Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 37 Guests are viewing this topic.

TibiV

Ar trebuie sa pun cruce rosie la aceasta postare a ta.
Ca sa o putem rediscuta peste X ani.. :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Hercule

#20342
Cateva poze de azi, doar de acolo de unde am observat modificari:

La supratraversarea de la Hadareni s-a montat a dou pereche de suporti pentru montaj tablierul metalic:




Foreza in actiune la supratraversarea de la Campia Turzii:




Pentru prima data panoul VMS in functiune pe A3 Campia - Turda:


Bonus (de la foarte mare distanta)

Podul peste Mures de la Ludus:


Supratraversare DN15 la Chetani:


Supratraversare A3 la Hadareni:


Supratraversare DN15 la Hadareni:



Powered by API/PUM imgur uploader
Deșteaptă-te române!

kumar

Quote from: infraAdi_ro on April 09, 2019, 11:29:27 PM
Quote from: Dominik on April 07, 2019, 07:49:24 PM
Multumim pt poze marinul, chiar ma intrebam ce mai face Selina  ??? mai are vreo 2-3 luni de proiectat, dar dupa cum se vede din poze lucreaza si la organizarea de santier, sper sa-i vad din Vara lucrand

Am vorbit azi cu un inginer de la Selina si imi spunea ca in data de 15 aprilie vor primi ordinul de incepere a lucrarilor...Proiectul e gata....nu stiu daca e si aprobat in CTE-CNAIR.

Stiu ca inca e devreme, dar sunt ceva noutati?  :D

Ciprianul

Cica pe eBihoreanul e un articol cum ca s ar fi dat ordinul de incepere la Bors - Biharia. Nu stiu cat e de adevarata informatia.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

voicul

Am cautat eu articolul:

"Azi am primit ordinul de începere a lucrărilor, azi le-am început", a declarat luni, pentru BIHOREANUL, proprietarul grupului de firme Selina din Oradea, Beniamin Rus, care anul trecut a câştigat în asociere cu compania Vahostav SK din Slovacia licitaţia pentru proiectarea şi construirea a 5,35 kilometri de şosea din totalul de 51 kilometri.

Restul: https://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-1/vin-alegerile-au-inceput-lucrarile-pentru-construirea-lotului-de-535-km-al-autostrazii-transilvania-intre-bors-si-biharia-148289.html

StefanCelMare

Straco, trasă de urechi.

<<Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, s-a declarat, marţi, ,,profund nemulţumit" de evoluţia lucrărilor de pe Lotul 4 Câmpia Turzii - Cheţani, de pe Autostrada Transilvania, cu o lungime de o lungime de 15,6 kilometri.
Din acest motiv, antreprenorul Straco a fost convocat la discuţii cu conducerea Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).
,,Am vizitat în primă fază tronsonul Iernut-Cheţani, constructorul este în termen, este mobilizat, am văzut că se lucrează intens la grinzile podurilor, deci termenele vor fi respectate şi a menţinut termenul de a da în circulaţie acest tronson la sfârşitul anului 2019. Nu sunt probleme de finanţare, probleme administrative, totul decurge conform graficului. La cel de-al doilea lot, pe care l-am vizitat, pot să spun că sunt profund nemulţumit de modul în care s-a mobilizat constructorul, mâine va veni la domnul Neaga (n.red. șeful CNAIR) antreprenorul de pe Cheţani-Câmpia Turzii pentru a avea o discuţie foarte aplicată. A avansat faţă de prima vizită (n.red. din martie), dar mobilizarea pe care o văd în şantier este nesatisfăcătoare şi nu o să tolerez un astfel de comportament în condiţiile în care ministerul, statul român, este partener onest în relaţia pe care o avem cu constructorii. Mâine (n.red. miercuri) domnul Neaga a convocat antreprenorul şi, dacă nu se mobilizează, cu siguranţă vom trece la etapa următoare, probabil reziliem contractul", a declarat ministrul Răzvan Cuc, după ce a verificat stadiul lucrărilor de pe loturile 3 şi 4, între Iernut şi Cheţani şi Câmpia Turzii – Cheţani, cu o lungime totală de 33,5 kilometri.
Autostrada Câmpia Turzii – Târgu Mureş este împărţită în patru loturi: Lotul 1, între Ungheni şi Ogra, având o lungime de 10,1 kilometri, Lotul 2, pe porţiunea cuprinsă între Ogra şi Iernut, având o lungime de 3,6 kilometri, Lotul 3, între Iernut şi Cheţani, cu o lungime de 17,9 kilometri, iar Lotul 4 Câmpia Turzii - Cheţani are o lungime de 15,6 kilometri.
Două din cele patru tronsoane ale autostrăzii Ungheni - Câmpia Turzii, situate între Ungheni şi Iernut, cu o lungime totală de circa 14 kilometri, au fost date în folosinţă în luna decembrie 2018. Finanţarea lucrărilor este asigurată în proporţie de 75% prin Programul Operaţional Infrastructura Mare şi restul de 25%, de la bugetul de stat, iar finalizarea lucrărilor este prevăzută pentru sfârşitul acestui an.>>


