Waze, Google Maps și navigație GPS

Started by sebba, September 04, 2012, 12:29:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

reed


horyatm


reed

A aparut si lotul Aktor pe Street View
Link

C0ndu

Pentru posesorii de aparate Garmin compatibile, a apărut noul RO.A.D.2022.15.
https://www.rqa.ro/produs.php?id=452&subcat_id=39&cat_id=19

dr4qul4

Luni, la Cetatea Poienari, un domn pe la vreo 60 de ani, care venea din Timisoara, mi-a spus ca abia a ajuns... de pe "Centura de la Calimanesti, gps-ul (folosea google maps) l-a bagat pe un judetean de a crezut ca ramane acolo".
Din ce zicea el era vorba de DJ703G. A ramas blocat pe urcare (plouase putin de tot in zona), dar niste localnici i-au zis sa-i dea incet ca "daca e diesel trece, daca era benzina ramaneai aici". Aceeasi localnici i-au zis sa tina drumul drept pana la Tigveni, sa nu faca prima la stanga cand ii zice gps-ul, ca e la fel de rau si drumul ala (pb cel prin Valea Danului).

Acum am verificat si eu. Waze de baga pe DN73C, in schimb Google Maps te baga prin DJ703G si DJ703M. Da chiar 10 minute mai repede, acum cand nu exista trafic!
Nu prea inteleg ce a patit Maps-ul, dar nu este OK sa te bage printr-un drum cu 2 sectoare neasfaltate, pe care nu scoti 1h (40 de km) nici daca ar fi asfaltat complet si cu gropile peticite.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

marinul

E ok ce varianta imi propune maps-ul pt ocolirea Timisoarei?





Powered by API/PUM imgur uploader

alexandru_m

Ruta pare a fi A1 - Moravita. Depinde din care parte se vine pe A1. Dinspre Lugoj poate avea ceva sens pana intr-un punct (Mosnita), dar daca se vine dinspre Arad raspunsul meu este HELL NO.

marinul

Scuze acum am observat ca nu am prins partea de sus, da e dinspre Arad cu iesire de pe A1 la Remetea

alexandru_m

Nu as ocoli atata. In functie de ziua / ora la care se merge m-as duce prin oras. Cel mai probabil A1-Giarmata-Dumbravita-Iulius-Circumvalatiunii-Gara-Sagului si tot inainte. Daca nu prinzi ora de varf e ok.

Inclusiv pe ruta data mai sus prin sate poti avea surprize neplacute la ore de varf. Seara (5-6) daca vii din Mosnita spre Remetea stai 10-15 minute linistit doar pentru a intra in DN6 la Remetea dinspre Bucovat. Deja multa lume foloseste si ruta asta.

Cuneo

#489
@marinul
Nu merită să faci atâta ocol, dacă vii dinspre Lugoj urmezi Bucovăț, Moșnița Nouă, intri în Timișoara, faci sensul giratoriu la AEM, mergi pe strada Lidia, Calea Girocului, Giroc, Chișoda, DN 59 Șag, Jebel...dacă vii dinspre Arad, urmează traseul indicat de alexandru_m.

adrian sibiu

Bună dimineața tuturor!
Îi rog pe colegii noștrii tehnicieni,să facă un apel către cei de la Google Maps și Waze pentru includerea lotului1 în rutarea de tranzit !
Au trecut două zile și încă nu apare ca și varianta de ales !

danutzu_1069

Pe waze nu sunt probleme, apare pe harta și route-eaza...

mirceaeliade

@adrian sibiu daca esti in GMaps, da right-click pe harta dupa aia "report problem>fix existing road>" si dupa aia descrie problema.  Cei de la Google sunt cam inceti si daca nu le dai un link de la stiri uneori nici nu iti schimba. Dar daca 50 de oameni dau report poate chiar rezolva problema pt ca apare ca importanta daca 50 o raporteaza

Xed

Eu mi-am facut treaba si am raportat ca missing road.  O:-)

C0ndu

Pentru posesorii de aparate Garmin compatibile, a apărut noul RO.A.D.2022.25.
https://www.rqa.ro/produs.php?id=452&subcat_id=39&cat_id=19