Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 16 Guests are viewing this topic.

prd.marius

Macar de-ar lucra asa cum au facut-o pana in alegeri, ce bine ar fi, dar la cat de mult au scazut update-urile zilnice ale celor din zona, sunt convins ca tot pe atat de mult a scazut si activitatea pizzarilor...

alin_simeriaveche

Pe mine ma nemultumeste faptul ca dupa doua saptamani inca lipsesc portiuni din parapeti.

StefanCelMare

@prd.marius
Nu au cum și de ce să lucreze chiar așa intens ca până în alegeri.
S-au dus la limită multe normative ca să se poată deschide, acum nu are sens să mai forțeze asfaltări la temperaturi joase, scurtare timpi între etape.
Eu prefer să lucreze mai calitativ începând cu martie-aprilie când se încălzește.
Cum zice Alin, mai rău e că sunt lucruri mici care se pot face dar care nu se fac.
Acum dacă mobilizezi puternic riști să vină zăpadă serioasă și să te trimită acasă.
Nu are sens.

prd.marius

@StefanCelMare
Nu neaparat la lucrari mari ma refeream.
Dar sunt atatea lucruri importante de terminat.
Sper sa termine odata pasajul de la Alba Nord, sa nu-mi fie frica sa ies din A in DN, ca nu o sa primesc prioritate.
Asa cum ai surprins si tu, si inca o data multumesc pentru poze, inca nu s-au ocupat de lucruri care tin de siguranta traficului, parapete de exemplu.
Lucruri care se puteau face.

adrian.bn

#23539
https://imgur.com/a/ldDkldD

Am trecut azi prin zona. Noutati: La nodul Sebes toate grinzile sunt sus pana la pila de langa DN. Sunt curios cand vor continua cu pilele peste DN. In poze se vad si camioanele cu asfalt care asteapta sa asfalteze portiunea din rampa ramasa neasfaltata.

La Nord, se lucra la supratraversare si se lucra de zor la giratoriu. Am ramas placut impresionat de mobilizarea de la giratoriu. Deja a prins contur, in poze se vede cum e spre final giratoriul. Deasemenea, diferenta de nivel dintre drumul actual si inaltimea la care va fii giratoriul si DN-ul.

Sa speram ca vom circula si pe lotul 2 la anul. Cred ca dupa toate comentariile noastre despre lotul 1, e totusi un beneficiu enorm sa ocolesc Lancram, podul peste Mures de la intrarea in Alba Iulia, practic sa ajung de la Sebes la AB Nord in 10 minute si as fi extrem de multumit ca si Aktor sa faca un efort asemanator(chiar daca pentru ei e sf aaa ceva :)) ) in primavara si sa deschida tot ce se poate deschide cat mai repede.


carutasul

#23541
a pus Alin pneurile de iarnă la dronă? :)  Mulțumim!

gicu

La nodul Sebeș, singurul amanunt demn de remarcat mi se pare că este o altă grindă pregătită pentru lansator, ceea ce înseamnă că așa le vor monta și pe următoarea deschidere, cea de peste DN. În rest lucru anemic și dezorganizat.

La Alba Nord în schimb îmi place cum arată. Lucrează și la pasaj peste A10, la sens giratoriu și s-au apucat și de suprabetonare pasaj peste CF. Hai că nu e rău.

Tudor99

Hai ca misca bine si dupa alegeri.Speram ca termina pasajul DN1 pana de Craciun.
Sunt curios ce actiune mai e pe ST2.
Multumim @AlinC!

Rodeo

Breteaua de acces către Toskana va mai avea un rol: când circulația pe DN se va muta pe pasajul superior iar dedesubt vor începe lucrările de asfaltare completă a platformei autostrăzii pe acea bretea din fața Toskana Garden se va face descărcarea traficului de pe autostradă dinspre Alba Iulia Sud atât spre Turda cât și spre oraș. Fundație bună are, că acolo a fost DN-ul.

Aiud.dan

De ce se ingusteaza breteaua ce merge spre Sibiu, de la doua benzi la una?se vede in filmare ,normal trebue ambele benzi sa intre dreptat in A1 pe distanta mai mare, nu sa se treca de la doua benzi la una,ar trebuii sa fie ca la Arad unde se conecteaza A1 cu A11.

elphax

da, asa a fost gandit din pacate, bretele cu o singura banda

Stefan01

#23547
Lotul 1 - nodul rutier Sebeș

Pe breteaua ce leagă A10 de A1, cei de la Pizzarotti au montat grinzi, ajungând cu montajul acestora la deschiderea podului ce se intersectează cu DN1. Având în vedere ritmul de melc cu care monteză grinzile folosind lansatorul, traficul intens în acea zonă ce nu poate fi oprit oricând și oricât, vor apela la Deme pentru a monta grinzile pe acea deschidere ?

Imagine de pe DN1


Se pregăteau să asfalteze în zona încadrată în chenarul roșu din imaginea de  mai jos.


Poze realizate din mers, de pe breteaua scurtă de intrare pe A10


Bascule în așteptare



voicul

Si la Mogosoaia e plin ziua, asa ca o sa lanseze grinzile noaptea.
Probabil asa vor face si aici.

Stefan01

#23549
^
Tot ce-i posibil. Mai devreme am văzut filmarea de azi a lui AlinC. Lansatorul are o grindă pregătită.