Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

cristi5

Traficul S-N care iese la Alba nord va ceda trecerea traficului N-S care continua pe DN si pe podul ruginit ca apoi sa se intoaaaarca sa intre pe A10.

Dar exact la fel e si in giratia Sebes nord, traficul Sibiu-Alba cedeaza la traficul Alba-Sibiu. Fara probleme, breteaua de iesire la Sebes nu prea ajunge sa aiba coada pe A1

Sunt curios daca unii vor zice ca ei nu se intorc inapoi atata drum ca sa intre pe A10 la Alba Nord. Sau nu vor sti, sau nu vor intelege, ca e contraintuitiv sa te intorci spre Teius (de unde tocmai ai venit) ca sa mergi la Sebes.

danutzu_1069

Corect ce a exemplificat @kitsune. Aia era ideea mea.
Acum, pentru a intra pe A10:
- dinspre Teius, pe traseul actual, dreapta pe bretea, sau se merge pe DN pana la giratoriul de la centura Alba Iulia (asta din urma ar fi cea mai viabila varianta, dar genereaza un conflict ...)
- dinspre Alba Iulia, se intra pe giratoriul de la centura (pe unde se circula acum) si se merge pe breteaua normala spre Sebes


RaduG

Mulțumesc pentru filmare Alin. Din ce văd, exceptând nodul AB Nord, bucata de lot AB Sud -AB Nord pare într-un stadiu mai avansat decât Sebeș - AB Sud.
Partea cu gabioane este cea care va întârzia deschiderea prognozată pe 30 Noiembrie. Dacă au baftă de vreme bună și își mențin mobilizarea, poate este gata până la sfârșitul anului.
Întreg lotul va fi gata în Mai 2021, conform calculelor statistice pe care le-am actualizat - vedeți la mine în semnătură. Strict matematic, 100%. Asta nu înseamnă că eventual nu se poate da în trafic și undeva între 95-98%, și să rămână undeva în Aprilie-Mai niște lucrări adiacente de finalizat.

AlinC


hefaistos

Multumim AlinC

Data de 28 sta inca in picioare. Revizuind filmarile (multumim inca odata AlinC), la gabioane in 2 noiembrie nu se turnase inca nici un segment de centura/zid de sprijin sau cum l-or numi ei. Azi e terminata o parte si s-a turnat egalizare pentru o bucata pe cealalta parte. Au invatat si cum se face deci ar putea sa se miste mai repede Dupa care restul se poate termina in 3-4 zile (poate chiar mai repede). Pe de alta parte se strica vremea. E palpitant, ramane de vazut. 
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

AlinC

ST1, asfaltari Europexpress (duminica spre final):



mishu77

Din ce imi aduc aminte de pe A1 efectuarea marcajelor, montarea gardul de protectie si ce a mai ramas din parapete consuma destul de mult timp. Ori daca parapete este montat (probabil undeva la 50%), la gard si marcaje sunt practic la 0%. Au timp sa faca astea pana in 28.11 cum zicea cineva mai sus? Sau e vorba de 28.12?

RaduG

Depinde cât de mare e presiunea politică. În 2012 când s-a deschis circulației ultimul tronson din A2 între Cernavodă și Medgidia, undeva în iunie, s-a deschis doar un sens de mers, asta în timp ce se montau cu frenezie parapeți, garduri etc. Bine, se limitase la 80 km/k, fără depășiri, dar se circula.

AkaManah

Să îi ia naiba cu presiunea lor cu tot! Se trezesc doar când au interes direct. Unde e presiunea din ultimii 4 ani în cazul A10?! Sper sa se împiedice in panglică toți fripturiștii care vor veni să îți umfle pieptul.

carutasul

păi ăia care vin acum nu sunt ăia care ar fi trebuit să pună presiune acum 4 ani. De aici și problema. Practic în momentul de față se muncește cam pe toate șantierele deci cumva au și ei dreptatea lor, însă din păcate autostrăzile nu se fac cu hei-rup ci cu efort pe termen lung, și aici se văd niște hibe ale administrației dincolo de voința politică ...
Mie îmi e clar că gardurile de protecție rămân pentru mai târziu... Cu parapeții cred ca se vor încadra, desigur dacă ninge poimâine e stop joc, dar nu pare.

voicul

Marcajele merg repede, gradul e in afara (e o problema cu politia, dar m-as mira sa nu se rezolve), dar parapetele intradevar mananca timp.
La marcaje poti merge si cu 2 utilaje (sau mai multe) si atunci merge si mai repede.

Pana acum eu am vazut 28 noiembrie si 1 decembrie ca termene si pana in 6 ar mai fi zile.
Deci e relativa data deschiderii si parctic nu exista ceva oficial decat la nivel "vrem", "final de an" si "dorim". Norocul e ca vremea nu e un impediment (cel putin nu inca).

rocklee

unul din motive este ca Pizza ...au primit bani pe claimurile de pe A3 ...au resurse ....si promisiuni daca deschid partial...pana in decembrie .... :drunk: :2c: :hug:

carutasul

pe 6 decembrie ar fi cam urît, pe 1 Decembrie ar fi frumos :)