Discuții cu și despre CNAIR

Started by Ionut, October 12, 2015, 06:17:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

adiarc

Ma îndoiesc ca s-a făcut ca ploua si a făcut plăti in ciuda lipsei AC si a celor 300 de note de neconformitate,doar din incompetenta....cineva va ciripi si atunci le vine la toți randul
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

probabil asta a fost. Intr-un reportaj anterior se spunea ca au fost chemati la DNA ca martori vreo 10 oameni si urmarirea penala e in REM. Probabil unii s-au speriat si au aruncat toate vina pe el....sau cine stie ce marturii au facut.

Si exact din cauzele spuse de Vancouver, nu cred ca veneau la CNADNR sa-l'"salte"" pe Neaga. Nu cred ca s-a emis mandat de aducere din cauza ca el nu s-ar fi prezentat la vreo chemare a procurorilor.

Probabil i s-a dat doar semnal sa fie cuminte si sa plece fara prea mult zgomot ca....""i am watching you"".
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

cristi5

Quote from: vancouver on December 08, 2015, 05:17:38 PM
PS. Ca sa fiu mai clar: un om poate fi condamnat pentru coruptie doar daca se constata ca a avut un avantaj / si-a creat un avantaj personal prin actiunile respective. Chiar si la infractiunile cu violenta se cauta "motivul" faptelor.

Pai exista folosul necuvenit: eventuala castigare a alegerilor prezidentiale de catre seful sefului sau. Astfel de avantaje electorale au fost instrumentate cu mai mult sau mai putin succes cel putin in cazurile Nastase si Dragnea.

adiarc

Eu unul nu cred ca va rămâne așa si nu vreau sa accept acest lucru sub nici o forma......avem prejudiciu de zeci de mil de euro,lucrari prost făcute si suntem in pericol sa pierdem toți banii europeni cel putin pe acel lot.

Ma aștept ca si alții care au grăbit deschiderea înainte de alegeri sa fie "chemați" la audieri.......ca sa terminam odată cu tăierile astea premature de panglici
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

Pai asa trebuie sa-i salte pe foarte multi. In cazul lui Boc s-a soldat cu muuuulte accidente (vezi Arad-Tm, A4) si cu lucrari degradate (Centura nord Bucuresti). si Boc nu poate sa o dea la intors...doar el cu manuta lui a dat bidoanele de plastic, sau a condus primul cu paharul pe bord.

Din cate vad, DNA oricum nu actioneaza asa. Daca nu e punct ochit punct lovit...nu prea se baga. Asteapta pana au tot ce le trebuie.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alecu26

Quote from: adiarc on December 08, 2015, 06:08:37 PM
Eu unul nu cred ca va rămâne așa si nu vreau sa accept acest lucru sub nici o forma......avem prejudiciu de zeci de mil de euro,lucrari prost făcute si suntem in pericol sa pierdem toți banii europeni cel putin pe acel lot.

Ma aștept ca si alții care au grăbit deschiderea înainte de alegeri sa fie "chemați" la audieri.......ca sa terminam odată cu tăierile astea premature de panglici

dar pe de alta parte sa nu riscam sa cadem in cealalta extrema. Lucrari finalizate...dar nedeschise ca, cuiva ii e frica sa taie panglica. Ca parca mai conteaza in stabilitatea lucrarii, daca panglica e taiata acum, sau peste 6 luni când e termenul contractual.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

horatiu.cosma

De acord Adi. Adica de cand pana cand posturile de conducere la stat au ajuns sa fie niste metode de "playing god" pe banii celor care i-au pus acolo fara posibilitate de raspundere penala. Se demonstreaza ca ai gresit cu buna stiinta si ai viciat statul de sume grase, ai platit.

cristi5

#127
Quote from: alecu26 on December 08, 2015, 06:11:38 PM
Pai asa trebuie sa-i salte pe foarte multi. In cazul lui Boc s-a soldat cu muuuulte accidente (vezi Arad-Tm, A4) si cu lucrari degradate (Centura nord Bucuresti). si Boc nu poate sa o dea la intors...doar el cu manuta lui a dat bidoanele de plastic, sau a condus primul cu paharul pe bord.

Au fost si acolo note de neconformitate ignorate, expertize tehnice ignorate si toate celelalte proceduri ignorate (vezi raportul corpului de control) pentru o deschidere grabita pe motiv electoral?

