Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pasadia

Îți răspund doar pentru DN11, parcurs în urma cu câteva săptămâni... Eu l-aș lăsa la verde pe toată lungimea. Da, se prezintă mult mai bine decât în anii anteriori (pre-2019): a primit asfalt pe aproape întreaga lungime și pe toată lățimea, a avut parte de câteva lucrări (parapeți median pe mijloc între BV și Harman, finalizarea unui pod la Poiana Sărată și cel de la Oituz). Însă:
- centura Tg. Secuiesc e proasta; de altfel sectorul estic din Târgu Secuiesc (intrarea în municipiu până la primul giratoriu) e spart în totalitate, se introduce canalizare (cred), se circulă mai degrabă pe pietriș
- pe serpentinele de coborâre spre Moldova nu s-a intervenit deloc in zona alunecării unde nu avem 3 benzi ci doar 2; nici măcar marcajele nu sunt prea bune in zona aia
- podul de la Poiana Sărată e neatins (se circulă pe acea varianta scurta de ocolire dar care e complet distrusa
- traseul prin Onești e tot vai de el.

In plus nu cred că merită albastru și pentru că nu vorbim de vreo reabilitare serioasa a drumului. Nu a fost lărgit, nu are fundații sau rigole noi, etc... In continuare la ploi cat de cat puternice avem apa pe carosabil, marcajele se șterg anual, etc...

cristian_ch

Quote from: b17liviu on June 26, 2021, 09:46:04 PM
DN 12c Lacul Rosu-Gheorghieni ,daca la parcurs cineva recent si in ce stare se prezinta , in luna martie 2021 am trecut pe acolo si era plin de gropi , poate sa mai intamplat cate ceva intre timp.
În februarie era praf, am făcut slalom printre gropi!

Kanesil

Știe cineva care mai e starea drumurilor DN25 Galați - Tecuci și DN23 Brăila - Focșani?

Dan74

De joi pana duminica am parcurs circa 1500 km pe drumurile patriei, nu mentionez ce este conform hartii, insa am de facut cateva observatii:
- DN 16 chiar este o alternativa la clasicul drum Cluj - Reghin (A3-DN15), pacat ca a ramas nerezolvata portiunea de circa 10 km dinainte de Reghin;
- DN 15 din pasul Creanga si pana in Borsec se reasfalta;
- DN 15B in zona pasului Petru Voda (intre Petru Voda si Pluton) pe circa 2-3 km, de o parte si alta a pasului, asfaltul s-a ridicat la imbinarea placilor de beton, noroc ca nu se poate circula cu viteza mare;
- trecerea de cale ferata de pe centura Tg. Secuiesc (de langa giratoriu) poate concura cu trecerea de la Ludus, noroc ca de aia am scapat  >:(

zeckesan

Câteva update-uri după drumuri făcute săptămâna trecută

DN57 ieșirea din Orșova spre Eșelnița --- tasări pe marginile drumului, zone foarte denivelate și cu potențial de daune serioase la mașini
DN57 Orșova - Cozla --- per total nu arată a drum de albastru, are petice, denivelări și mici crăpături; nu este aglomerat, se merge bine, dar cred că un verde este mai corect
DN57 Radimna - Naidăș --- are doar câteva denivelări/tasări punctuale dar arată și se simte bine drumul prin pădure; cred că este de verde fără probleme
DN57 limita CS/TM (Dealu Corcanu) - Moravița --- foarte denivelat, arată și se simte foarte rău, portocaliu overall dar se îndreaptă cu succes spre roșu
DN1 intrarea în Făgăraș dinspre Sibiu --- aprox 1 km sub orice critică (strada Doamna Stanca)
DN1A Săcele - limita BV/PH --- bine spre foarte bine, arată și se simte de verde
DN1A limita BV/PH - Cheia --- mai prost decât sectorul din BV, probleme punctuale în zona serpentinelor de lângă fabrica Keia (niște gropi de toată frumusețea greu de văzut și de ocolit)
DJ101T Vărbilău - Aluniș --- drum bun prin sate, verde
DJ214 pod râul Aluniș - Pietriceaua --- urcarea spre Pietriceaua este foarte abruptă și se face pe plăci betonate care s-au măcinat, foarte greu de trecut; roșu spre roz (sau magenta, ce o fi aia)

rizelgeorgel

Stie cineva starea drumului E 76 pe toată distanta lui? (Deva - Oradea)

TibiV

Este DN76, nu E76.

Și găsești filmări pe topicul Drumuri Naționale.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dan74

^^ Situatia pe DN76:
- Oradea - Stei se circula bine, pe portiunile in lucru este cam peste tot asfalt nou, acum o saptamana era un semafor in Bratesti;
- Stei - Varfurile, este in lucru, are portiuni proaste;
- Varfurile - Deva este ok.

vasybogdan

Quote from: cristian_ch on July 06, 2021, 09:29:33 PM
Quote from: b17liviu on June 26, 2021, 09:46:04 PM
DN 12c Lacul Rosu-Gheorghieni ,daca la parcurs cineva recent si in ce stare se prezinta , in luna martie 2021 am trecut pe acolo si era plin de gropi , poate sa mai intamplat cate ceva intre timp.
În februarie era praf, am făcut slalom printre gropi!
Sunt si cateva gropi mai rele reaparute, dar a fost plombat si unele portiuni asfalt pe ambele sensuri!


dumbravaandrei

De la Capalna la Tarnaveni cum e drumul? E ok ca sa evit coada de pe A de la Tg. Mures?


pasadia

Nu știu la care Căpâlna te referi. Dar mă gândesc că te referi la nodul Iernut, caz în care îți zic așa:

DN14 A + DN14 se prezintă în stare bună. Eu personal am parcurs des traseul Iernut - Târnăveni - Medias - Sighisoara  când pe deoparte nu exista bucata de A3 de ela TGM și mai aveam și șantierul de la Văleni (pe DN13) plus strangularea la podul peste M300 la intrarea in Sighisoara (adică în perioada 2018-2019).


Nu am mai avut drumuri in zona prea des dar dacă situația de la Ungheni e atât de nasoala nu ți-aș recomanda oricând varianta asta.

mircea

#2637
E un pic vălurit drumul între Cerghid și Căpâlna (Mica). Dacă Waze îți arată coadă de pe bretelele A până la giratoriul din Ungheni, preferabil e să mergi pe DJ-uri de la Târnăveni.

LE: Eu acum văd că ai întrebat de Căpâlna-Târnăveni, nu Ungheni  :-[ . Un pic mai bun ca cel pe care l-am descris anterior.

pasadia

@dumbravaandrei Tu vrei sa mergi BV - CJ, nu? Caz în care chiar nu m-aș baga pe DJ 142 și 151. Mai îngust, asfalt mai prost, geometrie urâtă cu curbe și multe localități...

Adrian.TM

#2639
O actualizare pentru drumul național 17C:
În județul Maramureș, porțiunea dintre Săcel și Moisei a fost proaspăt asfaltată, mai trebuie făcute marcajele.
În județul Bistrița-Năsăud, o secțiune de vreo 3-4 kilometri dintre Fiad și Romuli este PRAF, literalmente, drumul fiind compus doar dintr-un strat de pietriș în prezent.Mă gândesc că se vor apuca și de asfaltare în lunile care urmează, deși nu am văzut niciun fel de utilaj de construcții în zona respectivă.