chiar ma gandeam zilele astea ca de mult n-a mai fost filmare pe a10, mai ales l2. Simteam lipsa :) multumiri @AlinC

alecu26

Dacă e pe un singur sens....atunci jumate de pariu. :)
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).