Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 6 Guests are viewing this topic.

mirceaeliade


dr4qul4

@Bachus01 , trebuie spus ca pozele puse de tine (de pe maps) de la baza lor de la Adjud sunt de pe DN11A unde are deschidere de "doar 300m". Baza este lunga de 700 m, in lungul DN2, dar nu se observa prea bine din cauza copacilor!
Si baza de la Adjud este fix langa nodul de la lotul 2, ba chiar aproape de jumatatea lotului 2. Nu vad cum ar putea avea altcineva sanse aici. Practic nu au nevoie de organizare de santier.
Si cred ca vor lua si T1, si vor lsa turcii sa se bata pentru cele 3 loturi dintre Bacau si Pascani
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

MihaiD

^^^^^ Apropo de furnizorul Intertranscom, amintit pentru UMB, poate e mai puțin cunoscut pe aici, dar are cifră de afaceri pe 2021 de 1,7 miliarde lei și profit de 170 milioane. Nu spun mai multe, ca să nu speculez. Sunt munți de fier și agregate de anul trecut acolo la UMB în spatele benzinăriei. Cum ziceam într-un mesaj anul trecut, cred, am întrebat o persoană care lucrează acolo ce fac. ,,Grinzi". S-au pregătit de ceva timp să absoarbă toate loturile de pe A7, măcar până la Pașcani. Mă aștept să ia și lotul lipsă pe A1. Și eu cred că scopul prim îl reprezintă cantitățile puse în operă și facturate, nu tronsoane finalizate. Vin și ele, dar ca o consecință firească.   

mike_us

Săptămâna care vine se semnează cu UMB loturile 1 si 2? Si poate se anunța câștigător oficial pe 3 si 4?

Ionut

În primul rând, de ce să se semneze săptămâna asta? În al doilea, loturile care trebuie semnate sunt 1 și 4. Câștigătorul trebuie anunțat pe 2 și 3.

Marius Firtonea

Quote from: mike_us on September 05, 2022, 02:29:27 AMSăptămâna care vine se semnează cu UMB loturile 1 si 2? Si poate se anunța câștigător oficial pe 3 si 4?
Iata si raspunsul:
https://www.economica.net/autostrada-buzau-focsani-marti-vor-fi-semnate-contractele-pentru-loturile-1-si-4_609464.html

Cu mentiunea ca sunt loturile 1 si 4, cum zicea si Ionut.

hefaistos

Asta inseamna ca trebuie sa intre in teren in decembrie a.c., cu finalizarea lucrarilor in august septembrie 2024, nu?   
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

Bachus01

Teoretic prima oara trebuie finalizată exproprierea.  Si cred ca inainte de a putea intra în teren trebuie să treacă 30 zile de la publicarea în monitorul oficial . Momentan cred ca este in dezbatere/transparenta.
Pe Focsani-Pașcani cred ca o sa mai dureze .


Claudiu T.

#7928
Sursa: Irinel Scriosteanu pe Facebook.

