Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bogdan_Cluj

"Plasa" alba de la 2:22 care se pune sub terasament ce rol are?

Multumesc

danutzu_1069

#12466
Nu este plasa, este un geotextil...
Permite apei sa treaca si nu permite particulelor fine de pamant sa treaca... E ca un filtru...

nyros

E folosit  ca si strat de filtru şi de separare, lasa apa sa treaca prin el dar opreste amestecarea solurilor de umplutura desupra geotextilului cu cele de sub el.

alinuttt

Pe ST2 care e numarul muncitorilor?

Iceman

Prevad asfalt peste tot, aproximativ de la nod Sebes si pana la Alba Iulia sud, fara acces  pana la sfarsitul anului sper sa se si realizeze ...Oricum este fara folos dar ca si progres ar fi benefic acestui lot :)

alin_simeriaveche

^^Fix la asta m-am gandit si eu. Sunt portiuni lungi care asteapta doar sa fie sternut asfaltul. Probabil peste 2 luni, sa protejeze terasamentul peste iarna

prd.marius

Nu arata deloc rau lotul 1, cu toate ca nodul Sebes e inca incipient.
Dar cand ma gandesc la lotul 2, care din pacate e si cel mai lung, si tot trebuie sa treci prin Aiud, Teius pana va fi gata, parca nu ma incanta deloc. :(

mihaihedes

Oricum parcă se țin unul de altul loturile astea de pe A10. 3 cu 4 și 1 cu 2. Să nu care cumva sa o ia unul singur nainte că cine știe ce se întâmplă. Dacă Pe unul îl apucă hărnicia ba nu îi aloca suficienți bani ba îl blochează in exproprieri sau alte birocrații. Indiferent sub ce forma cred că vor fi terminate / date în folosință deodată. Din păcate nu cred că anul viitor.

carutasul

Mie Pizzaroti mi se par destul de pragmatici, o să termine terasamentele până vine toamna și după aia peste iarnă se apucă de structuri cu oamenii pe care îi au și care nu mai au treabă în alte părți; dacă avem și baftă de o iarnă ușoară la primăvară ies cu ele la suprafață și deja sunt aproape gata :)  E drept că "încurcătura de mațe" de la nodul cu A1 e complexă, dar cred că dacă au structurile restul e relativ rapid, pentru că e într-un spațiu limitat.

adiarc

Quote from: prd.marius on August 31, 2018, 09:58:26 PM
Nu arata deloc rau lotul 1, cu toate ca nodul Sebes e inca incipient.
Dar cand ma gandesc la lotul 2, care din pacate e si cel mai lung, si tot trebuie sa treci prin Aiud, Teius pana va fi gata, parca nu ma incanta deloc. :(
Este deosebit de important lotul 1 chiar si cu nodul Sebes,facut partial......sa nu uitam ca aproape zilnic,cu precadere pe sensul spre Alba Iulia se fac cozi kilometrice pana pe centura AB......pe aproximativ 10 km......!!! .....cu mult peste ce avem in Teius si Aiud.......e f congestionat acolo,dar eu consider ca e vitala portiunea nod Sebes-Alba Iulia Nord si trebuie dat drumul si partial finalizat
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Horațiu 87

Daca tot am avut treaba in celalalt capat al tarii nu puteam sa trec pe langa un obiectiv de interes national (viitorul nod Sebes)  si sa nu imortalizez momentul (mai ales ca se si lucra). Pozele sunt facute de pe A 1

de pe sensul de mers Sibiu-Deva










de pe sensul de mers Deva-Sibiu











alinuttt


mihaihedes

Din păcate este doar una langa Kronospan.

Ionut

@AlinC / Ziarul Unirea

Cand mai ajungeti la Lancram/Sebes, va rog sa filmati giratoriul de sud pana in A1 pentru ca din ultima voastra vizita vad ca exista ceva lucrari dincolo de A1 spre giratoriul de sud. Am marcat zona mai jos - pe acolo trebuie sa supratraverseze breteaua scurta care vine de la Alba Iulia si "se infige" in giratoriuul de sud pentru a descarca traficul in A1/nod Sebes. Vedeti pe harta proiectelor. Daca vad eu bine, se observa si o foreza chiar langa A1 care pare sa execute pilotii forati ai pilei de langa A1 (pasaj bretea scurta A10->A1 peste A1).





Multumesc!

Stefan01

Ieri am trecut pe acolo si inaltau terasamentul. Foreza era langa breteaua de iesire de pe A1 spre Alba Iulia, cum se circula de la Deva spre Sibiu. Acolo se vede ceva progres.