http://www.monitorulcj.ro/actualitate/70515-lotul-campia-turzii%E2%80%93chetani-in-pericol-sa-ramana-fara-constructor-cuc-nemultumit-nu-tolerez-un-astfel-de-comportament#sthash.nrpynPLU.dpbs

laszlo.robert

Parcă  era lot 1,2 Tg.Mures-Ogra si lot 1,2,3 Ogra-C.Turzii ? Oare au uitat dinadins de lotul Tg.Mures-Ungheni(Aeroport Tg.Mures).

SeikonDS

Asta tot întreb si eu , ce se întâmplă cu târgu mureș- ungheni , se pare ca au uitat de el.

teoneo

Quote from: Hercule on April 14, 2019, 09:15:49 PM
Bonus (de la foarte mare distanta)
Podul peste Mures de la Ludus:
Supratraversare DN15 la Chetani:
Supratraversare A3 la Hadareni:
Supratraversare DN15 la Hadareni:

Felicitări mai ales pentru fotografiile de la foarte mare distanță. M-ai pus puțin memoria la întrebuințare. Mă tot gândeam de unde ai făcut pozele (par aproximativ din același loc), până am luat o hartă și am verificat unghiurile în care ai surprins obiectivele. Sunt aproape 100% convins că le-ai luat de lângă Mănăstire (Schitul Sf Ioan Evanghelistul) de pe dealul de la sud de Chețani (și la sud de râul Mureș). Poți să-mi confirmi dacă vrei. ;)

Nu mă gândeam că de-acolo se văd așa de bine obiectivele... și-atât de multe obiective... +1

Într-o vreme mă gândeam la dealul de la sud de Gheja (mai la est față de locul unde presupun că ai fost, la granița județelor Alba si Mureș).
{de acolo ai fotografiat și granița dintre Mureș și Cluj în ultima poză;  ce să mai spun, în apropiere, la a doua curbă a Mureșului, e punctul unde se întâlnesc cele trei județe: MS, CJ, AB, ca într-un evantai.}

NGC

#20350
@SeikonDS
Nu a uitat nimeni, dar va ajuta cu ceva daca este o noua amanare la proces? O sa revin.

Hercule

@teoneo: confirm locatia. Bravo!

Am trecut de multe ori pe la Hadareni-Chetani si eram curios ce e cladirea ce se vede pe deal. Panorama face tot efortul de a ajunge acolo sus.
Deșteaptă-te române!

NGC

"Proiectare si executie Autostrada Bucuresti - Brasov, Tronson Comarnic-Brasov, Lot 1: sector Comarnic - Predeal, km 111+300 - km 115+300; Lot 2: sector Predeal - Cristian, km 162+300 - km 168+600 si Drum de Legatura"

Quote from: NGC on February 05, 2019, 09:02:21 PM
Quote from: dumbravaandrei on May 29, 2018, 11:46:13 AM
da, pot intra in amplasament... trebuie facuta deminarea, pot face decopertari, pot face organizarea de santier.

Dar am dubiile mele ca anul asta o sa fie miscare prin Rasnov/Cristian...

Am cautat un alt mesaj, dar am dat de asta care se potriveste de minune.

Organizarea de santier nu o pot face pentru ca nu au acord de mediu. Abia in Decembrie s-a depus solicitarea pentru emiterea AM.

Quote from: NGC on February 06, 2019, 11:42:53 AM
Acum cer AM doar pentru asta.

"Organizare santier pentru obiectivul – Proiectare si executie Autostrada Bucuresti – Brasov, Tronson Comarnic – Brasov, Lot 2 sector Predeal – Cristian, km 162+300 – 168+660 si drum de legatura, situat în jud. Brasov, oras Rasnov, str. Garii, FN, CF nr. 101449"

Trebuie sa iasa AM pentru organizarea de santier, dar mai dureaza putin.

marinul

De AC-ul pe Biharia-Bors ce se stie? la cat timp dupa aprobarea PT-ului se emite daca este AM?

Cristi N

Avem iluminat functional pe A3 intre DNCB si Popasului, inclusiv nodul cu DNCB. Estimez ca merg 99% din becuri.

Pentru electricienii de la Flash Lighting: :cheers: