Radare pe drumurile din România

Started by ciprebbe, April 01, 2013, 12:42:48 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdymol

^^ Dar de ce mergeai cu 130 in loc de 120? Daca incalci legea, iti asumi riscul sa fi penalizat pentru asta, indiferent daca esti oprit pe loc sau iti vine 'felicitarea' in cutia postala.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

CinX

Nu cred ca te sanctioneaza nimeni daca mergi cu 10-20 peste limita pe autostrada :)

bogdymol

^^ In Olanda te sanctioneaza. Vezi postarea lui davyl de acum cateva zile.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

asztalos

#78
Am studiat un pic legislatia rutiera nemteasca si cea austriaca. In ambele tari esti sanctionat chiar si pentru +1 km/h. In germania amenda ar fi undeva la 10 euro, in Austria poate ajunge pana la 30 de euro.
Sursa :
http://bussgeldkatalog.kfz-auskunft.de/geschwindigkeit.html <--- amenzi Germania
http://www.bmvit.gv.at/verkehr/strasse/fuehrerschein/vormerksystem/tempodrogen.html <--- amenzi Austria
In Ungaria de ex. daca limitarea este de 100 km/h sau mai mare si depasesti viteza cu maxim 20 km/h si nu esti oprit, nu esti sanctionat (valabil si pentru unguri). Daca est oprit pentru ca aveai 150 km/h sa zicem, vei fi sanctionat cu 5000 de forinti (echivalent a 75 de RON). Sursa : un forum de notorietate din Ungaria unde sunt membru de multi ani.

Sargon1806

Acum vreo cativa ani, in Germania era o toleranta de 10% din limita de viteza. Adica, la 30 km/h, puteai 33 km/h, la 80 km/h, te lasau pana la 88 km/h. Ce stiti de chestia asta? Mai e valabila?

schluppi

In Germania exista o "toleranta", adica poti depasi cu o anumita valoare, exprimata in procente, viteza maxima admisa. Se explica prin faptul ca tahometrele vehiculelor nu indica exact viteza si nu poti fi acuzat pentru ceva, ce nu ai cum sa stii. Tahometrul  indica, de obicei mai mult (fabricantul masinii ar fi vinovat, daca utilizatorul acesteia ar depasi viteza din cauza unui tahometru ce indica mai putin), dar este posibil teoretic sa indice si mai putin. Pe de alta parte, nu poti pretinde soferului sa stea cu privirea atintita permanent pe tahometru. Nu stiu daca valoarea tolerantei este de 10%, dar am citit (si tradus pentru altii) destule instiintari despre contraventii la regimul vitezei de deplasare. Ele sunt formulate (fara exceptii) in felul urmator. "Ati fost inregistrat deplasandu-va in locul ... la ora ..., scazandu-se toleranta, cu viteza de 101 km/h, intr-un loc unde exista limitarea de 100 km/h...". Omul a avut, probabil, o viteza de 110 km/h, dar e incriminat pentru doar 101 km/h, fiind depasita viteza maxima admisa.

CinX

Eu sunt de 2 ani in Germania, pana acum nu am luat nici o amenda, si am depasit des viteza, altii o depaseau si mai tare ca mine.
Daca e radar fix, ma gandesc ca te va inregistra, dar in rest, politia nu-si va bate capul cu tine, sa te opreasca, etc., pt 20 km/h in plus.

Pe DN-uri in general se merge cand traficul permite, 110-130, cu toate ca limita e 100, pe autostrada putini chiar respecta limitarile riguros, eu in general pun pe tempomat 7-10 km/h in plus, altii ma depasesc chiar si in conditiile astea.

Oricum, in Germania nu se ridica permisul asa usor, doar pt ca asa scrie in lege.
Exemplu clasic in RO, ai calcat linia continua, permis suspendat, ai trecut pe galben (el zice ca era deja rosu)/rosu, permis suspendat.

dr4qul4

De o saptamana aproape mereu e radar pe mihai bravu, intre calea vitan si splai, sensul spre calea vitan.
Au clienti la greu, scapi de dopul de la pasaj si o calci putin mai tare, asa ca mare atentie.
Este pus sus pe deal, aproape de mega image, de unde au vizibilitate maxima.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Sargon1806

Si eu am observat in Germania, mai ales pe autostrazi, ca limita se cam depaseste cu vreo 20 km/h. De exemplu, cand e Baustelle (santier) si banda a doua are fix 2 m latime, limita este la 60 km/h. Se merge in coloana cu 80 km/h. Mai sunt uneori si radare care iti spun cu cat mergi... nimic, tot peste. La fel si cand e limita la 80 km/h. Se merge cu 100 km/h.

Pe de alta parte, un prieten a patit doua chestii cel putin interesante:
1. A primit amenda pentru ca mergea prea incet. Era intr-o zona urbana, probabil pe banda a 3-a, unde limita minima era de 100 km/h, iar el mergea cu 80 km/h. I-a venit amenda acasa.
2. A primit amenda pentru ca circula cu 36 km/h intr-o zona cu limitare la 30 km/h. Prin zona lui (Koln) exista un fel de politie civila, de obicei batrani fara preocupari interesante, care stau toata ziua cu aparate radar in masina si apoi raporteaza la politie. Cum in zona era o scoala, deci limita era cu un scop, toleranta a fost minima.

asztalos


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Danny550394

Era la Drive Through. Astepta un corn cu lapte. :D

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

JohannDB

#88
Daaa, "frumoasă" imaginea radarului "pitit" pe terasă (DN1 între Aleşd şi Oradea...Uileacul de Criş sau Urvind ; pe acolo) .....Oare proprietarul terasei are "imunitate ruieră" pentru acceptul dat la "parcarea" radarului în acel loc ???
Dar, dacă tot vorbim de "punerea" radarului pe unde nici nu te gândeşti, merită o discuţie şi despre utilizarea radarului înafara condiţiilor şi instrucţiunilor de instalare / utilizare.......conforme cu N.M.-BMRL.RO legale.......




Nu ştiu ce se întâmplă cu introducerea de poze..... vroiam să exemplific ceva la acest punct, dar nu pot încărca o poză; Ăsta este "rezultatul"............Nici măcar n-am pus poza şi apare că am şters-o sau mutat-o !!!

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe