Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

TibiV

Da, clar mai au mult de munca.
Uite ce scria in urma cu 10 zile:

https://ziarulunirea.ro/video-pe-autostrada-a10-sebes-turda-lotul-2-grecii-de-la-aktor-au-crescut-mobilizarea-in-zona-alunecarii-de-teren-de-la-oiejdea-768393/

Quote..
Astăzi se continuau forajele la piloții suplimentari, constructorul trebuind să efectueze 68 de foraje noi, potrivit expertizei tehnice suplimentare. Potrivit informațiilor Ziarul Unirea, până la această dată au fost forați peste 20 de piloți din cei 68. Practic, în zona alunecării va fi adăugat un ecran suplimentar de piloți forați, cu diametrul de 1 metru și 20 de metri lungime.


PS
Stiu ca nu se supara Alin, dar like-urile sunt de drept ale lui, nu ale mele...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

crystale

Am mers azi de la Sebeș la Turda. Limitarea de 100 e tot acolo de la Sebeș până la Aiud. DE CE???

adiarc

 :lol: este de la inaugurare

nu sunt finalizate gardurile de protecție pentru animale ( si sunt si cadavre pe calea de rulare ).
Se estimează ca pana la vara se vor finaliza si atunci se va revenii la 130...dar cu pizza si un aktor negrabit nu exista nici o certitudine chiar daca vor sa finalizeze si sa isi ia si ultimii bani ( minus garanția de buna executie)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Stefan01

Astazi au inceput lucrarile de reparatie a tasarii aparute pe breteaua ce leaga A1 de A10, pe sensul Deva - Turda.  :)

Stefan01

Poze de pe breteaua ce leaga A1 de A10, pe sensul Deva - Turda. Se circula doar pe prima banda. E bine ca nu au inchis ambele benzi.  :)




























crystale

Am trecut ieri pe A10 dinspre Turda spre Sebes. M-am uitat cu atenție la ce și cum se lucrează. Pe carosabil și în imediata vecinătate totul a fost finalizat. Concluzia: cu excepția zonei Oiejdea, limitările de viteză la 100km/h nu au nicio justificare. Sunt doar o bătaie de joc față de șoferi.

Stefan01

După ani și ani ... la podul peste A10 (Calea vacii) au înălțat terasamentul la culeea apropiată de localitatea Lancrăm. Mâine sau în weekend încerc sa realizez câteva poze.

rocklee

A facut o filmare RaduIgnat...in zona Oienjdea...daca o poate pune cineva

TibiV

#27848
Postare Radu Ignat din 28.04.2022:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bacovia

Vizionați imaginile în slow motion, să nu vă ia amețeala privind furnicarul de utilaje la lucru.

vasile.silion

Normal că nu mai sunt aici utilaje, pentru că toate celelalte 5 (că unul s-a stricat pe drum) au fost duse deja pe A0, unde trag tare...
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

cfdp

Ma intreb ce ar fi facut constructorii de pe lot 1 si 2 Sebes-Turda daca lucrau pe A3 Nadaselu-Zimbor????

hvm

^aproape  acelasi lucru. Nimic. Aproape fiindca aici parca se vede ceva avans mic.....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

raulbogdan23

Quote from: Stefan01 on April 26, 2022, 04:09:10 PMPoze de pe breteaua ce leaga A1 de A10, pe sensul Deva - Turda. Se circula doar pe prima banda. E bine ca nu au inchis ambele benzi.  :)

S-a reparat pe ambele benzi.

PS: Se lucreaza in forta la finalizarea primelor benzinarii pe A1 Sebes - Deva. 4 spatii sunt intr-un stadiu avansat (cladiri ridicate, se lucra la finisaje). Din ce am vazut acestea vor fi Mol. Un OMV se construieste in giratia de la Margina.

shAkur

Poze de azi de la supratraversarea din apropierea nodului Sebes. Inca mai este de lucru: