Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 13 Guests are viewing this topic.

Cristian 74

#33615
@mariusbalasa: Mulțumesc frumos! Câteodată am impresia că trec filmările ăstea neobservate sau că lumea le ia "for granted", e reconfortant să văd/aud că lumea le apreciază pe măsura efortului/pasiunii care nu mi s-a(u) diminuat în timp (cel puțin până acum).

Ionut

Când sunt prea dese și multe da, lumea le ia "for granted". :) Efortul este apreciat întotdeauna de cei care știu ce presupune. :cheers:

mike_us

Mulțumesc si eu Cristian, îmi închipui cita munca este cu filmatul, editarea. Pentru mine cel puțin filmările de pe A3 sunt un motiv de bucurie ca ne mișcam in direcția buna. Nu așa repede cum am vrea dar ne mișcam.

GIV

@mike_us unde merg lucrurile bine pe a3?

-segment ploiesti brasov lipsa,nici macar stud de fezabilitate nu e gata.
-brasov tg a fost inlocuita cu  a10.
-pe loturile umb a fost lansata o licitatie care risca sa fie anulata.
- cu greu s-a deschis un lot dupa cluj spre bors, restul inca in licitatie dupa 20 ? de ani de la primul contract semnat...

doamne fereste!!


mariusbalasa

@Cristian74
Am uitat sa precizez ca in 98% de cazuri filmarile pe care le privesc s-au cele pe care le descoper pe forum ... le privesc de mai multe ori pe YouTube din principiu...
 ;)

mariusbalasa

Si fara sa te laud.... pentru ultima filmare care inca nu este editata pe forum...
pot sa te asigur ca filmarile tale au ajuns la acelasi nivel cu le ,,number one ''... esti la fel de profesional ca si Raducu Popa.
 ;)

Cristian 74

@mariusbalasa: mulțumesc frumos!
Filmarea completă a subsecțiunii 3B2 Poarta Sălajului-Zimbor


mike_us

@GIV Daca tot ne uitam ce s-a întâmplat in ultimi ani 20 de ani nu mai ieșim din pesimism. Oricum se pare ca e boala naționala. Eu vorbeam de ultimi ani si am precizat "Nu așa repede cum am vrea dar ne mișcam".
Ce vad eu ca ar trebui sa ne bucure (cel puțin comparativ cu acum 4-5 ani):

  • UMB lucrează pe 42 km foarte grei. De bine de rău e la 70% respectiv 40% pe loturile astea. Si sunt șanse mari in sa zicem 2 ani - 2 ani jumătate sa circulam pe ăștia 42 km.
  • Anul asta mai adaugăm 2 loturi de 30 km. Da unul nu e prea important dar celalalt unește Clujul de Tg Mureș.
  • In capăt Strabag termina la anul Oradea - A3 încă 18 km de drum exprex
  • Posibil tot la sfârșit de 2024 sa avem si A3-Dn1 care deși scurt 5km o sa fie important.

Daca adunam tot înseamna vreo 90 km care o sa se adauge pina in 2025/2026

survola

Quote from: mike_us on October 22, 2023, 12:19:38 AM
  • Posibil tot la sfârșit de 2024 sa avem si A3-Dn1 care deși scurt 5km o sa fie important.
Așa este.
O să avem în sfârșit un acces facil la A3, dinspre centrul Bucureștiului.

mirceaeliade

@mike_us singura sansa ca toti cei 42km sa se deschida in 2.5 ani e sa castige licitatia cu dedicatie UMB fara plimbari prin tribunale.  Plus ca lotul are nevoie de nodul de la Romanasi, care inca nu are SF, sa fie folosit pana la capat.  Eu zic ca pana la sfarsitul 2025 doar vreo jumate din astia 42 km vor fi circulabili.

hefaistos

Nu e nici o sansa!
Nimeni nu are resurse disponibile sa faca viaductele respective in urmatorii 3.5 ani.
UMB ar avea DACA nu ar fi deja supra-saturat, pe A7 are la poduri si viaducte sa-si puna si un cap.
Si daca nu i-ar ajunge, are A8, DEx6 (Galati Braila) si o frumusete de pod pe A0N4. Plus alte maruntisuri.
We Build se pregateste de PiSi3, Retter e prins pe urmatorii 3 ani pe A7 si A0 si oricum nu are anvergura pentru 2 viaducte de amenea dimensiuni.
Cine sa vina, niste turci miraculosi? Fara ofensa, turcii au lucrat acceptabil dar ca viteza... parca au frana de mana trasa. Nici vorba sa fie gata in 3 ani, cu tot cu proiectare.
 
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

mariusbalasa

Salutare la toata lumea!
Si daca am comenta ultimile declaratii pompoase ale unuia dintre directorii Consitrans din continutul emisiuni Drumurile noastre (B1) de astazi despre A3 Ploiesti - Brasov ?
La 2 ani si vreo 6 luni de la semnarea contractului afirma ca se apropie de 15% ... :lol:  :lol:  :lol:
Intrebat cind va fi gata... da din coate, in ritmul asta dupa 2031... O:-)
Asta asa pe repede inainte, dar lucrurile stau foarte, foarte, ... foarte prost pentru SF asta.
De data asta cine baga batul prin gard?
 ;)

ivladbogdan

A3 pe Valea Prahovei va fi gata in acelasi timp cu zona montana full profile de pe A8.  :)

klax187

Eu nu cred ca A3 pe Valea Prahovei va fi gata inainte sau in perioada relativ apropiata de A8 (full profile, full length, sau orice fel de alt "full").

Nu are cum.

Duta C

Traseul autostrazii pe V. Prahovei oricum este blocat de cortul in care doarme Victor Ponta si cu Sova.