News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

trifrazvan1977

Ma credeti sau nu, dar acuma o saptamana am avut un vis in care cutter era numit sef la cndar. true story :)

AFC

Cred ca putem sa sustinem o eventuala candidatura a lui @cutter . Ma gandesc ca oricum Hotnews si celelalte fluxuri de stiri dau copy paste la noutatile de pe forum si am putea sa folosim legatura asta promovandu-l pe Catalin. Daca nu o sa fie un guvern tehnocrat si nu se va instaura meritocratia, nu se va schimba nimic. Nu stiu de ce, dar simt ca asta este directia si cred ca este momentul sa fim mai vocali.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell


horatiu.cosma

Poate ca modul de propunere a viitorilor ministri mai trebuie "optimizat", dar e un inceput bun :)).

nicolaem

Maior sau Dancu nu vor fi credibili pt strada pt ca vin sustinuti de aceasi coalitie. Au alura de oameni seriosi intradevar, dar si alt serios, Rus a esuat lamentabil in acest context.
Ciolos cu un guvern pe cat de tehnocrat posibil ar fi varianta optima. Iar in primavara alegeri anticipate. Din pacate nu prea avem de unde sa alegem. Decat daca se apeleaza iar ca in '99 sau 2011 de un tehnocrat din BNR.
E totusi nevoie si de oameni capabili, si greu dai de ei.
Din privat , poate doamna de la Petrom?

igorashu

Cred că Ionuț nu vrea să facem politică nici măcar aici :)
Am dat link-ul strict pentru propunerea lui Cătălin.

horatiu.cosma

De acord. Cred ca aceste discutii sunt permise datorite miscarilor politice de azi. De maine sper sa avem motive(din teren) sa revenim la oile noastre. Politica pe FB.

dr4qul4

Problema cea mai mare acum este instabilitatea politica. Euro deja a explodat.

Fara un guvern cu sustinere, va fi greu sa mentinem cresterea economica. Iar viitorul premier va fi unul de sacrificiu. El trebuie sa gestioneze si cresterile de salarii, si deficitul de personal din sanatate dar si "problema ISU". In plus, trebuie sa faca acestea intr-un singur an cu 2 randuri de alegeri. Si tare imi e teama ca nu va mai avea nici timp nici bani pentru infrastructura.


Conform noii legi, adoptate in aprilie, toate spatiile peste 50 mp au nevoie de aviz PSI. Pana acum se cerea doar negatie. Credeti ca vor avea curaj sa inchida 3/4 din operatorii economici? Pentru ca foarte putini au aviz PSI si nu-l primesti pentru cateva extinctoare puse la loc vizibil. Trebuie sa ai personal instruit si plan de actiune in caz de incendiu, trebuie sa ai usi de evacuare rezistente la foc si care se pot deschide din interior, iar materialele interioare trebuie sa fie ignifuge, certificate. Instalatia electrica doar cu anumite tipuri de cabluri.
Si tb autorizatie pt orice amenajare interioara. Gata cu panze de halloween imprastiate aiurea, cu dovleci cu lumanari si garduri de lemn pe tavan sau mocheta din dragon pe jos.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nicolaem

Ca a explodat euro azi e total irelevant daca nu lucrezi in brokeraj.
Va reveni la normal in cateva zile/saptamani.
Asta cu stabilitatea numa Tariceanu si Oprea o mai invoca de frica. Ei stiu ca nu vor mai intra veci in parlament (pe forte proprii).
Din pacate ai dreptata la partea cu alegerile. Fiind an electoral cu orice guvern fie el si tehnocrat, proiectele mari de infrastuctura e posibil sa fie amanate.
Poate din acest motiv o "instabilitate" de 2-3 luni pana la alegeri anticipate e mai buna decat o falsa stabilitate pana la anu la "parlamentare"

pasadia

Ce explozie? 0,3% in cursul oficial? Hai sa zic un 0,7% raportat la cursul cu care a inchis ziua (vad ca s-ar fi tranzactionat cu pana la 4,45). E o nimica toata asta, hai sa fim seriosi.

igorashu

Quote from: dr4qul4 on November 04, 2015, 04:21:36 PM
Conform noii legi, adoptate in aprilie, toate spatiile peste 50 mp au nevoie de aviz PSI. Pana acum se cerea doar negatie. Credeti ca vor avea curaj sa inchida 3/4 din operatorii economici? Pentru ca foarte putini au aviz PSI si nu-l primesti pentru cateva extinctoare puse la loc vizibil. Trebuie sa ai personal instruit si plan de actiune in caz de incendiu, trebuie sa ai usi de evacuare rezistente la foc si care se pot deschide din interior, iar materialele interioare trebuie sa fie ignifuge, certificate. Instalatia electrica doar cu anumite tipuri de cabluri.
Si tb autorizatie pt orice amenajare interioara. Gata cu panze de halloween imprastiate aiurea, cu dovleci cu lumanari si garduri de lemn pe tavan sau mocheta din dragon pe jos.
Să înțeleg că ar trebui să acceptăm improvizații, materiale toxice și oameni care să nu știe ce să facă în caz de incendiu?
Nu, cine vrea să aibă o afacere trebuie să ofere siguranță, să investească pentru asta. Cine nu vrea sau nu poate să facă asta, trage obloanele.

dr4qul4

Nu zic ca nu trebuie sa investim in siguranta, DAR NU EXISTA NORME de aplicare a acestor masuri!

Sau cu alte cuvinte: legea prevede ca ISU poate inchide, dar nu spune ce trebuie sa faca exact operatorul economic ca sa obtina acel aviz. Pentru ca situatia difera enorm in functie de marime si domeniul de activitate. Cum poti lua toate masurile necesare pentru a fi in regula, cand tu nu sti care sunt masurile necesare si chiar daca te pui in ordine cerintelor inspectorilor ISU, saptamana viitoare te poti trezi cu norme care te pun sa darami ce ai facut azi.

Eu unul consider ca masurile PSI pentru restaurante ar trebui sa fie mult mai drastice decat cele pentru o farmacie! Si una e sa evacuezi 150 de persoane dintr-un spatiu, la parter, de 500 mp (pe minim 2 iesiri duble dispuse in locuri diametral opuse) si mult mai greu e sa evacuezi 100 de persoane dintr-un spatiu de 100 mp la subsol cu 2 iesiri extrem de inguste pe scari.

Desi mocheta este ignifuga , desi extinctoarele sunt in termen si sunt puse la vedere, desi exista semne de EXIT vizibile si 2 iesiri + geamuri la parter, desi nu se lucreaza cu focul, nu se poate elibera aviz ISU in 1 an. Motivul? Cladirea are niste decoratii de lemn care nu pot fi inlaturate deoarece este monument istoric... Sau instalatia electrica este veche dar nu te poti atinge de ea ca iti tb aviz de la cultura...


Stiu ca vreti ca lucrurile sa fie simple....dar nu sunt.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

#4932
Emotia e mare zilele astea si va continua sa fie la cote inalte pana se vor aseza lucrurile la nivel politic, ceea ce probabil va dura o perioada buna de timp. Va rog sa respectati in continuare cu strictete regulile forumului. Voi avea grija sa am mai mare ingaduinta perioada asta, insa va rog sa evitati sub orice forma sa distribuiti zvonuri, sa aruncati cu noroi, sa veniti cu tot felul de chemari la revolta si asa mai departe. Pentru asa ceva exista contul de facebook personal. Si mesajele private.

API si PUM nu pot (ca organizatie, respectiv comunitate) sa adere la unele idei si apucaturi, oricat de "pozitive" ar fi. Va rog sa intelegeti lucrul asta. Revolutiile se fac de catre oameni, nu de organizatii.

grig73

Stie careva daca bisericile au autorizare sau daca se fac macar inspectii de la ISU?Acolo tot timpul arde o flacara ,e plin de covoare si alte panzeturi plus icoanele.
Intrare/iesire e numai una.
Nu vreau sa ma gandesc ce se poate intampla la o slujba in noaptea de Inviere

dragos76

Strict tehnic, e retorică întrebarea: păi nu au autorizații construcții noi (vezi stadioanele din Cluj și București), sau primării, și credeți că au atunci bisericile.
Extrapolând un pic contextul, nu știu dacă e justificată "grija" asta pentru securitatea bisericilor din partea părții tare vocale a discursului public de acuma, care vede lucrurile tare dihotomic, și clamează că vrea spitale, nu catedrale.