Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gruiarew

Am fost doar până la Țela, nu știu cum e după. Au apărut gropi, dar nu e nimic de speriat încă, sunt micuțe, dar o să crească ele. La Ostrov e reparată trambulina peste pod, dar mai e una la intrare în Țela. Aș zice că se poate merge lejer cu 70, dar la cum pare, se va degrada. Nu mai știu exact unde, cred că în Bacăul de Mijloc lipsea o bucată de asfalt, pe margine, pe sensul spre Săvârșin. Nu e circulat, se poate circula lejer pe mijloc. Pentru un DJ eu zic că-i ok-ișh
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Cuneo

Mulțam! De la Bata la Lipova e foarte bun, puținele crăpături și tasări de pe margini, au fost frezate și asfaltate acum vreo 5-6 săptămâni.

Kamov

Salut,
DN71 este tot galben intre Fieni si Sinaia?
Mersi

Jordan

Drumul 251, porțiunea Tecuci - Valea Mărului - Cudalbi, a fost modernizat, asfaltat lățit la nivelul unui DN și marcat.

Propun culoarea VERDE.

În acest moment se desfășoară lucrări de modernizare în zona Schela și Combinat, iar când vor fi gata, se va putea  circula, între Tecuci și Galați, și pe această variantă, mult mai puțin aglomerată.


mircea

De la ieșire din Aiud și până în centura Alba Iulia ar trebui coborât la galben. Multe denivelări și gropi din ce în ce mai mari.

mopy

Stie cineva care e starea drumurilor:

DN11B Cozmeni - Tg.Secuiesc;
DN2D  Tg.Secuiesc - Focsani
DN23  Focsani - Braila
DN22  Braila - Isaccea - Tulcea

Madd0x

De DN11B nu știu, dar pe restul le-am făcut acum 2 săptămâni și confirm că sunt valabile, în linii mari, culorile de pe hartă, cu următoarele observații:

  • DN2D Ojdula-Focșani este în continuare un drum aproape ,,perfect": asfalt bun, profil ,,lat", marcaje, benzi de depășire pe urcare din loc în loc; între Ojdula și Tulnici, pe un segment de cca 45 km, este foarte virajat, însă și foarte liber. Din punctul meu de vedere, e un Rucăr-Bran cu asfalt bun și fără trafic. Deocamdată... :D
  • DN23 Focșani-Brăila nu e grozav, are profil ,,îngust" și asfalt vălurit, cu unele porțiuni mai bune decât altele. Totuși, ,,compensează" prin faptul că e în mare parte drept și are localități puține pe parcurs.
  • DN22 Brăila-Tulcea are asfalt foarte bun, dar este destul de virajat și foarte denivelat, cu rampe și pante abrupte. Nu mi s-a părut foarte aglomerat nici ăsta.
Cu ocazia asta, sugerez să se includă pe hartă DN22F Nalbant-Horia. Chiar dacă e un ,,ciot", e totuși drum național. Nu știu povestea lui, presupun că a fost ,,avansat" de puțină vreme la statutul de drum național, dar pare varianta preferată de tranzit dinspre Cataloi (și chiar Tulcea) spre Măcin și Brăila. Verde, la fel ca DN-urile adiacente.

dr4qul4

@kamov, DN71 este mai mult verde decat galben pe acea portiune. A primit de curand un strat de asfalt pe portiuni insemnate.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danyel79

  Confirmam informatia despre DN71 - mai sunt portiuni de galben după Moroeni, pana acolo e de verde.

b17liviu

#2439
Vreau sa merg de la Iasi la Sovata, ma intereseaza portiunea de drum DN 12c Lacul Rosu-Gheorghieni ,daca la parcurs cineva recent si in ce stare se prezinta . Multumesc.

Cuneo

Am circulat în ultima săptămână pe DN7, între Arad și Deva. Toate porțiunile cu gropi și denivelări au fost frezate și reasfaltate recent, VERDE, fără probleme.

atac29

#2441
Salut,
Vin cu o actualizare legata de stare drumului DN76 (E79) portiunea Varfurile - Ionesti.
Am trecut in week-end pe acolo si pe toata portiunea de aprox 15km e turnat asfalt ultimul strat inclusiv, la urcare, in multe locuri, a aparut banda suplimentara pt masini grele, in serpentine.
Lipsesc insa marcajele complet, precum si parapetii si indicatoarele (curba stanga/dreapta (deosebit de) periculoasa, intersectie cu drum secundar, etc)... asadar daca circulati pe timp de zi e perfect...noaptea recomandat este mai cu grija si faza lunga :D mai ales daca nu stiti locurile.

Atentie mai e o portiune aproape de Varfurile intr-o serpentina (aprox 100m lungime) unde drumul e violet = combinatie de pamant, pietris, asfalt, gropi... :D nu stiu, de ce au lasat acolo de izbeliste.

In concluzie pe harta... eu zic ca merita schimbat din violet-albastru in galben-albastru..ca na lipsesc elementele de siguranta rutiera. :D

O alta modificare ar fi drumul de la Ineu la Gurahont - mai exact Ineu - Barsa DN79A cred ca poate fi retrogradat la galben... e usor denivelat, carpit in destul de multe locuri, marcajele sunt sterse in multe locuri.. doar indicatoarele sunt ok.

Si drumul de la Arad spre Siria (DJ 709) a intrat in reparatii avand primul tronson Arad - Horia complet inchis traficului!- culoarea ar trebui violet, dar in lucru (combinatie de pietris si pamant, sapat la structura, largit benzile foarte mult) :D

danretegan

Benesat - Cehu Silvaniei = drum nou (DJ 196)

Dan74

In week-end am mers pe traseul Oradea - Praid - Miercurea Ciuc - Targu Secuiesc - Slanic Moldova si calitatea drumului corespunde cu harta, mai putin DN11 pe portiunea Bretcu- Oituz care zic eu ca este de albastru, s-a reasfaltat toata zona pasului Oituz, acum sa vedem cat va tine asa.

captiva

DN1 Aiud-Sebes - as retrograda la galben de la verde, este din ce in ce mai denivelat si au aparut gropite si chiar gropi in toata regula in unele zone