Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

TibiV

Mai baieti,
aveti impresia ca sunt pe forum de cateva luni?!?!....

Ionut,
te rog sa introduci urmatorul "icon": [irony] text.... [/irony]
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

păi era formulată cam neclar :)
Oricum mi s-ar părea interesant ca unii din ăștia din CNAIR care semnează "cum vrea mușchii lor" să ajungă într-o bună zi la lopată pe unul din șantierele pe care le-au întârziat :)

paulmare

Unii din cnair ar merita cu brio sa treaca si ei prin procesul asta sa vada de aproape cum se construieste o autostrada, din postura de detinut intr-o echipa de lucru a penitenciarului, la dat cu lopata sau shmac sau la roaba, pe bucata asta de A10 aproape de aiud, sau pe A0 aproape de jilava 

paulmare

Carutasul :) gand la gand cu bucurie

Ionut

Aduceți-mi aminte, de cand lucrează Pizzarotti și Aktor la A10? Utilaje în teren gen. Din 2014 parca? Incredibil, am uitat, asa de multi ani au trecut. :rant:

Aiud.dan

Pentru  TibiV, in tara asra sa lucrat foarte mult in constructii si in agricultura cu detinuti ,de ce la autostrada ar fi ceva ridicol sa se lucreze cu detinuti,se incheie un contract cu plata la ora,pontaj, protectia muncii si totul e in regula,cunosc foarte bine tot acest sistem in care se poate incheia asemenea contracte de lucru cu detinuti ,se poate face asa ceva,

florin74

^^  a doua jumatate 2015. Contractele cu Aktor si Pizzarotti sunt  semnate undeva in noiembrie 2014.

dr4qul4

actorii si pizarii au intrat in santier la 6 luni dupa Porr si TS. Aia au terminat de 2,5 ani. Acelasi proiect, aceleasi probleme birocratice.
Astia mai au vreo 2 ani.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cristi5

#17198
Inseamna ca Aktor si Pizza au pierdut momentul oportun. Asta era, acum e clar.

Cum zice Pink Floyd:

No-one told you when to run, you missed the starting gun.

Todo

poate alt ministru, alta conducere CNAIR, alt DG, alta lege.
din cate ma amintesc eu TS a executat o gramada de lucrarile fara AC si receptionate prin expertiza (era obisnuit la vremea aia).

tom

Poate ofera domnul ministru si cei din CNAIR detalii, daca tot viziteaza azi cele doua loturi.


udar

^^^^
daca nu putem sa raspandim niste km de autostrada poate ne adunam mai multi  si  raspandim niste corona..... :bash: :bash:


horatiu.cosma

Incredibil câtă incompetență... PENIBIL

Transelectrica: CNAIR trebuie să ne dea exproprierile

Cecan de la DRDP Cluj: Ba nu, Electrica trebuie să își rezolve relocarea...

Atât poate statul român, să se uite cu anii la 2 stâlpi și să își dea cu stângul în dreptul. Și-a dat Electrica lege că relocarea e responsabilitatea investitorului, și-a dat CNAIR lege (ultima modificare a legii exproprierilor 255/2010) cum că e treaba Electrica/Transelectrica să își rezolve stâlpii când vine o autostradă, problema e că ambele sunt în vigoare și fiecare o bagă la înaintare pe a lui, însă nimeni nu face nimic, că e mai simplu să dai vina pe cineva decât să muncești.

Eu zic că e compromis complet Alba Iulia Nord, le ia cel puțin 3 luni să facă exproprierile din momentul în care ies din lene și se apucă de HG-ul de exproprieri. Ăsta e nivelul statului...