Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 6 Guests are viewing this topic.

mike_us

@panzer Daca doar nu au deocamdată echipe disponibile pentru nod?

panzer

Tot ce e posibil. Eu doar la video-uri ma uit: nu mi-as pune echipele la batut stalpisori in loc de a hidroizola pasajul. Atat doar.
Plus ca au mai remarcat si alti colegi: nodul e in starea actuala de prea multa vreme.

carutasul

eu m-am mai liniștit când am văzut asta:

restricții de circulație la nod

Nu am mai construit poduri până acum :) dar mă gândesc că poate trebuie făcute anumite lucrări dedesubt înainte de a trece la hidroizolație. Și cum pe A2 nu poți întrerupe traficul când vrei tu, a trebuit programat și aprobat.
Evident că supratraversările trebuie terminate mai înainte, mai ales drumul județean, pentru că trebuie să poată lucra sub ele. Știu că n-o să se întâmple, dar chiar și fără pod s-ar putea da drumul măcar la traficul de dus spre Constanța, cred că mai mult de 30-40 de zile nu ar fi necesare, însă având în vedere că nu mai e mult până la finalizare probabil că nu merită încurcătura (pentru constructor, pentru șoferi merită din plin) ...

Skynick

Pe lotul lor mai e treaba de doua luni, la ei o sa dureze probabil dublu. Asta e, cum ar zice romanul.

Daca e sa fiu conspirationist, banuiesc o intelegere de dare in trafic cat mai apropiata de alegeri a celor doua segmente de pe sud, atat pentru efectul politic cat si pentru a evita o catastrofa de trafic in Bragadiru.

carutasul

asta ar presupune că "ei" chiar cred că termină Aktor în august-septembrie :)
Oricum traficul în Bragadiru e deja dat peste cap, nu știu dacă se va putea cu mult mai rău, cu sau fără bucata respectivă traficul preferat pare să fie tot pe A0... Văd că deja e "roșu" segmentul pe DN4 spre centură.

adix


danutzu_1069

@carutasul , restictiile de circulatie sunt pentru ca bordurile la pasajul principal, nu sunt finalizate.

carutasul

deci am putea presupune că dacă se finalizează bordurile poate începe hidroizolația?

nohablaespanol

^^^ Sincer, la A0xDN2, daca solutia provizorie este asa cum am inteles ca va fi (trafic 1x1 directionat dinspre/inspre A0 pe breteaua din sudul nodului, cu giratoriu pe DN2) ar trebui sa se poata da in trafic mult mai repede de sfarsitul anului. Par a fi practic zero structuri de orice fel. Sunt nici 2km de terasament + asfalt + evident, bidoane :)

Sa aiba spor!

omirica

Quote from: danutzu_1069 on April 22, 2024, 02:48:18 PM@carutasul , restictiile de circulatie sunt pentru ca bordurile la pasajul principal, nu sunt finalizate.

Plus că trebuie să monteze stâlpul pentru panourile de semnalizare (portal cred că-i zice) pe sensul B-CT. E o groapă mare între sensuri, bănuiesc că pentru fundație.

P3trut

@nohablaespanol ei au primit AC pentru tot nodul, pana aproape de drumul urmator. Cred ca o sa il faca tot, nu imi aduc aminte de cineva sa fi zis de vreo solutie provizorie.

QuoteDescărcarea traficului în DN2 se va realiza printr-un sens #giratoriu elipsă, cu asigurarea tuturor relațiilor.
Lucrările vor începe în luna martie, iar termenul pentru #finalizarea acestora este sfârșitul anului #2024.

Asta e ce a scris nenea Pistol.

Ionut

ACUM este momentul să ne susțineți dacă vreți să existe în continuare Asociația Pro Infrastructură, adică singura voce independentă care monitorizează toate proiectele majore de infrastructură de transport din țară. Direcționați 3,5% pentru API în caz că nu ați făcut-o deja. Aproximativ 15400 RON au fost strânși în 2023 prin campania 3,5%.

Știți ce aveți de făcut? De aici descărcați Declarația 230 pre-completată cu datele noastre.
Nu știți și/sau aveți întrebări? Găsiți detalii și explicații pe thread-ul dedicat.

M-U-L-Ț-U-M-I-M!

AdrianB1

Quote from: carutasul on April 22, 2024, 10:03:31 AMOricum traficul în Bragadiru e deja dat peste cap
De fiecare data cand am intrat prin Bragadiru pe A0 sub 1 din 20 de masini intra pe autostrada, restul mergeau spre Mihailesti-Alexandria. Traficul prin Bragadiru e dat peste cap deja fara A0, cel mult A0 deschis intre DN6 si A2 o sa adauge la nebunie, dar nu o sa o cauzeze. Chiar si cu A0 complet intre A1 si A2, problema din Bragadiru ramane.

voicul

Practic nimic nou sub soare: traficul era prost in Bragadiru (traiasca Primaria si CNAIR).
Acum ca e o situatie exceptionala, adevarat care va dura cateva luni, traficul prost a devenit si mai prost.
Solutia: aaa, pai ce sa facem, daca situatia e exceptionala. Simplu, scurt si la obiect. Primaria si-a facut datoria!

Practic: bun venit la nivel de trafic de B. Nimic nou sub soare, doar ca in Bragadiru, la un moment dat (dat de vreme si bunul Dumnezeu), lucrurile o sa revina la "mai liber"
In B ... exista si acolo sansa de 0%.

AdrianB1

Intre timp, pentru automobile, recomand cu caldura Soseaua Clinceni (401A). Intre pasajul Domnesti si giratoriul din Bragadiru traficul e mult mai lejer pe-acolo (eventual prin Putul Olteni-Ciocarliei, dar nu e neaparat nevoie) si in special in sens invers in giratoriul de la Bragadiru cu Clinceni se trece foarte rapid. Chiar si intre A1 si A0 varianta prin Domnesti e mai buna, din experienta, decat pe DNCB, dar eu circul aproape exclusiv cu motocicleta si nu am probleme la giratoriul din Bragadiru, unde uneori e ceva coada cu cei care vor sa traverseze inainte sau sa faca stanga si ii blocheaza si pe cei care fac dreapta spre A0.