News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Aeroportul Henri Coanda Bucuresti [OTP]

Started by Ionut, September 18, 2011, 02:00:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

frunzaverde

Quote from: cezar-mario2012 on December 21, 2016, 09:23:31 AM
Zona de control documente din Otopeni a fost modificată, acum sunt mai multe posturi de control și se găsesc în două zone. În zona veche au fost adăugate noi ghișee prin reașezarea ghișeelor, înainte erau frontal puse, iar acum sunt puse pe lateral. Alte posturi de control au fost deschise în zona non Schengen, din capătul terminalului.

Vorbesti de zona de control pasapoarte?

Cum controleaza ca cineva nu trece de zona de control fara a prezenta pasaportul?
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

cezar-mario2012

 Nu ai cum sa scapi de control, cei de la primele porți fac controlul în zona veche ( ajungi prin culoarele laterale), iar cei care vin cu autobuzul fac controlul la posturile destinate non Schegen. Sunt culoare separate acum.

Ionut

Oficial: Alitalia se retrage din Romania!

In premiera, Aeronews.ro confirma ceea ce pana acum erau doar zvonuri: din 1 februarie 2017, toate zborurile Alitalia pe ruta Roma Fiumicino (FCO) – Bucuresti (OTP) vor fi anulate. In prezent, ruta este operata de Alitalia doua ori / zi: plecari din Bucuresti la 06:20 si 19:05 (cu aterizare la 07:30 si 20:15 ore locale), respectiv decolari din Roma la 15:10 si 21:50 (aterizare la OTP la 18:15 si 01:00 ziua urmatoare, ore locale). Alitalia a inceput sa zboare la Bucuresti in urma cu 24 de ani, in 1992, varful frecventelor pe aceasta ruta fiind 7 curse / zi! Motivul renuntarii la ruta? "Considerente comerciale", o formulare des intalnita in cazul inchiderii unor rute. Inca nu stim daca plecarea din Romania va fi definitiva sau doar temporara (vezi TAP Portugal), insa va putem spune ca Alitalia a revenit la Sofia, in Bulgaria, dupa retragere. Foto: Viorel MG.

Aeronews

Ionut

^ Nicio problema, acopera imediat Blue Air...

Blue Air va crește frecvența zborurilor între Bucuresti si Roma, iar prețurile biletelor încep de la 20 euro

Blue Air, a doua linie aeriană din România după numărul de pasageri, a anunțat miercuri că va crește de la 1 februarie numărul de zboruri dintre aeroportul Henri Coandă din București și Fiumicino din Roma, prețurile începând de la 19,99 euro pentru o călătorie doar dus. Prețul are taxe incluse și include gratuit un bagaj de mână în limita a 10 kg, scrie News.ro. Blue Air va oferi un zbor suplimentar pe zi către Fiumicino pentru sezonul de iarnă 2016/2017 și două zboruri suplimentare pe zi pentru sezonul de vară. Acestea se adaugă la cele șapte zboruri săptămânale deja operate de companie între cele doua capitale.

"Introducând zboruri adiționale, compania aeriană va opera un total de 14 zboruri săptămânale pentru sezonul de iarnă 2016/2017 și 21 zboruri săptămânale pentru sezonul de vară 2017", se arată în comunicat. De asemenea, compania a anunțat că va îmbunătăți serviciile pe ruta Bucuresti-Fiumicino, oferind pasagerilor un snack gratuit (sandwich), precum și băuturi răcoritoare/naturale, apă și cafea.

Profit.ro

iuli

Quote from: Ionut on December 29, 2016, 07:58:49 AM
De asemenea, compania a anunțat că va îmbunătăți serviciile pe ruta Bucuresti-Fiumicino, oferind pasagerilor un snack gratuit (sandwich), precum și băuturi răcoritoare/naturale, apă și cafea.

Aici sunt confuz din comunicat, poate asta a fost si scopul lui. Doar sandwich-ul e gratuit sau si bauturile? ;) E mai tricky asta decat stelutele de subsol de la contractele de la banci ;)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

Pe rutele interne BMS sunt gratuite ,100% si pe externe.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Promotie flydubai de Anul Nou: Bucuresti-Dubai si retur, 170 EUR



Promotia flydubai de Anul Nou, valabila pana pe 2 ianuarie la pranz, aduce reduceri de pana la 50% pentru bilete in Economy si Business Class. Astfel, un bilet dus-intors Bucuresti-Dubai costa, in ianuarie, 170 EUR. In aprilie, acelasi bilet dus-intors poate fi cumparat pentru 156 EUR, iar in luna mai costa 140 EUR. Promotia este valabila pana pe 2 ianuarie la 12:00 pentru calatorii ce au loc intre 5 ianuarie si 15 iunie 2017.

Aeronews

Ionut

Al 3-lea zbor British Airways la Bucuresti



O noua informatie Aeronews.ro in premiera: in orarul de vara 2017, BA introduce al 3-lea zbor spre Bucuresti, in fiecare miercuri. Este vorba despre BA888 Londra-Bucuresti si BA889 Bucuresti-Londra. Noile zboruri vor fi operate dupa orarul de mai jos in fiecare miercuri intre 5 aprilie si 24 mai, respectiv 4-25 octombrie 2017. Pe de alta parte, BA anuleaza zborurile BA886 si BA887 de sambata in perioada 27 mai – 9 septembrie 2017. In prezent, British Airways zboara de doua ori / zi intre Londra Heathrow si Bucuresti.



Aeronews

RaduC

Activități de deszăpezire pe aeroportul Otopeni, 7 Decembrie:

:gj:

Sorinus

Ultima data cand am decolat de pe Otopeni, acum 2 luni, a facut avionul ca toti dracii pe ultima treime a pistei (pista dinspre Bucuresti, decoland inspre Est). Din cate stiu, portiunea respectiva fusese inchisa pentru reparatii si redeschisa cu cateva zile inainte. E normal sa faca asa dupa reparatii?

Am mai decolat de pe Otopeni si stiu ca pista de din dale de beton si e normal sa se auda specific, dar se simtea de parca dalele nu mai sunt aliniate.

Ionut


Ionut


tom_sawyer

^ lipsesc Helsinki si Tarile Baltice. Chiar asa de mica o fi cererea?

TibiV

Nu e nici Bratislava, desi nu e intr-o tara baltica.
Si in afara de Belgrad nimic din fosta Iugoslavie...
Asta este.
Tari mici, legaturi firave...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Legăturile long-haul sunt problema... lipsa lor mai precis. Tarom zbura la Chicago, de exemplu.  Dar sa nu îmi aduc aminte ca ma enervez și întristez în același timp. Si-asa azi a fost o zi trista.