𝗜𝗻𝗰𝗮 𝟮 𝗻𝗼𝗶 𝗰𝗼𝗻𝘁𝗿𝗮𝗰𝘁𝗲 𝗱𝗲 𝗲𝘅𝗲𝗰𝘂𝘁𝗶𝗲 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝗮 𝗠𝗼𝗹𝗱𝗼𝘃𝗲𝗶, 𝗶𝗻 𝘃𝗮𝗹𝗼𝗮𝗿𝗲 𝗱𝗲 𝗽𝗲𝘀𝘁𝗲 𝟭,𝟰 𝗺𝗶𝗹𝗶𝗮𝗿𝗱𝗲 𝗹𝗲𝗶, 𝗳𝗮𝗿𝗮 𝗧𝗩𝗔
Astăzi s-au semnat încă două noi contracte de execuție lucrări pentru Autostrada Moldova #A7, pe tronsonul Buzău – Focșani, așa cum v-am informat și în urmă cu 2 săptămâni. Este vorba despre Lotul 1 și Lotul 4, al căror antreprenor este Asocierea SA&PE Construct SRL – Spedition UMB SRL – Tehnostrade SRL.
Contractele prevăd execuția a unui total de 15,5 km, format din:
➡️ 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹 𝟭 𝗕𝘂𝘇𝗮𝘂 - 𝗩𝗮𝗱𝘂 𝗣𝗮𝘀𝗶𝗶 (km 0+000 – km 4+600) – 4,6 km
➡️ 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹 𝟰 𝗠𝗮𝗻𝗱𝗿𝗲𝘀𝘁𝗶 𝗠𝘂𝗻𝘁𝗲𝗻𝗶 – 𝗙𝗼𝗰𝘀𝗮𝗻𝗶 𝗡𝗼𝗿𝗱 (km 71+500 – km 82+440) – 10,9 km
Termenul de execuție este de 20 luni de la data ordinului de începere a lucrărilor, iar perioada de garanție a lucrărilor este de 120 luni.
Valoarea contractelor este de:
● 689.285.996,26 Lei, fără TVA – Lotul 1
● 763.720.833,05 Lei, fără TTVA – Lotul 4
Reamintim faptul că, până acum, s-au semnat 4 contracte de execuție pentru Autostrada Moldovei, dintre care două au ordin de începere emis și a început execuția lucrărilor în teren. Pentru cele două contracte menționate mai sus, se vor emite ordinele de începere a lucrărilor în termen de maxim 90 zile, moment la care vom avea în execuție peste 𝟲𝟰 𝗸𝗺 în total pentru A7.
ℹ️ Autostrada Buzău – Focșani face parte din Coridorul 3 – București – Regiunea Nord-Est (Moldova), coridor care se desfășoară la contactul dintre Subcarpații Curburii și Câmpia Română între Ploiești și Mărășești, Culoarul Siretului între Mărășești și Pașcani și Podișul Sucevei între Pașcani și Siret.


L.E. Scuze pentru dubla postare. Am facut-o in acelasi timp. Sa stearga cineva una din ele.




Powered by API/PUM imgur uploader
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

ion59

4 semnate, ghici care vor fi gata primele!

lucian

#7930

lucian

#7931

GIV

Quote from: ion59 on September 06, 2022, 02:56:46 PM4 semnate, ghici care vor fi gata primele!

Buzău – Vadu Pașii as zice ca ar fi primul

jalemare

Sa punem si comunicatul oficial:

Marți, 06.09.2022, au fost semnate contractele pentru execuția lucrărilor de construcție a Tronsonului 1 (km 0+000 – km 4+600) Buzău – Vadu Pașii și a Tronsonului 4 (km 71+500 – km 82+440) Mândrești Munteni – Focșani Nord din autostrada Buzău – Focșani.

Constructorul ambelor loturi este Asocierea SA&PE CONSTRUCT SRL – SPEDITION UMB SRL – TEHNOSTRADE SRL.

Valoarea contractelor este de 689.285.996,26 lei, fără T.V.A, pentru Tronsonul 1 și 763.720.833,05 lei, fără T.V.A., pentru Tronsonul 4.

Proiectele de infrastructură menționate au următoarele caracteristici:

 

Tronsonul 1, Buzău - Vadu Pășii

 

Lungime: 4,6 km;

Poduri/pasaje/viaducte: 4 buc.;

Noduri rutiere: 1 buc.;

Lățimea platformei: 26 m.

 

Tronsonul 4, Mândrești Munteni – Focșani Nord

Lungime: 10,94 km;

Poduri/pasaje/viaducte: 7 buc.;

Noduri rutiere: 2 buc.;

Lățimea platformei: 26 m.

Durata de execuție a contractelor este de 20 de luni, iar perioada de garanție a lucrărilor este de 10 ani.

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/infrastructura-rutiera/cnair-semnat-contractele-pentru-execu%C8%9Bia

CapitanulPtk

Mister Irinel pe facebook in comentarii ne-a oferit un "mic" indiciu:

QuoteIrinel Ionel Scriosteanu:
Alex-Daniel Dumitru in câteva zile anunțam și "câștigătorul" loturilor 2 și 3.