News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi5

Daca cineva circula pe rutier pe trecerile la nivel dintre Sighisoara si Blaj, intrebarea este cat se sta, daca sunt functionale instalatiile de avertizare etc.

JohannDB

                      Daca cineva circula pe rutier pe trecerile la nivel dintre Sighisoara si Blaj  Păiiii, de la Sighișoara de la ieșirea de vest te desparți de DN 13 la km 117+700 la giratoriu și intrii pe DN 14 la km 89+900 spre Mediaș..... Până la intrarea în Mediaș nu ai nicio traversare de c.f. în direcția ta, iar la intrarea în Mediaș la km 57+100 ai semibariere automate (comandate de IDM la semnal pe liber, ceea ce de la ieșirea din gară spre Daneș - Sighișoara, înseamnă ceva minute de așteptare)...... Înainte de gara Mediaș treci peste calea ferată pe un pod pe str. A. Iancu/DJ 141 și după pod se merge dreapta paralel cu c.f, pe partea opusă gării spre vest (str. H. Oberth)/DN 14.  Pe DN 14 după Copșa mică, în Axente Sever la borna 42+100 intrii în DN 14B spre Blaj la km 56 + 300 și după cca 150m treci peste c.f. 208 Copșa-Sibiu (km56+100), o trecere la nivel numai cu semnale luminoase, comandate din Copșa Mică.....  Pe DN 14 B, următoarea trecere al nivel o ai (mergând spre Blaj) de pe stânga C.F. pe dreapta ei abia la ieșirea spre vest din Lunca (după stația electrică) la km 37-200 la 2 km înainte de Valea Lungă și 13 km până la Blaj; o trecere la nivel cu semibariere automate, cu conexiune la Valea Lungă-gară... 
     La intrarea în Blaj pe DN 14B la km 25+cca 200 ai o trecere la nivel cu semibariere automate (este str M. Kogălniceanu) unde treci din nou pe stânga c.f. spre centrul Blaj-ului și mai departe spre Teiuș....... La ieșirea de vest din Blaj treci pe sub c.f. unde la refacerea liniei s-a mai săpat sub pod crescând înlțimea liberă de trecere pe sub pod.... Înainte de Teiuș mai ai trebă cu o trecere la nivel.....
     Ca timpi de așteptare, de câte ori am trecut prin zonă am avut "verde plin" cu "V.S." pentru mine (n-am avut bafta de-a aștepta la bariere) !!

cristi5

Merci @JohannDB! Intreb pt ca se zice ca amanarile circulatiei pe doua fire (care a inceput in sfarsit zilele trecute) vin de la timpii mari de asteptare la bariera dati de noua centralizare.

stangabriel


Quest

Am o intrebare ptr voi, cei care ati trecut prin asa ceva sau stiti din surse de incredere: in alte tari UE, daca treci cu masina pe rosu, iar sistemul de monitorizare te prinde, amenda pe care o primesti acasa cu poza insotitoare, de cine e emisa ? De Politia Rutiera, de Primaria pe raza careia s-a petrecut contraventia, vreo alta autoritate ?
Common sense will get you far !

pasadia

Din Germania, pentru depășirea vitezei (42 in zona de 30) am primit scrisoarea de la primăria localitatii însoțită de poza doveditoare ce avea blurate elemente precum fetele pasagerilor.

bogdymol

Quote from: Quest on December 10, 2021, 12:27:30 AM
Am o intrebare ptr voi, cei care ati trecut prin asa ceva sau stiti din surse de incredere: in alte tari UE, daca treci cu masina pe rosu, iar sistemul de monitorizare te prinde, amenda pe care o primesti acasa cu poza insotitoare, de cine e emisa ? De Politia Rutiera, de Primaria pe raza careia s-a petrecut contraventia, vreo alta autoritate ?

In Austria e emisa de Bezirkshauptmannschaft. Nu prea are traducere direct in limba Romana, dar e un fel de autoritatea cea mai mare dintr-un anumit judet (tot ei se ocupa si de emiterea actelor de rezidenta pentru cetatenii straini, preschimbarea de permise de conducere sau pasapoarte etc.). E un fel de reprezentanta statului in teritoriu (nu-i nici primarie, nici Consiliu Judetean).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dr4qul4

adica e Prefectura?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

bogdymol

Ceva de genul. E un pic altfel organizarea teritoriala, precum si institutiile publice, dar da, cred ca cu Prefectura din Romania putem sa o asemanam cel mai mult.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

tudor

In Uk amenzile auto de la camerele automate sunt semnate de "chief constable" (seful politiei). De fapt au forma de NIP - Notice of Intetended Prosecution (Noticare privind inceperea urmariri penale) si au de optiunea de acceptare a vinovatiei si plata unei sume fixe asemanatoare cu amenzile penale din Ro/EU). Ca sa ai acea optiune trebuie totusi ca incalcarea sa nu fie grava (de exemplu mai putin de 20% + 2mph peste limita de viteza si mai putin de X(3?) secunde de rosu). In orice caz, amenzile ramân în cazier și produc efecte pentru urmatorii 3 ani.

