[B] Magistrala M4 Straulesti-Gara de Nord-Progresul

Started by Ionut, December 26, 2011, 08:28:22 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Adi, doar faceam haz de necaz.

Este drept, stuatia de acolo e mai mult de plans decat de ras...

Eu sper totusi sa termine evaluarea inainte de da6ta limita de 10.02.2017... Mai ales ca stim cine va castiga.
Poate se forteza un pic si anunta "castigatorul" in cinstea Zilei Nationale - si atunci mai castigam si noi (beneficiarii metroului) doua luni si jumatate...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Orice ar fi, ii urmarim indeaproape.  8) Dar macar sa nu mai dea anunturi de presa din alea sforaitoare.

Ionut

Sunt sforaitoare pentru noi. Marea masa de oameni ia de bune acele declaratii. Asa ca te rog să ne tii la curent. Cheers!

dr4qul4

Directorul metrorex de atunci (2015) a avut alte treburi
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Quote from: dr4qul4 on November 17, 2016, 11:16:52 PM
Directorul metrorex de atunci...

Cine o fi, cine o fi ?...
Ca parca am mai auzit de el si mai recent...  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Da. Magistrala 4, după cum ne-am angajat, este în termen şi o să fie inaugurată, cele două staţii de care vorbim - Străuleşti şi Laminorului, pe 20 decembrie.

Buse la Hotnews

GDPR

#141
Exista o singura varianta ca statiile astea sa se deschida pe 20 decembrie, dar care nu e deloc "Kosher" si anume ca Metrorex sa se inteleaga cu constructorul sa execute o parte din lucrarile de curenti slabi (cablaj, detectori fum, centrala de incendiu) fara a avea contractul semnat, ca sa poata sa fie indeplinite pana atunci conditiile minime cerute de ISU pentru PIF. Lucrul asta este posibil sa se intample, avand in vedere ca lucrarile din contractul actual se executa de Astaldi-Somet-TIAB-UTI, iar pentru curentii slabi s-a depus o singura oferta de catre UTI-TIAB, dar totusi e riscant pentru constructor, pentru ca teoretic exista posibilitatea anularii procedurii pe motiv de "oferta inacceptabila sau neconforma". Oricum, va mai dura cca. 4 luni de la semnarea contractului pana la finalizarea integrala a sistemelor de curenti slabi, inclusiv legarea la dispecerat.  :zen:

GDPR

Avem amanare si la a doua licitatie pentru curenti slabi:

QuoteSistem de informare dinamica a calatorilor, inclusiv sistemul de sonorizare. Magistrala 4. – Racordul 2. Sectiunea Parc Bazilescu (PS Zarea) - Lac Straulesti.

Stare curenta: In desfasurare - Evaluare tehnica

Data limita de evaluare a ofertei: 22.02.2017 18:00


GDPR

Am trimis urmatoarea adresa catre Metrorex, cu copie la ISU si ISC. Sa vedem cand si mai ales ce raspund  ;)




Ionut

E bine ca ai trimis si la ISU. Chiar sunt curios ce raspund. :)
Teoretic, legal, nu se pot da in circulatie...

stangabriel

S-a asfaltat in jurul accesului A Laminorului , iar la gura de ventilare au curatat sparturile de pe bulevard, poate se apuca de cimentat.

GDPR

#147
^S-a asfaltat cam jumatate, restul probabil azi.

LE: Gata, s-a asfaltat tot in jurul accesului.

stangabriel

#148
Azi de dimineata nu se betonase inca bulevardul , cofragul era doar pus pe pozitie la gura de ventilatie.

strainu

Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.