Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Este cool asta cu "elaborarea unor studii de fezabilitate corespunzatoare va avea numeroase avantaje...." :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

De pe FB API:

"Amplă acțiune de monitorizare a șantierelor de autostradă desfășurată astăzi de membrii API!

Urmăriți-ne în cursul zilelor de azi și mâine pentru materiale foto si filmări aeriene de pe autostrăzile Lugoj-Deva, Sebeș-Turda și Gilău-Nădășel!"

O sa fie un weekend plin ;).

yetiman

Si de la Ministerul Transporturilor:
QuoteDeclaraţii ale premierului Dacian Cioloş și ale ministrului Dan Costescu, la Ministerul Transporturilor
http://mt.gov.ro/web14/spatiul-media/comunicate-de-presa/1070-05-02-2016
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

icristian

Am facut si eu o mini sinteza a autostrazilor. Stadiu de executie in diferite momente.
Cum a variat distanta Bucuresti - Budapesta si timpul pana acolo.
Numarul de kilometri deschisi in fiecare an si nr de km in folosinta.

Ca surse am folosit detalii de aici si de pe hotnews.


cristi5

#2930
Anii de dare in folosinta (reala sau estimata) sunt acum vizibili pe harta proiectelor de infrastructura. Daca s-au dat in folosinta dupa ce s-a terminat constructia, anul darii in folosinta e scris cu rosu...



http://forum.peundemerg.ro/proiecteinfrastructura.html

cristi5

Cu ocazia vizualizarii pe harta am descoperit termene optimiste pt Comarnic-Brasov (31/12/2017) pe care le-am sters din OSM pentru ca nici macar nu exista licitatie. Dispar de pe harta maine.

Daca aveti estimari (bazate pe realitatea din teren) pt alte lucrari (chiar si altele decat autostrazi), va rog sa dati de veste. Le punem pe OSM si apar automat pe harta.

Stiu ca are CNADNR undeva o lista de lucrari, o sa ma uit acolo.



panda_no 5

in seara asta ma duc la culcare partial nervos-partial dezamagit.
Daca ma uit pe oricare dintre thread-urile de pe rutier imi dau seama ca nu sunt vesti bune de pe nici unul dintre ele...
Trece iarna si noi stam parca mai prost ca asta toamna.......
Fara autorizatii, fara plati, fara finantare, fara contracte.........Praf si pulbere....
Cui ar trebui sa ii atragem atentia sa DESFIINTEZE NAIBIIIIIII CNADNR-UL ASTA.
DE MAINE!

dr4qul4

Nu credeam ca vom ajunge vreodata sa avem santierele blocate in an electoral  :lol:
Cu siguranta lucrurile au inceput sa se schimbe.
Speram sa fie furtuna de dinaintea linistii. La stadiul la care am ajuns nu exista notiunea de "schimbare din mers" . Trebuie ars totul si luat de la 0.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cutter


TibiV

Asta este cea mai frumoasă postare de muuuuultă vreme... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

clau

Pai putem avea: reziliere gilau nadaselu, reziliere LD4, reziliere ST1, OS3 ramane inchisa, AC pe TS234 abia in toamna, necomformitati pe LD2, anulare licitatii pasaje Arad ... Oare ce ar mai fi? La centuri ocolitoare e prapad( vezi Caracal, Tg Mures Tg jiu , Craiova , Tecuci etc)... Cum zicea Panda_no5 cu mersu la culcare ... Erau altii care ne minteau frumos... Pai dupa ce ii vedeam pe Rus sau Sova dormeam linistit visand la 2000 km...
Totusi cred ca 90% din proiecte se vor debloca anul asta

GDPR

Cu o floare (@cutter) nu se face primavara, din pacate. Zic asta dupa ce am citit ultimele lui postari pe FB.

panda_no 5

Cutter, tu esti singura noastra speranta.
Daca vrei sa te ajutam cumva.........doar spune-ne.

Ionut

Pai puteti sa-l ajutati in primul rand terminand cu offtopicul ca saracul mai face si slalom printre postari inutile. :cheers: