Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

RobertH

Da , culoarea a fost albastra pusa de cristi5 dar vad ca s-a schimbat intre timp desi nu are sens. Am sa vorbesc cu cine a schimbat, cred ca lucreaza cu date vechi.

Ionutz

DN 18 nu e finalizat total la capitolul marcaje, semnalizari si alte aspecte minore. Ceea ce e important, e faptul ca e asfaltat tot, si se poate circula in conditii foarte bune.

RobertH

O sa ma repet, dar lipsa marcajelor nu justifica schimbarea culorii in una inferioara. Legat de calitatea drumului se discuta de starea drumului nu si de elemente de siguranta (marcaje, parapeti , etc) . Aici e wiki mai multe date despre smoothness.


In legatura cu schimbarea DN18, a fost o greseala din cauza folosirii datelor mai vechi de catre un coleg de pe OSM si mai nou coleg de-al nostru :) . Drumul va reveni de maine la culoarea corecta , adica albastru. Multumesc ca ne-ati anuntat.

repyx

Ziua buna,
Revin la problema DN18. Stiu ca pare frumos, dar momentan s-ar parea ca [cel putin] partea finala Carlibaba - Iacobeni e gata doar 60%. Cel putin asta reiese din reportajul de aici
" " spusa de cei responsabili de lucrare.
In plus iata si un raport care arata stadiul lucrarilor chiar din partea CNAIR.
" https://www.newsbucovina.ro/actualitate/245548/finalizarea-modernizarii-dn-18-iacobeni-borsa-amanata-cu-inca-un-an-de-compania-nationala-de-drumuri-termenul-estimativ-de-finalizare-al-lucrarilor-este-noiembrie-2019-lucarile-au-inceput-in-2011 "
Deci termenele ar fi : tronson 3 - iulie 2019 ; tronson 4 - noiembrie 2019.
Mi-e greu sa cred ca au gasit "ieri" bani la coltul blocului si au terminat brusc TOATA lucrarea, precum si faptul ca nu s-ar fi laudat peste tot ca au terminat un drum atat de important si cerut de noi toti.
Ar fi super daca cei care trec pe acolo ne-ar transmite date noi si SIGURE pentru ca cei ce vor sa mearga pe acolo sa o faca in siguranta.
Sper sa auzim numai de bine.

Toate cele bune tuturor membrilor acestui forum.


RobertH

Poi uite ca tocmai in video-ul pus de tine spune la 0:45 ca pe Carlibaba-Iacobeni(lotul 3) au un stadiu fizic de 95% iar pe lotul 4 (1:25) au 65% .
Ai grija ca si video-ul e din 12 Aprilie iar datele primite de la Ionutz sunt din 26 Mai, adica dupa o luna jumate.

Procentele lipsa pot fi de la faptul ca lipseste ultimul strat de asfalt , nu sunt pusi parapetii, nu sunt puse semne de circulatie sau trasate marcajele , nu sunt finalizate lucrarile de consolidare si scurgere a apelor. Asta nu inseamna ca pe drum nu se circula bine si asfaltul pus nu e in perfect, deci isi merita culoarea albastra.

nasty

#2150
Quote from: akacrys on June 09, 2019, 05:18:48 PM
DN 15 Piatra Neamt-Bicaz, a fost proaspat reabilitat si largit, urmeaza marcajele, poate fi upgradat lejer la albastru  :D

Am trecut prin zonă, luni, 16.06.
S-a asfaltat DOAR până în Straja, cu ultimii 2-3 km numai o singură bandă. Lucrările vor continua, în mod normal până la Poiana Largului, dar dacă până la Bicaz pot fi facute în minim 7 zile, pt rest, nu cred că în vara asta. Prin marcajul nou, drumul fiind lărgit, ar putea fi posibil 50 cm pt biciclete, pe fiecare sens.
Să vedem cum rezistă asfaltul la ultimile ploi torențiale și transportul buștenilor într-o veselie.

Atenție! Podurile nu sunt asfaltate ( nu apartin de Ro) și la unele e un prag, altele ar trebui măcar peticite.

Ionutz

Am trecut azi pe lotul Ionesti - Varfurile al DN76. Se lucreaza sustinut, sunt vreo 4-5 semafoare pe 15 km. Sunt si cateva portiuni unde a aparut si asfalt. Astfel pe harta la urmatorul update se poate trece ca "drum in lucru"










Harry

S-au finalizat lucrarile de extindere la 4 benzi a soselei Lumina - Navodari, evident nu are separatoare de sens si nici iluminat...

mopy

Stie cineva in ce stare sunt:

DN11B Cozmeni - Tg.Secuiesc;
DN2D  Tg.Secuiesc - Focsani
DN23  Focsani - Braila
DN22  Braila - Isaccea - Tulcea

mopy

Stie cineva starea drumului DJ113 Bixad - Baile Balvanyos - Turia - Tg.Secuiesc ?

pentium10

anul trecut a fost asfaltata o portiune de 4-6 km de la Bixad, cea mai naspha atunci
dar tot este in zona de mijloc o bucata in care mergi in a doua
in rest cum ajungi spre Turia se inbunatateste

daca vrei sa mai vizitez ceva in zona recomand,
daca vrei in urmatoarele 2 saptamani si atunci recomand, ca e puscata drumul ocolitor pe la Cozmeni, au ras pe portiuni mari asfaltul ce era, dar e foarte accidental (dupa ce se reface atunci prin Cozmeni e mai recomandat spre TgSecuiesc)
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

mopy

Eu peste 3 saptamani vreau sa ajung la Balvanyos, si as merge pe DN11B Cozmeni - Tg.Secuiesc, s-a reparat drumul dupa dezastrul de anul trecut?

pentium10

aia de anul trecut e reparata atunci
momentan e ras o portiune de la Cozmeni, si e foarte accidental

poate in 3 saptamani pun asfaltul
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Xenos

#2158
@mopy

Foarte rau de la Balvanyos Resort (cumpana de ape) spre Bixad, o mare bataie de joc, mai ales dupa intersectia cu DJ spre lacul Sfanta Ana (localnicii injura guvernul la greu; partea interesanta e ca pare ca acest drum a fost DJ si a devenit DN tocmai pentru o reabilitare care nu a mai venit...); spre Tg. Secuiesc e mult mai bun, cu exceptia primilor 3 km dinspre Balvanyos (de la hotel pana putin dupa Baile Balvanyos). Anul acesta am preferat sa urc dinspre Tg. Secuiesc.

mopy

Stie cineva in ce stare se mai afla drumul DJ135 Targu Mures - Sarateni (Sovata)?