[B] Pasajul Nicolae Teclu-Splaiul Unirii

Started by MorningStar, March 13, 2020, 06:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

danutzu_1069

@dr4qul4, "... Nicolae Teclu (care e bombardata)"
De cand ai fost ultima data, strada este complet asfaltata, cap-coada (pana in Splai)

Morning5tar

#16
Poze de astazi 15 martie 2020






dr4qul4

Multumesc Danutzu. Nu ca as fi mers prea des la terenul acela in ultimii 3-4 ani, dar cand am fost am intors la DNCB sau mai nou waze-ul m-a bagat prin Lunca Dochiei (pe podul nou de la NG si imediat dreapta), strada asfaltata de curand.
Intr-un fel era normal ca Nicolae Teclu sa fi fost si ea asfaltata (multe stradute din zona au fost), dar ar trebui si dublata.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rocklee

Ce interes este de se face ... vrea cineva să dezvolte în zona vreun complex imobiliar ... :o

danutzu_1069

Eu zic ca ar fi si o scurtatura pentru a ajunge in A2, mergand pe chei si sa nu mai stai la DNCB sa faci stanga...
Sau ca sa nu mai mergi pe NG, si sa stai pana faci dreapta pe Pallady, si apoi sa ai semafoare, treceri de pietoni, etc...

Daca acum nu are utilitae, o sa ii gasim noi.... 8)

rota

eu sunt curios cine executa lucrarea
@Morning5tar ai vazut cumva sigla celor de la Algorithm Constructii S3?
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

voicul

Sunt 3.3 km de la ultimul pod - asta e prima utiliate.
E cartierul acela acolo si probabil o sa se faca acum mai multe in zona.
Ajuta ce a zis @danutzu_1069 mai ales ca in DNCB stai ceva si nu e chiar asa sigur sa faci stanga.

E foarte util proiectul indiferent de alte posibile interese.

dr4qul4

@rocklee, acest pasaj are utilitate acum. Trebuia sa fie gata de 3-4 ani. Vorbium de o investitie minima (daca nu se cere cumva vreun hobanat cu gabarit de navigatie...).
Pe langa iesirea spre A2, acest pasaj va lega in Sud unul din dormitoarele Bucurestiului. Pe langa Confort City (unde avem 1680 de apartamente) si trend residence (unde mai avem cateva sute de case si apartamente) mai leaga si Popesti-Leordeni-ul care in acest moment are o singura legatura prin Bucuresti (Piata Sudului).
In Nord avem Metrou, depou tramvai, autobaza stb, o zona comerciala care include orice iti poti imagina si o zona rezidentiala noua (30-50k apartamente) lipita de unul din cele mai mari cartiere ale capitalei. Iar in zona de mijloc inca mai rezista cateva fabrici.

Loc de construit mai e si la nord si la sud de pasaj dar exista o problema: Glina e exact acolo cu groapa de gunoi dar mai ales cu statia de tratare a apelor uzate. Miroase destul de rau. Nu ar strica sa faca si un parc mare acolo (si mai multe mai mici).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

Aici se lucreaza de zor. Au inceput excavatiile si pe malul sudic, pe malul nordic au adus cele necesare pentru bentonita, urmeaza sa vina si utilajul...

rota

Nu vreau sa fac campanie politica, dar 2 luni pt un pod? bine..carcotas am fost si la parcarea Decebal  ???
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

dr4qul4

Pod e cam mult spus. Vorbim de un capac pentru un canal de 43m.  Putin mai sus s-au facut 2 langa pasajul NG. Banuiesc ca se face destul de usor: Niste piloti forati, si dupa aia doar prefabricate.
Mie mi se pare incredibil ca se lucreaza deja. Avizul de la apele romane dureaza de obicei cat executia.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

^ aviz de la Apele Romane? Ce este ala Aviz?
Tu nu-l stii pe Negoita si ce poate muschii lui....

Lasand gluma la o parte, este buna intrebarea....
si nu numai avizul asta, ci si altele...


Daca ma gandesc bine, un pic mai sus de N Griorescu incepuse sa faca statie de sortare... la care, tot asa, nu avea nu stiu ce aviz....

voicul

Pai lucrarea a aparut peste noapte pentru majoritatea. Deci poate e prima lucrare care asteapta toate avizele si dupa incepe.


jalemare

#28
@rota Algorithm Constructii S3 este antrepenor general.
Lungime pod 41,30 m, latime 21,10 m, parte carosabila+trotuare+piste biciclete, suprastructura va avea 16 grinzi prefabricate(le au deja).
Valoare totala lucrari 13.537.438,36 lei, inclusiv TVA

voicul

Din S3 intelegem ca e firma primariei? (asa s-ar explica cum au inceput dintr-o data)