Daca ar fi existat asa ceva, la ce activitate febrila a fost in corpurile de control dupa guvernele pe care le numesti, ar fi fost cu siguranta descoperite si trimise la DNA. Unele astfel de rapoarte ale corpului de control au fost trimise in justitie, si s-a ajuns (si) la guverne de aceeasi culoare politica (vezi Microsoft).

Accidentele nu sunt vina functionarului guvernamental sau a politicianului decat cel mult din punct de vedere moral. Multe se incadreaza probabil la neadaptarea vitezei la conditiile de drum...

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on December 08, 2015, 06:15:15 PM
Se demonstreaza ca ai gresit cu buna stiinta si ai viciat statul de sume grase, ai platit.
Păi fii sigur că îl vor purica şi pentru bani...
Vezi că raportul vorbește şi despre execuţia bugetară, şi despre salarii nejustificate şi numiri anapoda...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

in sfarsit subliniaza si raportul ce tot spun eu pe aici de multa vreme: 20% personal de conducere. Adica in medie un om conduce alti 4 doar.

Sunt birouri cu un singur angajat sau doi, din care e unul e sef...ca deh...nu pot fi doar colegi. Poate ca pe hartie salariile sunt mici, dar prin mici tertipuri se ajunge la salarii fata de care ti-e si rusine sa spui ce salariu ai tu ca Project Manager la Astaldi, TS, sau UMB.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

In ultima parte a documentului se vorbeste de zeci de mii de ore suplimentare platite cu milioane bune...
Si se spune (corect) ca nu este o mare problema in cazul angajatilor de pe teren, dar de unde naiba au bagat atatea ore suplimentare TESA din CNADNR central ?
Probabil ore suplimentare ca sa recupereze timpul petrecut la Matache in orele de program... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Exact. Spre exemplu orele suplimentare. Sumele pentru astfel de ore sunt imense. Eu daca am ghinionul sa prind un task estimat prost(subestimat) lucrez in plus fara sa pontez toate orele suplimentare, ca deeh, nu e frumos sa ies prea mult din estimare. UMB lucreaza 16 ore pe zi si se vede. Oare nu are si CNADNR-ul JIRA sa vedem pe ce au pontat atatea ore in plus? Adica totusi, evaluarea a 4-5 oferte pe un ciot de autostrada merge repede, mai ales cand faci overtime...Ce sa mai zic de o oferta(centura Comarnic)?

alecu26

basca ca 99,99% din angajati sparg usa la 16.00..sau cat o fi programul oficial. Si vinere scurta.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

cutter acum la Digi24 pe tema CNADNR
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mariansb

#134
Quote from: vancouver on December 08, 2015, 05:17:38 PM
Probabil Neaga urmeaza sa mearga la DNA ca martor legat de lot III. Nu au cum sa-l acuze de ceva deocamdata, adica sa-l cheme cu mandat. Probabil vor audia ca martori mai multi oameni din CNADNR. Ne aflam intr-o faza preliminara, de strangere de informatii.

Numai daca se constata ca - de exemplu - ca Dl. Neaga ar fi primit mita sau a facut altceva contrar legii, poate fi arestat preventiv. Pentru o gestiune gresita a unui contract sau decizii eronate ca sef al CNADNR nu poate fi in nici un caz arestat si nu poate primi o pedeapsa cu inchisoare. Chiar si eventuale despagubiri sunt greu de impus. Exceptie: daca a pus in mod direct in pericol viata cuiva sau daca a distrus cu mana lui ceva... Ceea ce mi-e greu sa cred.

PS. Ca sa fiu mai clar: un om poate fi condamnat pentru coruptie doar daca se constata ca a avut un avantaj / si-a creat un avantaj personal prin actiunile respective. Chiar si la infractiunile cu violenta se cauta "motivul" faptelor.

Ba poate fi pus sub acuzare si daca va fi gasit vinovat , va fi si condamnat , in cazul in care prin modul cum si a  indeplinit atributiile de serviciu , a cauzat  o paguba ( art 297 Cod penal). Daca acea paguba e mai mare de 2.000.000 lei pedeapsa e mai mare , respectiv cu limite in speta intre 3 ani  si 10 ani si 6 luni de inchisoare.
DNA e competent si pentru infractiuni asimilate celor de coruptie , cum e cazul abuzului in serviciu ( art13/2 din Legea 78 /2000), care presupune ca functionarul sa fi obtinut pentru sine ori PENTRU ALTUL (a se citi Imbecilio)un folos necuvenit ( situatie evidenta) .
Deci nu vad de ce ar fi chemati Neaga si alti responsabili din CNADNR doar ca martori...
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell