Deszăpezirea și mentenanța drumurilor iarna

Started by AlinC, December 11, 2018, 06:18:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


horatiu.cosma

^
Pe viscol nici nu prea ar avea sens. Trebuie stat acasă.

Europiu

^ Și dacă erai deja pe drum ce faci? Mori în nămeți?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

StefanCelMare

#3
A3 a și fost blocată mai sus de Turda azi (spre Cluj)...
Din cauza zăpezii s-a sucit un TIR.
Nu mă miră că au fost probleme pe A10, e foarte aproape...

PS - S-a cam terminat anul pentru constructori.
Aktor, pa-pa, prin martie sperăm să te vedem în al 12-lea ceas mobilizat.
Altfel, pa-pa de tot sper.

GrmmrNzi

^^ și ^^^^
Nici o supărare: la ce folosește deszăpezirea câtă vreme încă ninge? Peste 5 minute se face la fel. Ne permitem să trimitem utilaje la fiecare sfert de oră pe același sector de drum?

Dacă ai ghinionul să te prindă, mergi încet. Mie mi s-a întâmplat așa în Germania. Am făcut 2 ore pt. 60 km de autostradă, nu a fost vina nimănui, poate decât a mea că nu m-am uitat la meteo.

elphax

daca ai destule utilaje - DA - doar sa si dea cu substantele specifice care nu lasa zapada sa se depuna prea repede. si sa faca ture non stop

Cosminescu

Bineinteles ca trimiti utilajele de cate ori este nevoie. Ar fi culmea sa le trimiti doar ca nu ninge. Doar e iarna. Ce faci in situatia in care ninge 3 zile fara intrerupere? Nu iese niciun utilaj timp de 3 zile pentru ca ninge? Absurd!

elphax

eu merg in fiecare iarna in Austria, am prins de cateva ori ninsoare, se mergea mai incet dar treceau utilaje si oarecum se mergea dupa ele. chiar si in zonele de munte, cu zone inguste si tuneluri se depunea zapada dar se flescaia repede de la clorura aia de calciu. si masina era toata alba dupa 1 ora ...
ce nu avem noi - vegetatie de protectie in zonele cu viscol , aduce vantul mai mult decat putem deszapezi


yetiman

Trebuie sa facem o deosebire clara.
Daca e viscol sau furtuna de zapada, da, nici un utilaj nu poate face fata.
Dar nici sa nu exageram in partea cealalta. Daca ninge trebuie sa iasa utilajele, sa curete zapada si sa dea cu solutie (clorura de calciu). Evident, se va circula in conditii de iarna, dar nu putem sa inchidem circulatia la fiecare ninsoare. Ar fi si absurd si contraproductiv.
Sau vreti sa ne intoarcem inainte de 1989? Cand Ceasca inchidea circulatia in fiecare iarna (si daca uita, nu avea nimeni curajul sa-i aduca aminte)? Iar noi ne uitam la asfaltul negru cu masinile parcate in fata blocului?
Desi nu m-as supara sa avem 3 luni de concediu CU PLATA, in fiecare iarna, si sa stam acasa la gura sobei...  :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

Mâine pe la 11.00 dimineața sunt live la Digi24 să vorbim despre deszapezire și gropile apărute iarna și primăvara.

JohannDB

Nu pot să arunce zăpada într-o remorcă de tractor ceva?
     Cam multă zăpadă de pe două benzi + banda de urgență, pe niște kilometrii buni (ca lungime, dar și lățimi de bandă) între niște "ziduri" care nu mai lasă nici vântul lateral să mai curețe/subțieze unde nu-s parapeți prea înalți..... Și ce faci că plugurile merg în "baterie" de la median spre lateral dreapta........
     Nu am văzut ca frezele să aibă tubulaturi pentru a dirija precis lateral "jetul" de zăpadă, darămite să-l ducă în spatele utilajului "centrat" în remorcă.... Plus contraproductivitatea la momentul când ai remorca plină: cum întorci (sau unde) și te duci s-o golești....
     Topitor de zăpadă la fața locului, poate...... La toate astea, rămâne de văzut, ce idei vor avea cei cărora le va pica sarcina asta!

mishu77

^^^ Ideei??  :lol: :lol: :lol: O sa ii doara in cot cum fac de fiecare data, aia o sa faca.

ciprebbe

Arunca mai sus de 5m zapada si la peste 30 in lateral. Posibil la banda de urgenta sa nu poata ajusta unghiul atat de mult incat sa treaca peste panouri dar la B1 si B2 nu vor fi probleme.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

wifi

De se curata la timp, asa cum se cuvine, nu apar probleme. Doua exemple:







Powered by API/PUM imgur uploader

pasadia

Pff, voi realizati ca in zona aia nu e in mod normal cine stie ce zapada? Da, stiu, a nins week-end-ul trecut mult in Banat, dar o asemenea ninsoare apare odata la 20-30 e ani. In rest, chiar si in dealurile alea dinspre Holdea, e putina zapada si deseori, chiar si in decembrie - ianuarie, temeperaturile maxime de peste zi sunt pozitive.

Sau altfel spus, desi problema e reala, impactul ei acolo, intre Dobra si Holdea, e nesemnificativ. Da, in alte zone (Pisi, CoBra, A8) pot aparea probleme serioase, dar acolo nu.