Autoritatile locale au dreptul sa dea doar PCN - "Penalty charge notice" - (amenzi) pentru parcare neregulamentara si conducrere pe bus lane, zone inchise /taxa de congestie/diesel etc. Amenzile de la primarie nu lasa urme in cazier (daca sunt platite) si de regula ai posibilitatea de a plati 50%  in primele X (14-28) zile. Banuiesc ca si alea sunt semnate de reprezentantul institutiei cu atributiuni in domeniu. Pentru astea responsabil este proprietarul masinii si nu soferul.

Entitati private pot emite "PCN" - parking notice pentru incalcarea conditiilor privind parcarea in spatiile private si cele concesionate gen  Mall /parcare pe autostrada unde ai regulile afisate la intrare.  Alea au tot felul de forme si cateodata sunt facute in mod voit sa semene cu PCN-ul. Din punct de vedere juridic alea sunt "contracte neonorate" intre sofer si proprietarul parcarii reprzentat prin firma de amendatori.

tom_sawyer

S-au finalizat lucrările necesare operaționalizării noii Agenții de Control și Încasare Borș 2





La un an de zile de la semnarea protocolului de predare - primire a terenului în suprafață de 42.139 mp cu împrejmuiri aferente din Vama Borș necesare amenajării Agenției de Control și Încasare, CNAIR a finalizat lucrările pentru operaționalizarea noii agenții din acest punct de frontieră.

Precizăm că sunt primele lucrări de modernizare efectuate în ultimii 30 de ani în acest punct vamal.

Având în vedere starea de degradare a acestui punct de trecere a frontierei, CNAIR a efectuat o serie de lucrări de întreținere și reparații ce au constat în hidroizolații la acoperiș, reparația/înlocuirea instalațiilor electrice și sanitare, finisaje interioare, reabilitări ale copertinelor metalice, precum și lucrări de întreținere și refacere ale platformei și sistemului rutier. Valoarea totală a acestor lucrări a fost de 4.968.362,51 lei cu T.V.A. inclus.

Astfel, în perioada imediat următoare noua Agenție de Control și Încasare Borș va deveni operațională.

CNAIR


Quest

Multumesc ptr lamuriri @pasadia, @bogdymol, @dr4qul4, @tudor :cheers:
Common sense will get you far !

bogdymol

Cu placere. Speram sa nu ai de aflat pe propria piele si alte detalii, gen cum arata scrisoarea de amenda, cum trebuie platita etc.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Quest

N-am patit eu. Intrebasem ca sa vad cum e rezolvata treaba in alte tari UE, din cauza mega-scandalului de la TM, unde Primaria are imagini cu mii de cazuri de soferi care trec pe rosu, iar Politia Rutiera refuza sa sanctioneze contravenientii pe motiv ca imaginile nu provin din aparatura omologata (sic!) si sistemul de monitorizare a traficului nu le apartine.
Bine ca ieri rutieristii s-au autosesizat la niste imagini puse pe fb (!) si i-au amendat pe 2 copii de la Buzau, care orbeau soferii cu niste lanterne cu laser verde...
Common sense will get you far !

dr4qul4

In sectorul 1 se impart fluturasi pentru parcare neregulamentara de catre politia locala.
Nu prea tin cont de nimic, in sensul ca le impart la toata lumea, chiar si la cele parcate regulamentar.
In fluturas scrie ca au fost ca dovezile sunt documentate cu mijloace omologate...dar nimeni nu masoara nimic. Si esti invitat la sediul lor pt lamurirea situatiei si amenintat ca va fi amendat proprietarul autovehicului (asta nu cumva e abuz? Proprietarul nu este neaparat si conducatorul care a savarsit contraventia)

E cam ilegal ceea ce fac, dar merg pe principiul...lasa ca pescuim cativa fraieri. Daca te duci si ii intrebi ce articol ai incalcat pentru ca acolo nu este nici un semn de parcare interzisa (si nici trecere sau orice altceva), iti spun doar ca poti face contestatie. Sunt curios daca trimit si acasa proprietarului . Daca vor trimite, tinand cont ca acea masina nu are nici o legatura cu sectorul 1, sunt curios cum vor raspunde la reclamatiile pe GDPR.

PS. sunt pentru un sistem in care toti sa fie amendati pe baza camerelor de supraveghere omologate si nu sunt subiectul care a primit fluturasul in parbriz (dar stiu 2 persoane doar spatamana asta)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024