Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

dragos76

^^
Cred că e o chestie subiectivă. Știu că au mai fost și alți membri care au sugerat modificarea asta. Mie nu mi se pare așa dezastru, excepție porțiunea din Alba de la ieșirea de pe centură până după podul peste Mureș. Dacă nu e trafic, se poate merge lejer cu viteza maximă legală. Marcajele ok-ish.

gsimon





Powered by API/PUM imgur uploader
cam asa arata portiunea de care a mentionat colegul pe Ionesti Varfurile. Parcurs in duminica.

Vlad_SV

Buna ziua!

Am si eu cateva completări la acest subiect:

- DN 17A portiunea Campulung M - Vatra M e in lucru. S-au asfaltat cam 10 km din cei 20.

- DJ 173 poartiunea roșie poate fi trecuta cu verde dacă nu chiar albastru. Am trecut pe acolo saptamana trecuta si e bun. Portiunea galbenă insă poate rămâne asa. Acolo nu s-a reparat

- Ar putea fi trasat pe hartă și DJ 151 Luduș - Lechința fiind un drum albastru, pe alocuri verde care e o scurtătura pentru cei din zona Alba Iulia care vor sa ajunga la Bistrița.

- Alt drum in lucru e DJ 174 / 174C / 174A Vatra Dornei - Bilbor - Secu - DN15 insă, momentan, nu poate fi traversat in totalitate cu o masina mica din cauza unei porțiuni de 2 km la granița dintre județe. In rest e asfaltat si in curs de asfaltare.

GML

Au reasfaltat pe DN1F portiunea intre limita jud. Cluj pana la giratoriul, care merge spre A3, la Nadaselu. Drumul e bun, dar inca lipsesc marcajele de pe asfalt, si seara e mai greu de condus pe sectiunea asta.

chr

DJ572 intre Buzias si A1, nodul Topolovatul Mare este acum de verde.
Am fost recent, este refacut asfaltul, nu mai sunt denivelari si este marcat atat pe axul drumului cat si pe acostament.
Lucrarile la podul peste Timis s-au terminat, se prezinta bine.

Vlad94

@chr Stii ceva de stadiul dj 572 intre Buzias si Berzovia?

danutzu_1069

@Vlad_SV, ma intereseaza DN17A, urmeaza sa il parcurg cam peste 2 saptamani de la Campulung M spre Radauti.
Care este ritmul asfaltarii?
Se circula alternativ la paleta sau cu semafor?

Bogdan1101

Folosiți harta postata in cadrul acestui topic sau aplicația Guru Maps?

dhragosh

Buna Seara,
Am citit cam ultimele 4-5 pagini din acest topic insa nu imi este clar un aspect.

Tot ceea ce mentionati/adaugati dvs cu privire la calitatea drumurilor prin acest forum se reflecta/updateaza si pe site-ul proinfrastructura rubrica harta calitatii drumurilor?
Daca da, la cat timp se face un update?
Multumesc!

qew00

#2454
DJ 709 Arad- Horia - Siria, asfalt exista doar in localitati si inainte de Siria cu 3 km(asfalt de galben/verde) Exista portiuni in lucru neasfaltate doar cu pietris destul de mari(aprox 10 km), si multe situatii cu doar un sens. Teoretic ar trebui sa fie in lucru.

Deci de evitat, pentru Arad- Siria, clar via Sambateni - Ghioroc- Siria(DN7 si DJ708B).

DJ 708B Siria - Ghioroc - Paulis - verde.

DN 7 Arad- Lipova, mi s-a parut de verde si pe portiunea Paulis - Lipova.


gsimon

Stie careva care e starea drumului de la Sebes la Obarsia Lotrului 67C?
Parca retin ca s-a asfaltat ceva...
Doar portiuni/carpeli? Sau ceva mai semnificativ?

Mersi pentru informatii!

dr4qul4

@dhragosh, harta de pe proinfrastructura.ro isi ia datele direct din OSM, iar acolo actualizarea este la liber. Sunt cativa pe forum care mai iau informatii de aici si updateaza in OSM. De preferat ar fi ca cine scrie aici, sa updateze si direct in OSM daca diferenta este semnificativa (adica atunci cand apar gropi sau dupa o asfaltare ceva mai lunga de un petic).
Pe OSM sunt si altii care fac modificari, in special din randurile motociclistilor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Dan74

Acum o saptamana scriam despre DN11, acum in week-end cand am mers din nou surpriza: am dat de asfalt nou pe portiunea de la intersectia cu DN2D pana la zona deja asfaltata din zona pasului Oituz si marcajele trasate. Acum DN11 intre Targu Secuiesc si Oituz este cam de albastru cu exceptia unei portiuni de la iesirea din Targu Secuiesc.

iliutu

Salut, DN13B intre Praid si Joseni este acum verde pe toata portiunea, la fel si DJ153 intre Eremitu si Reghin.

Vlad_SV

@danutzu_1069
Pe DN17 se circulă cu semafor. Porţiunile pe care se lucrează sunt lungi şi se stă mult la semafor. Ritmul e destul de bun. Pe porţiunea Vatra Moldoviţei - Rădăuţi e ca pe hartă.
Voi merge săptămâna asta să văd care e stadiul lucrărilor