Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 13 Guests are viewing this topic.

DragosC

Defect profesional plus un pic de flex de tocilar, m-am apucat de DEM (digital elevation model) + pointcloud + modelul 3D al zonei filmate azi dimineata.

Daca sunt interesati, il pot sui pe SketchFab la final.

Eventual pot trânti si o simulare rapida in unreal engine, daca vrea cineva sa se plimbe prin zona dupa bunul plac.

Untitled" border="0
Nu spera si nu ai teama

NoWords

#9916
^ M-ar interesa pe mine, daca doresti. Cumva transpui pozele/filmarile din drona in format 3D cu ajutorul Unreal Engine 5?

Multumim!

DragosC

Nu, merg mai departe de atat, pentru a obtine ceva complet in acord cu situatia din teren, in functie de cerintele clientului.

Pe baza imaginilor ortocorectate alea dronei, care contin in EXIF inclusiv informatiile legate de pozitionarea absoluta, plus ceva pitch/yaw/roll ale camerei - procesez initial norul de puncte si ulterior modelul 3D complet texturat al zonei de interes.

Se face apoi postprocesarea modelului in Blender sau Zbrush, il decimez daca e nevoie, corectez topologia, eventual niste baking de texturi mai detaliate, etc.

Apoi import modelul rezultat in Unreal Engine (sa zicem versiunea 5, ca are Lumen si Nanite, foarte importante cand lucrezi cu sute de milioane de poligoane + iluminarea globala, ray tracing, etc.) si apoi cerul e limita, putem adauga o drona, un omulet care se plimba, o caruta, o masina, etc.

Modelul respectiv poate fi si augmentat, spre exemplu cu elemente de infrastructura care inca nu exista (semne de circulatie, structuri, bariere, etc.), vreme si atmosfera in timp real, in scopul randarii ulterioare (Max, Lumion, TwinMotion, etc.) sau pur si simplu a exportarii unei aplicatii pentru dispozitivul dorit (mobil, desktop, VR/AR, etc.)

Putem discuta mai multe detalii, dar nu cred ca topicul asta merita sa il spamam, exista o sectiune de discutii generale pe forum :)
Nu spera si nu ai teama

Razvan.M

^
Ne poti incerca cu o mostra. Din descriere pare foarte interesant!

adix


montaniardul

#9920
Vizita de sambata (20.04.2024) a lui I.I. Scriosteanu pe lotul AKTOR. Acest video este postat de The Romanian


adix


RaduC

Quote from: P3trut on April 17, 2024, 10:30:01 PM... dopuri tot o sa fie, in special la nodurile A1-A0 si A0-A2...

De ce sa fie dopuri acolo? D-aia sunt bretelele free-flow

shift2rail

^ ptr ca bretelele (i) au o singura banda si (ii) nu sunt de viteza/au raza mica.

alexd4u2

Salut! Va prezint A0 Sud, Lotul 1, Tronson DN4 - A2:

CapitanulPtk

^ Multumim. Cred ca e momentul sa inceapa vizitele mister Scriosteanu si la Alarko. Au lasat 20 de oameni sa termine tronsonul...

TeoH9

In ritmul asta deschiderea se face la final de 2024

panzer

Eu sunt in dezacord cu voi. E ceva in neregula la nodul cu A2 de nu se apuca de hidroizolatie.

N-ar asfalta la drumul agricol sau la DJ-ul de Glina in loc sa se apuce de nod-ul principal. Doar ca nu ne spune nimeni noua. Nici secretarul.

In bibilelile de final sunt la ordinea zilei. Apar suportii de semne de circulatie, pamant pe terasamente, gardurile de protectie, rigolele, etc. Nu cred ca e o problema de spahii, ci o neintelegere cu consultantul la Nod.

reed

Categoric.Banuiesc suprabetonarea,probabil nu sunt ok încărcările

Skynick

M-am dat si eu pe A0 sud in weekend, e minunata. (in afara de mirosurile de la Sintesti si gropile de gunoi)