Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 15 Guests are viewing this topic.

Ionut

Ce noutăți să avem pentru Iernut?

pentium10

are nevoie de exproprieri suplimentare? are AC complet?
ordin de incepere?
s-a facut vreo intelegere ca Astaldi sa termina mai repede?
se poate receptiona doar nodul Iernut in caz ca e gata? sa nu asteptam tot lotul Astaldi.
termen de dare in circulatie estimativ?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

tone_iulian

#15137
 Gherghitei  si  podul  peste lac  .







Ionut

Luati-va adio de la nod Iernut pentru 2018. Parerea mea. Sunt câțiva în API care visează să fie gata anul ăsta. Parerea lor. Nu sunt gata exproprierile suplimentare. Nu are AC complet. Ordin de incepere e dat pe CONTRACT, nu se da ordin de începere pe bucăți de drum. Nu e nicio înțelegere cu Astaldi ca termina nodul mai repede și nici nu va fi.

pentium10

deci lotul Geiger si Strabag raman muzeu, pana cand si Astaldi are tot lotul receptionat 100%?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Pai cu actuala mentalitate a CNAIR da, vor ramane muzeu. Ar trebui sa interpreteze regulamentul in sensul receptiei partiale. Sa receptioneze DOAR nodul. La cat de nemernici si incompetenti sunt, orice e posibil. Adica sa stam cu muzee pana in 2019-2020 cand o sa fie gata tot lotul Astaldi. Poate pana atunci se mai schimba diverse. POATE. Cine stie?!!?!?

pentium10

prin divizare se poate face un contract nou? adica le este posibil sa treaca toate lucrariile ce tin de nodul Iernut, pe un contract separat, care astfel sa fie receptionabil?
habar nu am daca m-am exprimat corect, dar sper ca ati inteles idea.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Ce divizare? Hai mai ca au cadrul legal sa dea drumul. Dar nu vor/nu ii duce mintea/nu vor sa-si asume. Nu trebuie sa cautam solutii. ELE SUNT PREZENTE IN LEGE.

adiarc

#15143
@pentium10
Prima conditie pt a face acest lucru este ca cnair sa vrea....apoi sa si poata....ori realitatea este din pacate pe dos....sunt rau intentionati ,nu vor sa gaseasca solutiile de bun simt si uneori nici nu pot

Stiam de aceasta situatie,dar optimistul din mine spera la ceva  noutati  :((
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rizzuh

Orice se poate. Important este sa se vrea. S-a putut deschide OS3 cand nu era gata si ce era gata era prost, deci se poate deschide ceva bun si gata chiar daca nu a inverzit gazonul si nu curge apa la buda.

horatiu.cosma

O modificare de proiect vine cu modificare de AC, posibil AM, exproprieri. Stim bine cat dureaza birocratia asta.

Ionut

Stai putin. Deci s-a cerut modificare PT. Si sa inceapa in februarie. :lol: Se accepta si aproba/autorizeaza in CTE un PT nou/modificat? Si apoi AC? Toate in februarie? :lol: E buna informatia asta, inseamna ca sansele pentru finalizare nod Iernut in 2018 tocmai au devenit 0. Erau 0,001%.

Ionut

Hai sa fim seriosi. Chiar daca s-ar vrea, tot nu ar fi posibil sa fie TOT gata in 2018. Pe bune, tu chiar crezi ce scrii? De la tine am pretentii.

voicul

A pune presiune sa finalizeze nu inseamna ca si finalizeaza (desi poate ei incearca ca sunt presati :)).

panda_no 5

La trecerea A3 peste str Popasului o deschidere are toate grinzile puse adica 12 grinzi.
Au mutat macaraua si au asezat cel putin o grinda , poate doua peste deschiderea cealalta.
Era prea intuneric cand am trecut si nu am reusit sa vad clar.
Inca o grinda era in trailerul parcat linga viitorul pasaj.
in doua zile termina cu grinzile.