Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Pai trebuie schimbata si mentalitatea celor care aproba astea provizorii..

AlinC


bdragos1

E incredibil cum intr-un singur cadru (min 7:46), unul nu da prioritate si altul greseste si intra pe breteaua de intrare pe autostrada dupa care face stanga pe pamant :o Legat de lipsa semnelor de circulatie, pentru cei care vin de pe autostrada, nu au pus la final pe pod un semn cu drum cu prioritate ca sa ii faca si pe ei sa se "asigure"?

Butyvaly1

Si pe unde mai muta traficul ca sa termine giratoriul ala? Ca deja e un metru mai sus ca DN-ul

paulmare

AlinC multumim
la alunecare, tot saltele drenante din piatra sparta si membrana de geotextil, si refac panta initiala - cine stie ce e acolo, mie asa ochiometric mi se pare ca e destul de putin

ce a fost pe dealul acela pe vremea lui cioasca? Inainte sa fi fost retrocedat ? e foarte erodat, daca l-au lasat asa gol - daca ar fi impadurit macar nu l-ar spala fiecare ploaie

AlinC


TibiV

Wow, cata activitate pentru o zi de sambata, si mai ales intr-o zona fara "impact electoral" pentru maine...

Initial m-am intrebat de ce nu au pus celelalte doua grinzi de 48 metri peste CF, dar mi-am amintit de postarea lui dan tm
Quote from: dan tm on December 04, 2020, 02:08:02 PM
Compania Națională de Căi Ferate CFR SA vă informează că, în zilele de 02 - 03 decembrie 2020 și 07 - 08 decembrie 2020,circulația trenurilor pe distanțele Teiuș - Coșlariu și Teiuș - Pod Mureșse va desfășura în condiții speciale, prin transbordarea călătorilor cu mijloace auto.

În zilele de 02 - 03 decembrie 2020 și 07 - 08 decembrie 2020, S.C. AKTOR S.A va executa lucrări de amplasare a grinzilor pe pasajul rutier superior, aferent nodului rutier din zona stației Teius,parte atronsonului de autostrada Sebeș – Turda,lucrări care necesităînchiderea totală a circulației feroviare pe distanțele Teiuș - Coșlariu și Teiuș - Pod Mureș (în direcția Blaj),între orele 11:40 – 15:40.

Deci ultimele doua grinzi de 48 metri raman pentru luni si marti.

Si poate este util sa ne amintim proiectul acestui pod/pasaj peste calea ferata M300 & M200A / M201:
Quote from: yetiman on April 08, 2020, 10:53:30 PM
Hai sa pun si podul peste calea ferata de la Teius (tot din lucrarea mentionata anterior si gasita de AlexV (multumim!)



Pasajul de autostradă de la km 26+350 trece peste 3 linii de cale ferată electrificate, CF300 și linia dublă CF201 la un unghi de 31°. Lungimea totală este de 217 m (Figura 4), cu 6 deschideri (28 + 32 + 48 + 40 + 28 + 28 m). Pasajul este format din două structuri paralele cu lățimea de 13,60 m, una pentru fiecare sens de circulație (Figura 5).
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

#23287
Quote from: danutzu_1069 on December 05, 2020, 12:38:13 PM
Pai trebuie schimbata si mentalitatea celor care aproba astea provizorii..
Mentalitatea e foarte buna, decat sa mai stam 6 luni pana creste ultimul fir de iarba.

Dar juridic nu cred ca aproba nimic. Constructorul zice "poftiti prin santier, pe raspunderea noastra". Poate stiu mai bine colegii care au studiat legislatie.

Si daca constructorul uita (sau nu apuca sa rezolve) un indicator (de nu gaseste lumea intrarea pe autostrada, dau nu stie cine are prioritate) sau o linie pe asfalt, sau un rost de dilatare, ghinion. Asta e partea care trebuie imbunatatita :)

horatiu.cosma

Problema ridicata de mine de vreo 2 saptamani rămâne, și anume ca Aktor nu a fost în stare să facă platformele temporare pentru ridicare tablierului dinspre culei. Din ce înțeleg, nu se poate continua cu următoarele etape până nu sunt toate grinzile sus și se fac reglajele fine între ele, abia apoi incep sa pună antretoazele.

zuma80

Pentru ziua de maine o sa am in memorie acest an in care au fost inviati mortii (Aktor & Straco), iar cel de aici a mai si plecat la plimbare.
Este un an pe care nu il anticipam cu patru in urma, si nu sunt pesimist de fel!
Pentru A6!

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Alea ce se vor termina în primăvară. Dar până atunci, tablierul putea fi tot sus, cel de pe laterale sprijinit pe niște suporți temporari.

paulmare

AlinC wow :)
antretoazele unde sunt ? pe la ceva gen Prebet in curte ?

Aiud.dan

#23293
Antretoazele ,Intr-o filmare mai veche se vad ca sint depozitate acolo in santier
,le au deja pregatite.si cred ca si predalele.

voicul

Nu se uita Aktor la bani si deci mai vine Deme odata sa rezolve final - tot.

Oricum fenomenal progresul pe ST2 (de fapt asta e un mod normal de lucru) si poate termina, oricand, in 2021. Va fi o performanta!