Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 10 Guests are viewing this topic.

alecu26

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut

Interesant. Interesant este ca pe lista aia este si Comarnic-Brasov. Si n-ar trebui sa fie, acolo e deja clar castigatorul. Sau poate nu e clar castigatorul. Foarte interesant, ce sa zic.

alecu26

si la celelalte e deja facuta precalificarea.

Chiar nu inteleg sensul acestei intalniri.

Oricum m-am mirat zilele astea cand am vazut ca inca mai au sediu in Bucuresti. Ei nici pe civile nu mai sunt foarte activi. Sau chiar deloc.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

iulius

" CNADNR SA a mai precizat că are în vedere anul acesta iniţierea procedurilor de atribuire, necesare
în vederea implementării în sistem de concesiune a unui nou proiect de autostradă."
Oare despre ce nou proiect este vorba? Sa fie Ploiesti-Comarnic?

Ionut

Nu cred ca e Ploiesti-Comarnic... nu prea are rost acum, sunt alte segmente mai potrivite. Dar cine naiba mai stie ce planifica oamenii astia?

ciprebbe

Eu cred ca e Craiova-Pitesti. E singura autostrada  ce ar merita sa se faca acum, nefiind pe nici un coridor si in perspectiva inceperii Pitesti-Sibiu.
Dar la MT nu mai sti care e logica....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AFC

Este posibil sa fie si  Ploiesti-Buzau- Focsani. Parca la un moment dat era pe lista de concesiuni a Guvernului.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

mocris

Quote from: isotech_ro on April 18, 2014, 06:28:10 AM
Quote from: rocklee on April 18, 2014, 01:18:42 AM
http://www.ampost.ro/fisiere/pagini_fisiere/ListaproiecteloradmisepttestareinMPGTv2.pdf  :o O:-)

AFIS DE CAMPANIE ELECTORALA

Foarte frumoasa lista...candva poate o sa vedem ce e aici in realitate...

Stau si ma uit, ca fapt divers ca exista o autostrada Ploiesti-Buzau-Focsani-Bacau-Pascani-Siret, una Focsani-Albita, una Brasov-Bacau.....iar singura autostrada care ar duce la Iasi ar fi cea de la Tg.Mures, pe care in urmatorii 15 ani nu cred sa o vad...

Misto ca duci o autostrada la Pascani-Siret de exemplu, dar la Iasi canci...Noroc de cei care stau in sud si vest....in est se pare ca e jale...

Imi cer scuze pentru rabufnire,poate nu isi are locul, dar parca astia de ar trebui sa gandeasca pentru noi sunt plecati in concedii....
Nu pot decat sa ma bucur ca la Iasi e primar PSD de 8 ani, care face o gramda de treaba...

iulius

si eu locuiesc tot in estul tarii, si nu trebuie ca sa ne mai scuzam pentru nemultumirile noastre, suntem 4-5 milioane de romani care traiesc in aceasta zona, dar nu avem nici un petec de autostrada...in fine... sper ca in viitor cei de la conducere sa se gandeasca si la noi si sa treca la fapte, ca de abureli ne-am cam saturat PUNCT

teocharis

#969
^
nu sunt convins ca v-ati saturat din moment ce de 20 de ani votati rosu.

pasadia

#970
@mocris

Nu-ti inteleg mesajul de loc. Ai impresia ca Bacau - Pascani - Siret nu se intersecteaza si cu Brasov - Bacau si cu Targu Mures - Iasi? Altfel spus, in eventualitatea ca s-ar constui toate aceste autostrazi este evident ca din Iasi ai avea traseu pe autostrada si spre Suceava, si spre Targu Mures - Cluj, si spre Bacau si mai departe spre Brasov sau spre Bucuresti. Da, s-ar iesi din Iasi pe o singura autostrada, spre vest pe langa Targu Frumos, dar acest fapt mi se pare foarte normal.

Geografic, faptul ca Iasi-ul practic e intr-un colt de tara foarte aproape de granita impune aceasta situatie. Iar singura alta autostrada ce ar putea veni spre Iasi ar fi cea care ar lega Chisinaul de Iasi. Asa e normal si logic, nu pot pricepe de ce trebuie sa plangem degeaba.

mocris

@iulius +1

@teocharis - uite la iasi votam numai de 8....poate din lipsa de alternative,poate din prostie, poate din cauza de plocoane electorale...ca si oras, se vad schimbari, doar ca sunt multe proiecte in iasi facute fix de-a moaca, dar ce mai conteaza cand sunt pe banii si nervii altora.dar o sa arate cumva...candva...

@pasadia - ca sa fiu clar:
Autostrada Iasi-Mures o sa vedem la pastele cailor dupa parerea mea. Asa ca nu o sa se lege de fix nimic...Celelalte au sanse ceva mai palpabile a fi realizate...
Sunt perfect de acord cu o singura iesire spre tg.frumos, dar din cauza motivului de mai sus nu cred in asa ceva...iar sa merg pana la Albita,Pascani sau Bacau pentru a da de o autostrada mi se pare extrem, dar extrem de penibil....
Nu ca nu ar fi bune si alea daca s-ar face....

Penibila mi se pare o autostrada Bucuresti-Buzau-Focsani-Bacau-Pascani-Siret(desi inteleg dorinta de a se lega de vama ca si in cazul Focsani-Albita) care sa nu mearga pana la Iasi....Totusi e cel mai important oras din Moldova...Cei care au gandit E85 de ex. s-au gandit sa puna si Iasul la capat de linie...Iar acum, serios vorbind sa ne legam de vama Siret cu autostrada, nu cred ca e chiar cel mai important punct din agenda.
Eu zic ca ar fi mult mai benefic sa legi Iasul de infrastructura nationala...

Pana la urma sunt la mijloc si interese politice,regionale si sa nu uitam prostia astora de la Bucuresti si tot asa.....
Acum intelegi?



pasadia

Nu, sincer nu. Tu presupui ca pentru ca nu se va realiza intregul traseu al autostrazii Targu Mures - Iasi, nu se va realiza nici bucata dintre Iasi si Pascani (sau Roman, sau orice alta localitate dintre unde Tg. Mures - Iasi intersecteaza traseul pentru Bucuresti - Siret). Nu pricep de ce faci aceasta supozitie.

De asemenea nu pricep de ce denigrezi ideea unui traseu spre Siret. Ok, nu reprezinta o urgenta acest tronson, dar acest traseu nu e menit doar sa lege Bucuresti-ul de Siret ci sa ofere o legatura spre Cernauti, Kiev, Lvov sau orice alta localitate importanta gasesti dincolo de granita.

In rest cred ca e logic sa presupun ca ordinea investitiilor in infrastructura rutiera in zona Moldovei va fi cam asa:
- centura Bacau
- Iasi - Tg. Frumos (sau Pascani)
- Bacau - Tisita, cu eventuala legautra spre Brasov - desi nu cred in ea
- Bacau - Tg. Frumos (sau Pascani)
- Tisita - Buzau (presupun ca la momentul asta va si deja construit segmentul Ploiesti - Buzau).
- Pascani - Suceava - Siret
- Pasacni - Tg. Neamt - Ditrau

rocklee


AFC

Quote from: rocklee on April 18, 2014, 10:33:28 PM
:o...... :p



Aproape ca i-am luat in serios. Fratilor, 2020 e peste fix 6ani! Peste 2000 de km  de autostrazi? Nu ca nu ne-am dori sa fie asa dar stia chiar ne cred tampiti. >:(
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell