Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Seraphymus

#33825
Quote from: IonutP on November 13, 2023, 09:10:04 AMGata, se semnează cu Precon.

Doamne ajută să nu ne facă nea Beni aceeasi schemă ca data trecută


In mod normal, din primăvară ar trebuie sa vedem activitate pe ambele loturi, de la Chiribis pana la Suplac

RazesIesean

Deci capcaunul a castigat din nou. Ani pierduti din partea unui penal si a celor care-l sustin politic.
Vieti si carburant consumat de toti doar fiindca unul a dat o teapa, a bagat in faliment firma si a deschis una cu aceleasi active.
Si totusi experienta pentru lucrari similare de unde vine? De la Selina?

Scuze pentru aciditatea mesajului, dar nu ne mai facem bine cu asemenea lucruri.
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

Ionut

El se jură că nu fură.
Pardon. Că de data asta a făcut oferta corect.

Să vedem când vine cu proiectul tehnic.

Ionut

Quote from: Seraphymus on November 13, 2023, 09:24:53 AMdin primăvară ar trebuie sa vedem activitate pe ambele loturi, de la Chiribis pana la Suplac

Care primăvară? Ai proiectare pe ambele loturi de la Biharia la Suplacu. Prima dată trebuie să se semneze. Apoi ordin de începere. Apoi proiectare. Care primăvară?

horatiu.cosma

Semnare contract + ordin de începere + 6 luni proiectare. Deja e vara lui 2024.

marinul

Sigur se poate semna? parca era ceva clauza, care zicea ca trebuie asteptat dupa procesul Selina-Cnair
Daca se semneaza pana la urma luna asta, e posibil sa vedem utilaje in teren martie-aprilie, sa isi reia lucrarile la drumul tehnologic, unde au ramas inaintea sarbatorilor pascale din 2021.

StefanCelMare

A trecut pe sub radar știrea asta.
A pus cineva un link pe forum joi pe 9 nov., dar nu a intrat nimeni în detalii.
Deci să ne așteptăm că se va continua cu licitația curând?

"Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor a respins miercuri contestația turcilor de la Ictas în cadrul licitației pentru viaductele scoase din contractul cu UMB pentru construcția secțiunii de la Nădășelu la Mihăiești din Autostrada Transilvania (A3). Prin urmare, licitația ar urma să fie deblocată."

https://www.economica.net/autostrada-transilvania-a-fost-respinsa-contestatia-ictas-la-licitatia-pentru-viaductele-de-peste-trei-kilometri_705078.html

Seraphymus

Poate sa ma lamureasca cineva, de ce dureaza atat de mult perioada pana la semnare? Adica o data ce licitatia a fost facuta, ok, trecem peste contestatii, avem solutiile, de ce e atat de lunga perioada dintre solutia CNSC sau CAB si momentul in care se semnează  contractul?

AdrianRO

Depunerea de documente de catre castigator in vederea semnarii contractului

pasadia

+ constituire garanție bancară.

dargauda

A3 Chetani-Campia Turzi 14.11.2023


thx Fly Drone

horatiu.cosma

A apărut pe SEAP decizia CNSC pentru viaductele de la Nădășelu și Mihăiești. Pe scurt: nu prea e nevoie de SF, poate fi pus la dispoziție constructorului și după semnarea contractului. Că aceste viaducte nu sunt obiective de investiție conform definiției, fiindcă nu sunt independente din punct de vedere funcțional, deci chiar nu e nevoie de SF. Și că ele fac parte din obiectivul de investiții Nădășelu - Mihăiești, care a zis CNAIR că e independent funcțional (deși nu are nod la Mihăiești). Și că e foarte bine că a pus la dispoziție CNAIR niște planșe și o expertiză, e mai mult decât suficient, o să fie dezvoltate în viitorul contract. În ritmul ăsta, mă aștept cât de curând de la CNSC să zică că nu mai e nevoie de licitații, că îngreunează investițiile. Și nici de ofertanți multipli, că durează până se alege dintre ei.

caveman

@horatiu.cosma Am intalnit judecatori pe care ii incurca insasi notiunea de securitate a circuitului civil, pentru ca nu pot "constata nulitatea" oricarui act juridc vor ei. Din pacate solutiile date doar reflecta tendinta intregii societati de a merge inapoi spre dictatura.
In Olanda un pasaj sub autostrada se construieste intr-un weekend. Noua cat ne-ar lua si cat ar costa?

naivu

#33838
^^pe mine mă nedumerește de ce nu se grăbește CNAIR să semneze cu UMB pt viaductele suplimentare; mai există și altă contestație la CNSC?
LE: scuze, n-am citit tot și am crezut că Ictas contesta câștigătorul licitației. Acum "face sens" :)

a.l.x

Pentru că nu s-a desemnat câștigătorul licitației.